خانه / اقتصادی / نشست مشترک دولت و مجلس برای “حمایت از رونق تولید”

نشست مشترک دولت و مجلس برای “حمایت از رونق تولید”

به گفته علی لاریجانی، در مجلس مکانیزمی مشخص شده تا در همکاری با بخش خصوصی و دولت برای رونق تولید چاره اندیشی شود. او می‌گوید اولویت ایران حمایت از بنگاه‌هایی است که “توان ایجاد جهش در تولید” را دارند.رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از یک بنگاه تولید مواد غذایی در استان البرز از فعالیت کمیسیون ویژه‌ای خبر داد که قرار است امور مربوط به رونق تولید و پیشنهادهایی را که در این زمینه ارائه می‌شود بررسی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس (خبرگزاری خانه ملت) علی لاریجانی چهارشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) در جمع خبرنگاران گفت: «مجلس به صورت جدی شعار رونق تولید را مبنای کار خود قرار داده است و تمام کمیسیون‌ها مأمور شده‌اند با دستگاه‌های اجرایی مربوطه و مراکز پژوهشی جلساتی را برگزار کنند.»

او می‌گوید مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این زمینه فعال شده تا با تهیه گزارش‌هایی برای وزارتخانه‌های مختلف، چالش‌های پیش‌روی تولید را مشخص و برای آنها راه‌حل پیشنهاد کند. اتاق بازرگانی، به عنوان نماینده بخش خصوصی نیز وظیفه مشابهی بر عهده گرفته است.

لاریجانی با اشاره به نشست‌هایی که برای این منظور برگزار شده افزود: «روز گذشته جلسه‌ای با وزرای مربوطه، کمیسیون‌های تخصصی، مرکز پژوهش‌ها و اتاق بازرگانی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد و برخی از چالش‌هایی موجود مورد بررسی قرار گرفت.»

اولویت‌های رونق تولید

جلسه مشترک روز سه‌شنبه به ریاست لاریجانی و با حضور محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیران صنعت، کار، کشاورزی و راه و شهرسازی برگزار شد. مدیران بانک مرکزی و اتاق بازرگانی و روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز در این جلسه حضور داشتند.

رئیس مجلس تشکیل این جلسات را به دلیل شرایط کنونی و افزایش فشار تحریم‌های آمریکا ضروری خواند و خاطر نشان کرد: «اولویت کشور این است که بنگاه‌هایی که توان ایجاد جهش در تولید دارند مورد حمایت قرار دهیم. البته برخی از مشکلات و مسائل ممکن است از نظر قانونی منطقی باشد اما با توجه به شرایط تحریمی و ویژه‌ای که در آن قرار داریم باید موضوع به صورت خاص دیده شود.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

با تشدید تحریم‌ها بسیاری از فعالیت‌های تولیدی در ایران، از جمله خودروسازی و صنایع وابسته به آن دچار مشکلات جدی شده‌اند و خطر بیکاری صدها هزار نفر را تهدید می‌کند.

بانک جهانی ماه گذشته رشد اقتصادی ایران را منفی ۵/ ۴ درصد برآورده کرد و پیش‌بینی کرده بود که تا پایان سال جاری میلادی این میزان منفی ۶/ ۳ درصد باشد.

وعده ایجاد یک میلیون شغل جدید

به رغم این وضعیت که گزارش‌های مرکز آمار و مرکز پژوهش‌ها آن را تائید می‌کنند، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست دیروز مجلس گفت: «بر اساس برنامه‌ریزی دولت با تحقق برنامه‌های صورت گرفته، حدود ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری در کشور ایجاد می‌شود، از طرف دیگر یکی از اقدامات مثبت دولت، ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری است و در این رابطه با مصوبه مجلس، یک و نیم میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده است.»

