خانه / اخبار روز / نامه رسول خادم به شورای عالی امنیت ملی: مانع تعلیق کشتی ایران شوید

نامه رسول خادم به شورای عالی امنیت ملی: مانع تعلیق کشتی ایران شوید

رئیس فدراسیون کشتی ایران در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی، ضمن هشدار درباره «خطر تعلیق» کشتی ایران به دلیل رویارو نشدن با ورزشکاران اسرائیلی، خواستار آن شد که وزارت خارجه با استفاده از «مناسبات دیپلماتیک در درون کمیته بین‌المللی المپیک» از کشتی‌گیران ایرانی حمایت کند.

رسول خادم در این نامه محرومیت‌ها برای کشتی گیران ایرانی به دلیل امتناع از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی را «مشکل جدیدی» خواند که کشتی ایران را «با خطر تعلیق» از رقابت‌های جهانی مواجه ساخته است.

آقای خادم روز دوشنبه ۲۷ فروردین در نامه به اعضای شورای امنیت ملی، از آنان خواست که به «دستگاه دیپلماسی کشور» ابلاغ کنند تا در برابر به گفته او، «در برابر مناسبات آمریکایی- اسراییلی» کمیته بین‌المللی المپیک، از ورزشکاران ایرانی حمایت کند.

رئیس فدراسیون کشتی ایران همچنین با اشاره به گفته او، «برخورد دوگانه» کمیته بین‌المللی المپیک در مواجهه با «مواضع سیاسی» کشورهای مختلف اعلام کرد که «مناسبات دیپلماتیک در درون کمیته بین‌المللی المپیک، کاربرد جدی داشته و می‌تواند در سرنوشت» کشتی‌گیران ایرانی «به شدت موثر باشد».

وی خطاب به اعضای شورای عالی امنیت ملی نوشت که کشتی‌گیران ایرانی «از شکست در برابر حریفان هراسی ندارند» اما از «مفت بازی» بیزارند.

یک ماه پیش از انتشار نامه آقای خادم، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان ایران گفته بود که این وزارتخانه درباره رقابت ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی تصمیم‌گیرنده نیست و نهادهای «بالادستی» مانند شورای عالی امنیت ملی در این باره تصمیم می‌گیرند.

رسول خادم سال گذشته ضمن استعفا از ریاست فدراسیون کشتی با صدور چند بیانیه و انجام مصاحبه‌های انتقادی، خواستار بازنگری مسئولین جمهوری اسلامی ایران در رویه عدم مبارزه با ورزشکاران اسراییلی شده بود.

وی مقامات جمهوری اسلامی را به «بی‌تفاوتی نسبت به جایگاه قهرمانان ملی» و دروغگویی متهم کرده بود.

آقای خادم اما در نهایت پس از مخالفت مجمع فدراسیون کشتی با استعفایش اعلام کرد که ضمن تاکید بر نظرات سابق خود در سمتش باقی می‌ماند.

حدود چهار ماه پیش فدراسیون جهانی کشتی علیرضا کریمی را به دلیل باخت اجباری برای رو در رو نشدن با حریف اسرائیلی شش ماه تعلیق، و مربی او را به دو سال محرومیت از حضور در رقابت‌های بین‌المللی محکوم کرد.

رئیس اتحادیه جهانی کشتی نیز هشدار داده که جریمه علیرضا کریمی و مربی‌اش سبک بوده، اما تکرار این اقدام، عواقب سنگینی برای ورزش ایران خواهد داشت.

در همین حال رسول خادم در نامه خود به اعضای شورای عالی امنیت ملی یادآوری کرد که خطر محرومیت، کشتی‌گیران ایرانی را که از تیرماه تا آبان ماه باید در هشت مسابقه جهانی شرکت کنند، تهدید می‌کند.

وی بدون ذکر نام، مقامات مسئول را متهم کرد که به دلیل «دغدغه معاش سیاسی» با «سکوت» و «سکون» خود در چهار ماه گذشته این موضوع را پیگیری نکرده‌اند.

پس از استعفای آقای خادم شماری از چهره‌های کشتی ایران در نامه‌ای سرگشاده، از رهبر جمهوری اسلامی خواستند برای حل مشکلات ناشی از خودداری ورزشکاران ایرانی از مسابقه با ورزشکاران اسراییلی در میادین بین‌المللی وارد عمل شود.

در حالی که برخی از نمایندگان مجلس ایران عدم رویارویی ورزشکاران ایران و اسراییل را اقدامی بی‌فایده خوانده‌اند، غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج ایران رویارو نشدن ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی را «اصل غیرقابل تغییر» خوانده است.

آقای غیب‌پرور همچنین از دست‌اندرکاران تیم‌های ورزشی ایران خواسته است که «وارد عرصه دیپلماسی ورزش نشوند».

منبع رادیو فردا

همچنین بررسی کنید

واکنش عضو مجلس خبرگان به اجرای رقص صبحگاهی در برخی مدارس مازندران: سند ۲۰۳۰ یونسکو را اجرا می‌کنند

radioeram See author's posts

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس: آمار کشته‌شدگان را داریم اما مجاز نیستیم اعلام کنیم

radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super