خانه / اخبار روز / نامه مهدی کروبی به آیت الله خامنه ای: تا دیر نشده زمینه اصلاح ساختاری نظام را فراهم آورید

نامه مهدی کروبی به آیت الله خامنه ای: تا دیر نشده زمینه اصلاح ساختاری نظام را فراهم آورید

مهدی کروبی از رهبران “جنبش سبز” که کماکان در حصر خانگی به سر می برد، با انتشار نامه بلند بالایی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران، از وی خواسته است تا “پاسخگوی سه دهه عملکرد” خود بوده و “زمینه‌ی اصلاح ساختار نظام را فراهم آورد”.

دراین نامه، که متن کامل آن در “سحام نیوز” انتشار یافته، مهدی کروبی، در چند محور، مشکلات کنونی ایران را برشمرده و خواستاراصلاح ساختاری رویه کار حاکمیت در ایران گردیده است.

مهدی کروبی می‌گوید دلیل نوشتن این نامه، سخنان اخیرشخص آیت الله خامنه‌ای بوده که گفته است: “کسانی که دیروز همه امکانات کشور دراختیار آنها بود و کسانی که امروز همه امکانات مدیریتی کشور را در اختیار دارند باید پاسخگوباشند”. به این ترتیب مهدی کروبی از رهبرجمهوری اسلامی می خواهد که “پاسخگوی سه دهه عملکرد” خود باشد.

مهدی کروبی در بخش دوم نامه خود به مجلس خبرگان که باید مسئول نظارت بر عملکرد رهبری باشد و نهاد شورای نگهبان پرداخته و می‌نویسد: خبرگانی که وظیفه آن عزل و نظارت بر شخص رهبر و نهاد‌های زیر نظراوست را به بیت شما آوردند و این رکن رکین قانون اساسی را در عمل به زیر مجموعه دفتر (شما) تبدیل کردند”.

مهدی کروبی با انتقاد از نظارت استصوابی خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای تاکید می‌کند که: “رد صلاحیت فله‌ای و محدود کردن دامنه‌ی حق انتخاب کردن و انتخاب شدن مردم بخشی ازسرنوشت تلخ مجلس شورای اسلامی است که در اختیار بخشی از شورای نگهبان و جریانی از سپاه قرار گرفته است.

مهدی کروبی در ادامه نامه مفصل خود عملکرد رهبرجمهوری اسلامی را زمینه ساز حضور گسترده سپاه پاسداران و بسیج در فعالیت‌های اقتصادی کشور شخص رهبر جمهوری اسلامی دانسته و می نویسد: “بر خلاف نص صریح قانون اساسی و نظرصریح امام وسپاه و بسیج در دوران رهبری شما وارد فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی شدند که نتیجه فاجعه‌ آمیز ان این روزها بر کسی پوشیده نیست”.

وی با اشاره به دخالت سپاه در امور سیاسی، اجتماعی، امنیتی و اقتصادی ایران می نویسد: این روش کشور را در سراشیبی سقوط و انحطاط و بحران‌های داخلی و بین‌المللی کشانده است”.

مهدی کروبی با اشاره به تظاهرات اعتراضی مردم در شهرهای سراسر کشور از رهبرجمهوری اسلامی می‌خواهد تا به گفته وی: “برای حفظ دین و آبروی روحانیت شیعه به دخالت نهاد‌های امنیتی و حکومتی در حوزه‌ها پایان داده و ضمن صدور دستوری آزادی بازداشت شدگان اعتراضات اخیر “به جای وارد کردن اتهامات ارتباط با دشمن و برخورد‌های قهرآمیز و سخت‌گیرانه، سخن آنان را به جان ودل گوش دهد”. کروبی در پایان با توصیه به رهبر جمهوی اسلامی برای تغییر در رویه اداره امور کشور از سوی حاکمیت می‌نویسد:

“مصرانه از شما می‌خواهم زمینه اصلاحاتی را فراهم کنید که تمامی ارکان کشور در مقابل مردم و نهادهای قانونی به طور عملی پاسخگو باشند و در عمل قانون حاکم باشد نه حاکمیت فرد یا گروهی خاص. میان آنچه در دوران مبارزه می‌خواستیم و به مردم وعده می‌دادیم با آنچه در عمل اتفاق افتاده اختلاف از زمین تا آسمان است. از این بابت همه ما در مقابل مردم مسئول هستیم و من خود را در مقابل شهدای سرافراز کشور، مردم بزرگ و صبور ایران و امام مسئول می‌دانم و متعهدم آنچه خیر و صلاح کشور است را با زبانی صریح بگویم، اگر چه به مذاق برخی خوش نیاید. از جنابعالی هم می‌خواهم با مطالعه دقیق وضعیت سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی کشور و نیز بازخوانی‌سیاست‌های چند دهه گذشته‌ تا دیر نشده زمینه اصلاح ساختاری نظام را فراهم آورید به نحوی که مردم همانانی که با خروش میلیونی‌شان در ۲۲ بهمن ما را از کنج زندان‌ها به قدرت رساندند در عمل حاکم بر سرنوشت خویش گردند”.

همچنین بررسی کنید

وزارت خارجه چین: خرید نفت از ایران مشروع و قانونی است

radioeram See author's posts

عربستان سعودی: توازن بازار نفت جهان را تضمین می‌کنیم

radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super