نگرانی میراث یزد از آینده روستاهایی که شهر می‌شوند

نگرانی میراث یزد از آینده روستاهایی که شهر می‌شوند ایسنا/یزد مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد نسبت به آینده روستاهایی مانند خرانق که اخیراً تبدیل به شهر شده‎اند، ابراز نگرانی کرد. «سیدمصطفی فاطمی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، تفکر شهرنشینی را تهدیدی برای بخش‌های روستایی تبدیل شده به شهر دانست و گفت: متاسفانه بعضا تبدیل روستاها خصوصا روستاهای تاریخی به شهر با تفکر توسعه بخشی مانند خیابان کشی و مدرن شدن، هویت تاریخی و اصالت روستاها را تهدید می‌کند. وی نسبت به آینده روستاهایی مانند خرانق که اخیرا تبدیل به شهر شده‎اند ابراز نگرانی کرد و گفت: هرچند ساختار سیاسی و اجتماعی روستاها با تبدیل شدن به شهرها تغییر می‌کند اما نباید سنت‌ها و اصالت‌ آنها دچار آسیب و خدشه شود. فاطمی مشکلات روستاهایی که به شهر تبدیل شده‌اند مانند شاهدیه را ناشی از تفکر غالب شهرنشینی و توسعه بخشی دانست و گفت: روستاهایی تاریخی مانند ابرندآباد، نصرت آباد و گردفرامرز پس از تبدیل شدن به شهر، دچار آسیب شدند و امروزه مشکلاتی مانند خیابان کشی، بافت‌های تاریخی این شهرها را تهدید می‌کند. مدیر کل میراث فرهنگی، ص..

نگرانی میراث یزد از آینده روستاهایی که شهر می‌شوند

نگرانی میراث یزد از آینده روستاهایی که شهر می‌شوند

ایسنا/یزد مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد نسبت به آینده روستاهایی مانند خرانق که اخیراً تبدیل به شهر شده‎اند، ابراز نگرانی کرد.

«سیدمصطفی فاطمی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، تفکر شهرنشینی را تهدیدی برای بخش‌های روستایی تبدیل شده به شهر دانست و گفت: متاسفانه بعضا تبدیل روستاها خصوصا روستاهای تاریخی به شهر با تفکر توسعه بخشی مانند خیابان کشی و مدرن شدن، هویت تاریخی و اصالت روستاها را تهدید می‌کند.

وی نسبت به آینده روستاهایی مانند خرانق که اخیرا تبدیل به شهر شده‎اند ابراز نگرانی کرد و گفت: هرچند ساختار سیاسی و اجتماعی روستاها با تبدیل شدن به شهرها تغییر می‌کند اما نباید سنت‌ها و اصالت‌ آنها دچار آسیب و خدشه شود.

فاطمی مشکلات روستاهایی که به شهر تبدیل شده‌اند مانند شاهدیه را ناشی از تفکر غالب شهرنشینی و توسعه بخشی دانست و گفت: روستاهایی تاریخی مانند ابرندآباد، نصرت آباد و گردفرامرز پس از تبدیل شدن به شهر، دچار آسیب شدند و امروزه مشکلاتی مانند خیابان کشی، بافت‌های تاریخی این شهرها را تهدید می‌کند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با تاکید بر ضرورت توجه به تصمیمات مربوط به شهرها، اظهار کرد: باید بدانیم برای یک شهر تاریخی چه تصمیماتی گرفته می‏‌شود چرا که این قبیل شهرها، هویت چند صد ساله یا چند هزار ساله روستایی دارد و باید برای حفظ آن تلاش کنیم نه این که در چند سال بخواهیم این هویت را از بین ببریم و ساختار جدیدی را برایش ترسیم کنیم.

انتهای پیام