به گزارش “خانه ملت” نوبخت در این نشست وعده داد که از حدود یک میلیون فرصت شغلی که قرار است امسال ایجاد شود ۲۷۰ هزار مورد آن مربوط به حوزه صنعت و معدن باشد. این در حالی است که مطابق گزارش مرکز آمار میزان رشد منفی بخش صنعت در سال گذشته دوبرابر میانگین رشد منفی در تمام حوزه‌ها بوده است.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست روز سه‌شنبه شرایط امروز ایران را “شرایط جنگی” خواند و تنگناهای مالی و “بسیار سخت” بودن فرایند تصمیم‌گیری در بخش تولید را مهم‌ترین موانع رونق فعالیت‌ها در این حوزه عنوان کرد.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم کمبود منابع را از مهم‌ترین معضلات واحدهای تولیدی ذکر کرد و از بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها خواست نسبت به صنایع تولیدی “رویکرد حمایتی” داشته باشند.

رئیس مجلس در حاشیه سفر به استان البرز به همین مشکل اشاره کرد و گفت مطابق قانون، سهم تسهیلات برای حمایت از تولید ۴۰ درصد مشخص شده اما سال گذشته فقط ۲۷ درصد تسهیلات به این کار اختصاص داده شد.

بحران و معضل خودساخته

همزمان با این نشست، مسعود نیلی که تا چندی پیش سمت‌هایی چون مشاور و دستیار ویژه رئیس جمهوری و دبیری ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را برعهده داشت تحریم‌ها را مشکل اصلی ندانسته و گفته است: «مشکل اصلی ما، بیرونی نیست. مسئله، خودمان هستیم. اصل مسئله ما با خودمان است که نمی‌توانیم تناقضات بین خواسته‌های متعالی و واقعیت‌های روی زمین را کنار هم جمع کنیم.»

این استاد دانشگاه در گفت‌وگو با “خبرآنلاین” می‌گوید در کشورهای دیگر سیاست، موانع غیراقتصادی بر سر راه اقتصاد را برمی‌دارد و نقش تسهیل‌کننده را بر عهده دارد در صورتی که در جمهوری اسلامی این گونه نیست.

مسعود نیلی معتقد است ایران دچار “افت کیفیت در سیاست‌گذاری اقتصادی” است و این وضعیت در چهار دهه گذشته همین بوده زیرا به گفته او حتی یک مورد هم نمی‌توان سراغ گرفت که مسئولان اعلام کنند تصمیمی اشتباه گرفته شده و تکرار نمی‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مشاور سابق اقتصادی رئیس جمهوری حل نشدن معضل “تعامل با جهان” را بسیار با اهمیت خواند و گفت: «در گذشته، برخی کشورها با دنیا کار نمی‌کردند و در مقابل، کشورهایی هم وجود داشتند که با دیگر کشورها تعامل فعال داشتد. نوع تعامل هم گونه‌های مختلف داشت که با هم تفاوت‌های بنیادی داشتند. اما امروز شرایط دیگر این‌گونه نیست و نوعی همگرایی عمومی شکل گرفته و این‌طور نیست که به بحث‌های کلامی بپردازیم که با دنیا تعامل داشته باشیم یا خیر!؟»

با شدت گرفتن بحران اقتصادی در ایران که بخش بزرگی از جمعیت این کشور را به سوی فقر و نارضایتی می‌کشاند، انتقادها و اعتراض‌ها به حاکمیت که حاضر به حل مناقشات خود با آمریکا و بسیاری از کشورهای منطقه نیست افزایش یافته است.

همچنین بررسی کنید

یک “سلطان” دیگر در خارج از ایران دستگیر شد

سخنگوی قوه قضاییه خبر دستگیری یک “بدهکار کلان بانکی” در خارج از کشور را تایید …

صادرات اسلحه آلمان در آستانه رکوردی تازه

ارزش تسلیحات صادراتی آلمان در ده ماه نخست سال جاری میلادی رکورد تازه‌ای برجا گذاشته …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super