ناظران اتحادیه اروپا: حجم انتشار اطلاعات گمراه‌کننده درباره کرونا موقتا کاهش یافته است

ناظران اتحادیه اروپا: حجم انتشار اطلاعات گمراه‌کننده درباره کرونا موقتا کاهش یافته است ناظران اتحادیه اروپا می گویند حجم انتشار اطلاعات نادرست و گمراه کننده در مورد ویروس کرونا «حداقل به طور موقت کاهش یافته» ولی عوامل خارجی به خصوص منابع مرتبط با دولت روسیه هنوز در پخش اطلاعات غلط در مورد همه گیری ویروس فعالند. بخش ارتباطات راهبردی اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گزارشی که روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت منتشر شد گفت با وجود افزایش سرمایه گذاری شبکه‌های اجتماعی برای مقابله با انتشاراطلاعات غلط و گمراه کننده در این شبکه‌ها «کاملا مشخص است که اقدامات بیشتری باید انجام شود.» دربخشی از این گزارش که حاوی بررسی و ارزیابی مربوط به بازه زمانی ۲۳ آوریل تا ۱۸ ماه مه است گفته می شود:«فعالیت رسانه‌های مستقل و نهادهای حقیقت یاب برای ارائه اطلاعات موثق و صحیح در زمینه پاندمی حیاتی است. درعین حال تهدید و ارعاب افراد و نهادهای حقیقت یاب ادامه دارد.» گزارش جديد بخش ارتباطات راهبردی اتحادیه اروپا در واقع ادامه گزارش‌های قبلی این نهاد در ماههای مارس و آوریل در مورد «همگرایی سه جانبه انتشار اطلاعات نادرست»..

ناظران اتحادیه اروپا: حجم انتشار اطلاعات گمراه‌کننده درباره کرونا موقتا کاهش یافته است

ناظران اتحادیه اروپا می گویند حجم انتشار اطلاعات نادرست و گمراه کننده در مورد ویروس کرونا «حداقل به طور موقت کاهش یافته» ولی عوامل خارجی به خصوص منابع مرتبط با دولت روسیه هنوز در پخش اطلاعات غلط در مورد همه گیری ویروس فعالند.

بخش ارتباطات راهبردی اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گزارشی که روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت منتشر شد گفت با وجود افزایش سرمایه گذاری شبکه‌های اجتماعی برای مقابله با انتشاراطلاعات غلط و گمراه کننده در این شبکه‌ها «کاملا مشخص است که اقدامات بیشتری باید انجام شود.»

دربخشی از این گزارش که حاوی بررسی و ارزیابی مربوط به بازه زمانی ۲۳ آوریل تا ۱۸ ماه مه است گفته می شود:«فعالیت رسانه‌های مستقل و نهادهای حقیقت یاب برای ارائه اطلاعات موثق و صحیح در زمینه پاندمی حیاتی است. درعین حال تهدید و ارعاب افراد و نهادهای حقیقت یاب ادامه دارد.»

گزارش جديد بخش ارتباطات راهبردی اتحادیه اروپا در واقع ادامه گزارش‌های قبلی این نهاد در ماههای مارس و آوریل در مورد «همگرایی سه جانبه انتشار اطلاعات نادرست» توسط چین، ایران و روسیه در مورد همه گیری ویروس کرونا با هدف تضعیف اعتماد در افکار عمومی است.

اين گزارش می گوید با وجود کاهش حجم اطلاعات نادرست «عوامل خارجی و به خصوص منابع مرتبط با روسیه کماکان به انتشار اطلاعات غلط از جمله تقویت فرضیه‌های توطئه که همه گیری ویروس کرونا را با سلاح‌های شیمیایی وفناوری فایو جی مرتبط می داند و ترویج مخالفت با واکسن ادامه می دهند.»

ناظران اتحادیه اروپا می‌گویند رهبران ایران تاکید بر لغو تحریم‌های آمریکا علیه آن کشور را ادامه داده و ادعا می‌کنند که این تحریم‌ها به اقدامات بهداشتی در واکنش به شیوع ویروس کرونا ضربه می‌زند. بیشتر در این باره:

ایران، روسیه و چین درباره «انتشار اطلاعات غلط» پیرامون کرونا هماهنگ هستند

فرضیه‌های مربوط به ارتباط شیوع ویروس کرونا با فناوری ارتباطی فایو جی از سوی محافل محافظ کار در اروپا و آمریکا ترویج شده و رسانه‌های وابسته به دولت روسیه این فرضیه‌ها را تقویت می کنند.

برخی از فرضیه توطئه که ادعا می کنند بیل گیتس، میلیاردر آمریکایی مغز متفکر بحران کرونا است از زمان شیوع ویروس در شبکه اینترنت توجه بیشتری جلب کرده و کارشناسان معتقدند که این فرضیه‌های توطئه می تواند به اقدامات برای کنترل همه گيری ویروس لطمه بزند.

بخش ارتباطات راهبردی اتحادیه اروپا هشدار می دهد «اطلاعات غلط و گمراه کننده در مورد بیماری کووید- ۱۹ در سطح جهان پیامدهای واقعی دارد.»

این گزارش می افزاید :«مشخص شده که اطلاعات نادرست با ترویج روش‌های مداوا صرفا یک تهدید برای سلامتی نیست. انتشار اطلاعات گمراه کننده در مورد ارتباط ویروس با فناوری فایو جی به آتش زدن زیر ساخت‌های ارتباطی در ارپا منجر شده است.»

در بخش دیگری از این گزارش گفته می شود که دولت چین به تبرئه خود و سرزنش دیگران ادامه داده و «با استفاده از همه گیری ویروس کرونا تلاش می کند سیستم حکومتی خود را ترویج و وجهه خود را در خارج تقویت کند.»

این گزارش درعین حال یادآوری می کند که شبکه‌های اجتماعی «هنوز در برابر انتشار مجازی اطلاعات گمراه کننده و فرضیه‌های توطئه آسیب پذیرند.»

یکی از نمونه هایی که در این گزارش ذکر شده «انتشار گسترده یک مستند جعلی حاوی موارد متعددی از اطلاعات غلط و ادعاهای زیان بار است که با سرعت بسیار زیادی در سراسر شبکه اینترنت پخش شد.»

این ویدئو ابتدا اوایل ماه مه در وبسایت یوتیوب منتشر شد و در نتیجه بازپخش آن توسط گروههای مروج فرضیه‌های توطئه در فیسبوک طی فقط چند روز میلیونها نفر آن را تماشا کردند.

با وجودیکه هم فیسبوک و هم یوتیوپ این ویدئو را حذف کردند ولی گردش آن در شبکه اینترنت از طریق وبسایت‌های دیگرادامه یافت.

Radio Eram

FREE
VIEW