خانه / اقتصادی / هشدار اروپا به واشنگتن: با افزایش تعرفه‌های بازرگانی مقابله خواهیم کرد

هشدار اروپا به واشنگتن: با افزایش تعرفه‌های بازرگانی مقابله خواهیم کرد

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و ترزا مِی نخست وزیر انگلیس، بار دیگر مشترکاً به آمریکا درباره تدابیر تنبیهی تجاری علیه کشورهای اروپایی هشدار دادند و اعلام کردند اتحادیه اروپا باید برای «واکنش مؤثر و معتبر» در صورت لزوم، آماده باشد.

رهبران سه کشور، روز یکشنبه ٩ اردیبهشت/ ٢٩ آوریل، پیرامون تصمیم دولت جدید آمریکا در مورد افزایش تعرفه‌های گمرکی از واشنگتن خواستند که «از اتخاذ تدابیر زیانبارعلیه منافع کشور‌های دو سوی اقیانوس اطلس خودداری کند».
کاخ الیزه، روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که رهبران این سه کشور در یک گفتگوی تلفنی بر لزوم آمادگی اتحادیه اروپا در قبال سیاست‌های تجاری آمریکا تأکید کردند.

به دنبال تصمیم دولت آمریکا مبنی بر افزایش تعرفه‌های گمرکی به ویژه در مورد واردات فولاد و آلومینیوم، دولت واشنگتن در ماه مارس گذشته اعلام داشت که چند کشور صادرکننده فولاد و آلومینیوم به آمریکا، برای مدت محدودی از تخفیف‌های گمرکی شامل ٢٠ درصد برای فولاد و ١٠ درصد برای آلومینیوم برخوردار خواهند شد. این کشورها عبارتند از کانادا، مکزیک، اتحادیه اروپا و کره جنوبی.
مدت تعیین شده برای برخورداری از تخفیف‌های یاد شده، امروز ٣٠ آوریل ٢٠۱٨ به پایان می‌رسد و باید فردا، اول ماه مه، وزارت تجارت خارجی آمریکا در مورد تمدید یا عدم تمدید تعرفه‌های ترجیحی تصمیم‌گیری نماید.
در این حال، در صحن اتحادیه اروپا نیز مقامات تجاری این اتحادیه از آماده‌باش برای مقابله با افزایش تعرفه‌های گمرکی آمریکا سخن گفته‌اند.

کمیسر بازرگانی اتحادیه اروپا این هفته اعلام داشت که در صورت افزایش تعرفه‌های گمرکی آمریکا بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از اروپا، این اتحادیه با یک تصمیم مشترک فرانسه، آلمان، انگلستان، به آن واکنش نشان خواهد داد.
اتحادیه اروپا بار دیگر اعلام داشت که این اتحادیه خواستار معافیت گمرکی بدون محدودیت زمانی و بدون قید و شرط تجاری است.

کمیسیون اروپا پیش از فرارسیدن اول ماه مه، هشدار داده بود که در صورت اجرایی شدن تصمیم دولت ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه‌های گمرکی بر فولاد و آلومینیوم، این کمیسیون رسماً شکایتی را تسلیم سازمان تجارت جهانی خواهد کرد و متقابلاً اقدام به افزایش تعرفه‌های کالاهای وارداتی از آمریکا خواهد نمود.
در همین رابطه، کمیسیون اروپا فهرستی از کالاهای وارداتی آمریکا به اروپا به ارزش ٢ میلیارد و ۸٠٠ میلیون یورو تهیه کرده است که در صورت اجرایی شدن تعرفه‌های جدید آمریکا، روی کالاهای این فهرست تعرفه گمرکی جدید تعیین شود.

همچنین بررسی کنید

«تردید» در ادامه کاهش سلاح‌های اتمی در جهان

انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم، «سیپری»، در تازه‌ترین ارزیابی سالانه خود در مورد ادامه روند …

معترضان هنگ‌کنگی در خیابان‌ها ماندند

در حالی‌که روز یک‌شنبه دو میلیون نفر از جمعیت هفت میلیونی هنگ‌کنگ به اعتراضات علیه …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super