نرگس محمدی به پارلمان اروپا: گذار از نظام خواست مردم ایران است

نرگس محمدی به پارلمان اروپا: گذار از نظام خواست مردم ایران است نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌ای به پارلمان اروپا تاکید کرد که مردم ایران خواهان گذار از حکومت جمهوری اسلامی هستند و «حمایت پایدار دولت‌ها مطابق قوانین حقوق بشری» می‌تواند پشتوانه اعتراضات مردمی در مسیر شکست «استبداد دینی و زن‌ستیز» در ایران باشد. سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران که هم‌اکنون دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، از اعضای پارلمان اروپا خواسته است تا «در اتخاذ هر تصمیمی، رویکرد اعمال فشار حداکثری به حکومت برای تحقق و استحکام جامعه مدنی و تضمینی حقوق بشر را داشته باشند». در بخش دیگری از نامه خانم محمدی آمده است: «حکومت سرسختانه در مقابل مطالبات به حق مردم دست به سرکوب و خشونت و کشتار زد و متاسفانه بسیاری از دولت‌های جهان بی‌اعتنا نسبت به حقوق و خواست مردم، به تأمین منافع اقتصادی خود پرداخته و حقوق بشر به عنوان امری دست چندمی در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی تلقی شده است.» نرگس محمدی افزوده: «حمایت ویژه از زنان مبارز ایران برای تحقق حقوق تضییع شده زنان و نقش بسیار مهم آنها در دوران گذار..

نرگس محمدی به پارلمان اروپا: گذار از نظام خواست مردم ایران است نرگس محمدی

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌ای به پارلمان اروپا تاکید کرد که مردم ایران خواهان گذار از حکومت جمهوری اسلامی هستند و «حمایت پایدار دولت‌ها مطابق قوانین حقوق بشری» می‌تواند پشتوانه اعتراضات مردمی در مسیر شکست «استبداد دینی و زن‌ستیز» در ایران باشد.

سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران که هم‌اکنون دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، از اعضای پارلمان اروپا خواسته است تا «در اتخاذ هر تصمیمی، رویکرد اعمال فشار حداکثری به حکومت برای تحقق و استحکام جامعه مدنی و تضمینی حقوق بشر را داشته باشند».

در بخش دیگری از نامه خانم محمدی آمده است: «حکومت سرسختانه در مقابل مطالبات به حق مردم دست به سرکوب و خشونت و کشتار زد و متاسفانه بسیاری از دولت‌های جهان بی‌اعتنا نسبت به حقوق و خواست مردم، به تأمین منافع اقتصادی خود پرداخته و حقوق بشر به عنوان امری دست چندمی در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی تلقی شده است.»

نرگس محمدی افزوده: «حمایت ویژه از زنان مبارز ایران برای تحقق حقوق تضییع شده زنان و نقش بسیار مهم آنها در دوران گذار و پس از آن برای تحقق دمکراسی و حقوق بشر امری ضروری است.»

پیشتر روبرتا متسولا رئیس پارلمان اروپا با انتشار تصویری از دیدارش با تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، بر فعالیت‌های مدنی و حقوق بشری این زندانی سیاسی در طول سالیان گذشته تاکید کرده بود.

تاکنون آمریکا، بریتانیا، کانادا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه اشخاص حقیقی و حقوقی مسئول در سرکوب اعتراضات جاری در ایران وضع کرده‌اند.

از آغاز دور تازه اعتراضات سراسری در ایران که از ۲۶ شهریور در واکنش به مرگ مهسا امینی تاکنون ادامه یافته، این چندمین بار است که خانم محمدی از زندان درباره نقض گسترده حقوق بشر و کشتار معترضان در ایران به دست نیروهای امنیتی و انتظامی، به مقام‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نامه می‌نویسد.

او پیشتر در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، خواسته بود که از تمام توان این سازمان برای توقف صدور و اجرای احکام سنگین و اعدام علیه معترضان بهره بگیرد.

با استفاده از کانال تلگرام «کلمه» و گزارش‌های پیشین رادیو فردا
Radio Eram

FREE
VIEW