نخستین نفتکش حامل سوخت ایران به نزدیکی ونزوئلا رسیده است

نخستین نفتکش حامل سوخت ایران به نزدیکی ونزوئلا رسیده است داده‌های مربوط به تردد کشتی‌ها نشان می‌دهد اولین نفتکش از پنج نفتکش حامل سوخت ایران به نزدیکی دریای کارائیب رسیده است. خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از داده‌های وبسایت رفینیتیو ایکان گزارش داد نفتکش «فورچون» که با پرچم ایران حرکت می‌کند در اقیانوس اطلس شمالی است و انتظار می‌رود روز یکشنبه وارد آب‌های سرزمینی ونزوئلا شود. چهار نفتکش دیگر، به نام‌های پتیونیا، فارست، فاکسون و کلیول، از تنگه جبل‌الطارق عبور کرده و به سوی دریای کارائیب ادامه مسیر می‌دهند. اطلاعات موسسه رفینیتیو ایکان نشان می‌دهد این پنج نفتکش مجموعا حامل بیش از یک‌ونیم میلیون بشکه گازوئیل، آلکیلات و دیگر مواد سوختی ایران به مقصد ونزوئلا هستند. هر دو کشور مشمول تحریم‌های آمریکا هستند و یک مقام آمریکایی چندی پیش گفت واشینگتن در حال ارزیابی نحوه واکنش به این اقدام است. آمریکا می‌گوید ایران در قبال بازسازی پالایشگاه ونزوئلا و همچنین تأمین برخی مواد سوختی آن، شمش‌های طلا دریافت می‌کند و برخی از این طلاها را در ماه‌های اخیر با هواپیمایی ماهان به تهران انتقال داده است..

نخستین نفتکش حامل سوخت ایران به نزدیکی ونزوئلا رسیده است

داده‌های مربوط به تردد کشتی‌ها نشان می‌دهد اولین نفتکش از پنج نفتکش حامل سوخت ایران به نزدیکی دریای کارائیب رسیده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از داده‌های وبسایت رفینیتیو ایکان گزارش داد نفتکش «فورچون» که با پرچم ایران حرکت می‌کند در اقیانوس اطلس شمالی است و انتظار می‌رود روز یکشنبه وارد آب‌های سرزمینی ونزوئلا شود.

چهار نفتکش دیگر، به نام‌های پتیونیا، فارست، فاکسون و کلیول، از تنگه جبل‌الطارق عبور کرده و به سوی دریای کارائیب ادامه مسیر می‌دهند.

اطلاعات موسسه رفینیتیو ایکان نشان می‌دهد این پنج نفتکش مجموعا حامل بیش از یک‌ونیم میلیون بشکه گازوئیل، آلکیلات و دیگر مواد سوختی ایران به مقصد ونزوئلا هستند.

هر دو کشور مشمول تحریم‌های آمریکا هستند و یک مقام آمریکایی چندی پیش گفت واشینگتن در حال ارزیابی نحوه واکنش به این اقدام است.

آمریکا می‌گوید ایران در قبال بازسازی پالایشگاه ونزوئلا و همچنین تأمین برخی مواد سوختی آن، شمش‌های طلا دریافت می‌کند و برخی از این طلاها را در ماه‌های اخیر با هواپیمایی ماهان به تهران انتقال داده است.

حرکت این نفتکش‌ها از ایران به سوی ونزوئلا تنشی لفظی بین ایران و آمریکا را در پی داشته و از جمله وزارت خارجه جمهوری اسلامی سفیر سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار کرد.

ایران خاطرنشان ساخته که در صورت اقدام آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی، جمهوری اسلامی نیز دست به «اقدام متقابل» خواهد زد.

در همین راستا محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل نسبت به تحرکات دریایی آمریکا در کارائیب «با نیت ایجاد مزاحمت در انتقال سوخت ایران به ونزوئلا» هشدار داده است.

روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت نیز ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا اعلام کرد که ارتش این کشور نفتکش‌های ایرانی را به هنگام ورود به منطقه ویژه اقتصادی اسکورت خواهند کرد.

Radio Eram

FREE
VIEW