رادیو ارم

نتانیاهو: با توافق یا بدون توافق، از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کنیم

نتانیاهو: با توافق یا بدون توافق، از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کنیم

بنیامین نتانیاهو سرسخت‌ترین مخالف برجام و مشوق بزرگ دونالد ترامپ در تصمیم او برای خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷ بود.

نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه پنجم اسفند خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت: «با توافق یا بدون توافق، ما از هیچ عملی برای جلوگیری از دستیابی شما به سلاح هسته‌ای دریغ نخواهیم کرد».

بنیامین نتانیاهو که به مناسبت یک رویداد نظامی مربوط به مبارزات قرن گذشته یهودیان در منطقه «تل خی» سخنرانی می‌کرد، افزود: «ما چشم امیدمان به هیچ توافقی با این رژیم تندرو نیست. ما دیگر توافق‌ها با رژیم‌های سفاکی مانند نظام شما در قرن گذشته و کنونی، همانند توافق با کره شمالی را آزموده‌ایم».

بنیامین نتانیاهو سرسخت‌ترین مخالف برجام و مشوق بزرگ دونالد ترامپ در تصمیم او برای خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷ بود.

تمایل دولت بایدن در آمریکا برای بازگشت به برجام و به‌ویژه چشم‌پوشی اخیر آن از فعال کردن دوباره «مکانیسم ماشه» در خصوص تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، خشم مقام‌های اسرائیلی و نخست‌وزیر اسرائیل را برانگیخته است.

یک روز پیش از سخنرانی نخست‌وزیر اسرائیل، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بدون نام بردن از بنیامین نتانیاهو، او را «دلقک» خواند و گفت که او «دائم می‌گوید ما نمی‌گذاریم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، در حالی که باید به او گفت اگر جمهوری اسلامی تصمیم به دستیابی به سلاح هسته‌ای داشت، او و بزرگ‌تر از او هم نمی‌توانستند مانع شوند».

نخست‌وزیر اسرائیل در سخنرانی روز سه‌شنبه خود تاکید کرد: «ما و اجداد ما هزاران سال گذرانده تا به سرزمین اسرائیل بازگشتیم، و به نظام خرافی آیت‌الله‌ها اجازه نمی‌دهیم که طومار به‌پاخیزی قوم یهود را در هم بپیچد. ما به رژیم تندرو و سفاک شما اجازه به‌دست آوردن سلاح هسته‌ای را نمی‌دهیم».

تنش بین ایران و غرب از اردیبهشت ۹۸ که ایران به صورت گام به گام از تعهدات خود در چارچوب برجام- توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی- عدول کرده است تشدید شده و از امروز نیز جمهوری اسلامی ایران، اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است که در برجام آن را پذیرفته بود.

بر اساس پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای، «ان‌پی‌تی»، بازرسان آژانس اجازه داشتند هر زمان که ضروری می‌دانستند سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند.

«دشمنی بین ایران و اسرائیل»

آقای نتانیاهو در بخش دیگری از سخنرانی‌اش، به دشمنی بین ایران و اسرائیل بُعد تاریخی داده و به داستانی اشاره کرده که در متنی به نام «تومار اِستِر» یهودیان آمده است.

او گفته است: «در آستانه جشن پوریم، من به نظام ایران و نوچه‌هایش در خاورمیانه که قصد جان ما را کرده‌اند اعلام می‌کنم: ۲۵۰۰ سال پیش نیز فردی ظالم و غاصب که ساکن سرزمین شما بود قصد نابودی ملت یهود را داشت. همان‌طور که او در آن زمان شکست خورد، این نظام هم شکست می‌خورد».

در «تومار استر» یهودیان آمده است که ملکه اِستر، یکی از همسران خشایارشا در دوران هخامنشی، با اطلاع دادن به شاهنشاه در مورد «توطئه» هامان علیه یهودیان مانع از کشتن آن‌ها شد و هامان، که صدراعظم دربار بود به همراه یارانش به دار آویخته شدند.

یهودیان معتقد، این روز، یعنی «نجات یهودیان از دست هامان» را جشن می‌گیرند و این جشن معروف به «پوریم» است.

بنیامین نتانیاهو پیش از این هم در اشاراتش به جمهوری اسلامی به این موضوع تاریخی اشاره کرده بود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، پیشتر در این زمینه گفته بود که «شاید پروردگار دونالد ترامپ را برای نجات مردم یهود در برابر تهدید ایران فرستاده باشد».

بر اساس گزارش صفحات کاربری نخست‌وزیر اسرائیل در شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا / پ.پ /ک.ر

خروج از نسخه موبایل