موسیقی نواحی سرشار از نغمه‌ها و روایت‌هاست

موسیقی نواحی سرشار از نغمه‌ها و روایت‌هاست به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی، در پیام مدیرکل دفتر موسیقی آمده است: موسیقی نواحی از میان اقوام و سرزمین‌های مختلف نسل به نسل آمده و سرشار از نغمه‌ها، شعرها، گویه‌ها و روایت‌ها است. سرو بلند و رفیع این هنر روزگار ما ریشه در دیرینگی اقوام گوناگون، اما یکپارچه این کشور پهناور دارد. وی افزوده است: این رویداد جایگاه شایسته‌ای برای عرضه توانایی هنرمندان موسیقی اقوام در سراسر جغرافیای ایران فرهنگی یافته است و می‌تواند یک پیوندی را بین اقوام مختلف به وجود آورد و جلوه‌هایی از موسیقی نواحی ایران را که ریشه در تاریخ و فرهنگ دارد به نمایش بگذارد. برگزاری سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با محوریت دوبیتی خوانی به صورت آنلاین و ضبط برخی آثار هنرمندان از یک سو فرصتی است تا علاقه مندان در هر نقطه‌ای از کشور اجراهای جشنواره را ببینند و از سوی دیگر حرکتی در حفظ و نگه‌داری موسیقی نواحی است تا بخشی از گنجینه موسیقی اقوام ایران ثبت شود. جشنواره موسیقی نواحی ایران در هفته وحدت تجلی حضور و همدلی هنرمندان اقوا..

موسیقی نواحی سرشار از نغمه‌ها و روایت‌هاست موسیقی نواحی سرشار از نغمه‌ها و روایت‌هاست

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی، در پیام مدیرکل دفتر موسیقی آمده است: موسیقی نواحی از میان اقوام و سرزمین‌های مختلف نسل به نسل آمده و سرشار از نغمه‌ها، شعرها، گویه‌ها و روایت‌ها است. سرو بلند و رفیع این هنر روزگار ما ریشه در دیرینگی اقوام گوناگون، اما یکپارچه این کشور پهناور دارد.

وی افزوده است: این رویداد جایگاه شایسته‌ای برای عرضه توانایی هنرمندان موسیقی اقوام در سراسر جغرافیای ایران فرهنگی یافته است و می‌تواند یک پیوندی را بین اقوام مختلف به وجود آورد و جلوه‌هایی از موسیقی نواحی ایران را که ریشه در تاریخ و فرهنگ دارد به نمایش بگذارد.

برگزاری سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با محوریت دوبیتی خوانی به صورت آنلاین و ضبط برخی آثار هنرمندان از یک سو فرصتی است تا علاقه مندان در هر نقطه‌ای از کشور اجراهای جشنواره را ببینند و از سوی دیگر حرکتی در حفظ و نگه‌داری موسیقی نواحی است تا بخشی از گنجینه موسیقی اقوام ایران ثبت شود. جشنواره موسیقی نواحی ایران در هفته وحدت تجلی حضور و همدلی هنرمندان اقوام مختلف ایران اسلامی است.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، سیزدهمین جشنوارۀ موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری و به میزبانی کرمان از شامگاه ۱۰ مهر آغاز شده و تا سه‌شنبه ۱۳ آبان ادامه دارد.

از زمان آغاز شروع به‌کار شورای سیاستگذاری این دوره از جشنواره موسیقی نواحی که با فاصله‌ای اندک از پایان جشنواره دوازدهم در دفتر موسیقی وزارت ارشاد و به ریاست محمد الهیاری ( مدیرکل دفتر موسیقی) برگزار شد، شهر کرمان یکی از گزینه های اصلی میزبانی و احمد صدری پژوهشگر موسیقی نامزد اصلی دبیری جشنواره سیزدهم بودند که نهایتا هم چنین شد.
در طول مدت برگزاری جلسات متعدد شورای سیاستگذاری این دوره از جشنواره برسم معمول پیشنهادها و راهکارهایی برای جذب حداکثری گردشگران فرهنگی از سراسر جهان، و جذب مخاطب حداکثری از داخل کشور مطرح بود اما شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن این امر ممکن نشد و جشنواره بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود. علاقمندان می‌توانند اجراها را از طریق صفحۀ اینستاگرام جشنوارۀ موسیقی نواحی و انجمن موسیقی استان کرمان و صفحۀ جشنواره در سامانۀ آپارات مشاهده کنند.