نتانیاهو: اسرائیل فرصت الحاق ساحل غربی به خاک خود را از دست نخواهد داد

نتانیاهو: اسرائیل فرصت الحاق ساحل غربی به خاک خود را از دست نخواهد داد نخست‌وزیر اسرائیل طرح دونالد ترامپ برای صلح بین اسرائیل و فلسطینیان موسوم به «معامله قرن» را بستر قانونی الحاق اراضی اشغالی به خاک اسرائیل می‌داند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه پنجم خرداد گفت: اسرائیل «فرصت تاریخی» برای الحاق اراضی اشغالی در ساحل غربی را از دست نخواهد داد و افزود این اقدام یکی از اولویت‌های دولت جدید است. فلسطینیان الحاق این اراضی را، که قلمرو مشروع کشور آینده فلسطینی قلمداد می‌کنند، غیرقانونی می‌دانند. هفته گذشته دولت خودگردان فلسطینی در اعتراض به این طرح تمامی همکاری‌های امنیتی خود با دولت‌های اسرائیل و آمریکا را متوقف کرد. این طرح در عین حال واکنش هشدارآمیز اتحادیه اروپا را برانگیخته است. بنیامین نتانیاهو وعده داده که تمامی شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی و دره اردن در ساحل غربی را به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد کرد. او گفته که مذاکرات کابینه در مورد اجرای این طرح از روز اول ژوئیه آغاز خواهد شد. بیشتر در این باره: عباس: تشکیلات فلسطینی دیگر به توافقات با آمریکا و اسرائیل تعهد..

نتانیاهو: اسرائیل فرصت الحاق ساحل غربی به خاک خود را از دست نخواهد داد

نخست‌وزیر اسرائیل طرح دونالد ترامپ برای صلح بین اسرائیل و فلسطینیان موسوم به «معامله قرن» را بستر قانونی الحاق اراضی اشغالی به خاک اسرائیل می‌داند.
نخست‌وزیر اسرائیل طرح دونالد ترامپ برای صلح بین اسرائیل و فلسطینیان موسوم به «معامله قرن» را بستر قانونی الحاق اراضی اشغالی به خاک اسرائیل می‌داند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه پنجم خرداد گفت: اسرائیل «فرصت تاریخی» برای الحاق اراضی اشغالی در ساحل غربی را از دست نخواهد داد و افزود این اقدام یکی از اولویت‌های دولت جدید است.

فلسطینیان الحاق این اراضی را، که قلمرو مشروع کشور آینده فلسطینی قلمداد می‌کنند، غیرقانونی می‌دانند. هفته گذشته دولت خودگردان فلسطینی در اعتراض به این طرح تمامی همکاری‌های امنیتی خود با دولت‌های اسرائیل و آمریکا را متوقف کرد. این طرح در عین حال واکنش هشدارآمیز اتحادیه اروپا را برانگیخته است.

بنیامین نتانیاهو وعده داده که تمامی شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی و دره اردن در ساحل غربی را به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد کرد. او گفته که مذاکرات کابینه در مورد اجرای این طرح از روز اول ژوئیه آغاز خواهد شد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در این تصویر در نشست هفتم ماه مه در رام‌الله بیشتر در این باره:

عباس: تشکیلات فلسطینی دیگر به توافقات با آمریکا و اسرائیل تعهدی ندارد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، این موضوع را پیچیده توصیف کرده و گفته است مستلزم هماهنگی با دولت آمریکاست.

از سویی موضع‌گیری‌های بنی گانتس، سیاستمدار میانه‌رو و شریک دولت ائتلافی اسرائیل در این مورد تاکنون مبهم بوده است.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه در جلسه قانونگذاران حزب لیکود گفت الحاق این اراضی در ساحل غربی برای دولت ائتلافی جدید اسرائیل که روز ۱۷ ماه مه تشکیل شد «از بسیاری لحاظ مهم‌ترین وظیفه است».

او گفت: «ما یک فرصت تاریخی داریم که از سال ۱۹۴۸ وجود نداشته تا در یک گام دیپلماتیک حاکمیت قضایی خود را بر یهودیه و سامریه اعمال کنیم. این فرصت بزرگی است و آن را از دست نخواهیم داد.»

اشاره او به سال تاسیس کشور اسرائیل بود و یهودیه و سامریه اسامی ساحل غربی رود اردن در تورات (عهد عتیق) است.

آقای نتانیاهو این سخنان را یک روز پس از شروع جلسات دادگاه برای بررسی اتهامات او در زمینه فساد مالی ایراد کرد. نخست‌وزیر اسرائیل در اولين جلسه دادگاه که روز يکشنبه برگزار شد هر سه اتهام مربوط به دریافت رشوه، کلاهبرداری و نقض اعتماد عمومی را رد کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل طرح دونالد ترامپ برای صلح بین اسرائیل و فلسطینیان موسوم به «معامله قرن» را بستر قانونی الحاق اراضی اشغالی به خاک اسرائیل می‌داند.

طبق این طرح که جزئیات آن ماه ژانویه امسال اعلام شد شهرک‌های یهودی‌نشین که در اراضی فلسطینیان ساخته شده‌اند به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد شد. فلسطینیان طرح دولت آمریکا را رد کرده‌اند.

علاوه بر فلسطینیان اکثر کشورهای جهان و سازمان ملل متحد احداث شهرک‌های یهودی‌نشین در این اراضی که اسرائیل آن را در جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه تصرف کرده است، «غیرقانونی» می‌دانند.

منتقدان اسرائیل می‌گویند طرح الحاق این مناطق به خاک اسرائیل خشونت در منطقه را تشدید می‌کند و احتمال موفقیت یک راه‌حل صلح‌آمیز برای بحران خاورمیانه را کاهش خواهد داد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ک.ر
Radio Eram

FREE
VIEW