نفتکش‌های ایران به سوی ونزوئلا؛ روحانی هشدار داد، ونزوئلا به سازمان ملل نامه نوشت

نفتکش‌های ایران به سوی ونزوئلا؛ روحانی هشدار داد، ونزوئلا به سازمان ملل نامه نوشت انتقال بیش از یک‌ونیم میلیون بشکه مواد سوختی از ایران به ونزوئلا در حالی انجام می‌شود که دو کشور مشمول تحریم‌های آمریکا هستند؛ عکس از بایگانی رئیس جمهوری اسلامی ایران می‌گوید اگر نفتکش‌های ایران در دریای کارائیب یا در هر جای دیگر از سوی آمریکا دچار مشکل شود، ایران اقدام به تلافی خواهد کرد؛ همزمان ونزوئلا نیز در نامه‌ای به سازمان ملل نسبت به اقدام احتمالی آمریکا هشدار داد. به نوشته وبسایت ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی روز شنبه سوم خرداد در تماس تلفنی با امیر قطر گفت: «اگر نفتکش‌های ما در دریای کارائیب یا هر کجای جهان از سوی آمریکایی‌ها دچار مشکل شوند برای آنها مشکل به وجود خواهد آمد.» پنج نفتکش حامل مواد سوختی ایران از حدود سه هفته پیش رهسپار ونزوئلا هستند و سایت‌های رهگیری پیش بینی کرده‌اند نخستین نفتکش روز یکشنبه در سواحل این کشور پهلو بگیرد. به گزارش ایرنا، حسن روحانی در تماس‌ خود با امیر قطر با اشاره به «برخی تحرکات آمریکایی‌ها در منطقه دریای کارائیب» گفته است: «امیدواریم آمریکایی‌ها دست به خطا نزن..

نفتکش‌های ایران به سوی ونزوئلا؛ روحانی هشدار داد، ونزوئلا به سازمان ملل نامه نوشت

انتقال بیش از یک‌ونیم میلیون بشکه مواد سوختی از ایران به ونزوئلا در حالی انجام می‌شود که دو کشور مشمول تحریم‌های آمریکا هستند؛ عکس از بایگانی
انتقال بیش از یک‌ونیم میلیون بشکه مواد سوختی از ایران به ونزوئلا در حالی انجام می‌شود که دو کشور مشمول تحریم‌های آمریکا هستند؛ عکس از بایگانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران می‌گوید اگر نفتکش‌های ایران در دریای کارائیب یا در هر جای دیگر از سوی آمریکا دچار مشکل شود، ایران اقدام به تلافی خواهد کرد؛ همزمان ونزوئلا نیز در نامه‌ای به سازمان ملل نسبت به اقدام احتمالی آمریکا هشدار داد.

به نوشته وبسایت ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی روز شنبه سوم خرداد در تماس تلفنی با امیر قطر گفت: «اگر نفتکش‌های ما در دریای کارائیب یا هر کجای جهان از سوی آمریکایی‌ها دچار مشکل شوند برای آنها مشکل به وجود خواهد آمد.»

پنج نفتکش حامل مواد سوختی ایران از حدود سه هفته پیش رهسپار ونزوئلا هستند و سایت‌های رهگیری پیش بینی کرده‌اند نخستین نفتکش روز یکشنبه در سواحل این کشور پهلو بگیرد.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی در تماس‌ خود با امیر قطر با اشاره به «برخی تحرکات آمریکایی‌ها در منطقه دریای کارائیب» گفته است: «امیدواریم آمریکایی‌ها دست به خطا نزنند.»

بیشتر در این باره:

نخستین نفتکش حامل سوخت ایران به نزدیکی ونزوئلا رسیده است

همزمان ونزوئلا در نامه‌ای به سازمان ملل نسبت به اقدام احتمالی آمریکا علیه این نفتکش‌ها هشدار داد.

ساموئل مونکادا، سفیر ونزوئلا در سازمان ملل، در نامه‌ خود خطاب به شورای امنیت و دبیرکل سازمان، نسبت به «تهدید قریب‌الوقوع استفاده ایالات متحده از نیروی نظامی علیه شناورهای ایرانی» هشدار داده است.

دولت آمریکا هنوز واکنشی به اظهارات رئیس جمهوری اسلامی ایران و همچنین سفیر ونزوئلا در سازمان ملل نشان نداده است.

هر دو کشور مشمول تحریم‌های آمریکا هستند و یک مقام آمریکایی چندی پیش گفت واشینگتن در حال ارزیابی نحوه واکنش به این اقدام است.

آمریکا می‌گوید ایران در قبال بازسازی پالایشگاه ونزوئلا و همچنین تأمین برخی مواد سوختی آن، شمش‌های طلا دریافت می‌کند و برخی از این طلاها را در ماه‌های اخیر با هواپیمایی ماهان به تهران انتقال داده است.

ده‌ها کشور جهان از جمله آمریکا خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند. بیشتر در این باره:

هشدار رهبر مخالفان ونزوئلا در مورد ارسال محموله سوخت ایران

شماری از سیاستمداران آمریکایی نیز درباره انتقال مواد سوختی از ایران به ونزوئلا هشدار داده یا به اظهار نظر پرداخته‌اند.

از جمله دِبی موکراسل‌پاول، عضو مجلس نمایندگان آمریکا که اکوادوری‌تبار است، در توئیتی نوشت که نیکلاس مادورو برای ونزوئلا و برای کل منطقه آمریکای لاتین خطرناک است و همین تعامل‌اش با ایران نشان دیگری از این موضوع است.

حرکت این نفتکش‌ها از ایران به سوی ونزوئلا تنشی لفظی بین ایران و آمریکا را در پی داشته و از جمله وزارت خارجه جمهوری اسلامی سفیر سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار کرد و وزیر خارجه جمهوری اسلامی به سازمان ملل نامه نوشت.

اظهار نگرانی‌های مقام‌های جمهوری اسلامی پس از آن اوج گرفت که نیروی دریایی آمریکا حدود دو هفته پیش در روال معمول ارائه گزارش‌های عادی خود اعلام کردند چهار ناو «یواس‌اس دیترویت»، «یواس‌اس لیسن»، «یواس‌اس پریبل» و «یواس‌اس فاراگت» را به کارائیب اعزام کرده‌اند.

نیروی دریایی آمریکا اعزام این ناوها را در راستای امنیت دریایی در منطقه فرماندهی جنوب ذکر کرده و سخنگوی پنتاگون نیز گفته است از جزئیات برنامه‌های این ناوها اطلاعی ندارد.

Radio Eram

FREE
VIEW