«منهتنِ صحرا» در خطر ویرانی

«منهتنِ صحرا» در خطر ویرانی شهر باستانی «شبام» در یمن که به دلیل ساختمان‌های بلندش به «منهتنِ صحرا» هم شهرت دارد با این‌که از صدمه‌های ناشی از درگیری‌های داخلی رهایی یافته اما این روزها با خطر ویرانی بر اثر باران و سیل مواجه است. به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، شهر باستانی «شبام» که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، صدها ساختمان خشتی بلند را که قدمت برخی از آن‌ها به قرن ۱۶ میلادی بازمی‌گردد در خود جای داده است. حالا «شبام» با خطر ویرانی مواجه شده است. ساختمان‌های خشتی این شهر نیازمند مرمت فوری هستند اما اقتصاد یمن در پی درگیری‌های داخلی چند سال اخیر سقوط کرده است. «عبدالوهاب جابر» یکی از مقام‌های این شهر می‌گوید: «وضعیت شهر به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد با یک فاجعه بی‌سابقه مواجه شده است.» به گفته «جابر»، دست کم چهار برج این شهر به طور کامل ویران شده‌ و ۱۵ برج نیز در پی سیل‌های اخیر آسیب دیده‌اند. به گفته «حسن عیدید»، رئیس سازمان حفاظت از شهرهای تاریخی یمن، سقف و دیوارهای خارجی این برج‌ها متحمل بیشترین خسارت شده‌اند. انتهای پیام

«منهتنِ صحرا» در خطر ویرانی

«منهتنِ صحرا» در خطر ویرانی

شهر باستانی «شبام» در یمن که به دلیل ساختمان‌های بلندش به «منهتنِ صحرا» هم شهرت دارد با این‌که از صدمه‌های ناشی از درگیری‌های داخلی رهایی یافته اما این روزها با خطر ویرانی بر اثر باران و سیل مواجه است.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، شهر باستانی «شبام» که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، صدها ساختمان خشتی بلند را که قدمت برخی از آن‌ها به قرن ۱۶ میلادی بازمی‌گردد در خود جای داده است.

حالا «شبام» با خطر ویرانی مواجه شده است. ساختمان‌های خشتی این شهر نیازمند مرمت فوری هستند اما اقتصاد یمن در پی درگیری‌های داخلی چند سال اخیر سقوط کرده است.

«عبدالوهاب جابر» یکی از مقام‌های این شهر می‌گوید: «وضعیت شهر به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد با یک فاجعه بی‌سابقه مواجه شده است.»

به گفته «جابر»، دست کم چهار برج این شهر به طور کامل ویران شده‌ و ۱۵ برج نیز در پی سیل‌های اخیر آسیب دیده‌اند.

به گفته «حسن عیدید»، رئیس سازمان حفاظت از شهرهای تاریخی یمن، سقف و دیوارهای خارجی این برج‌ها متحمل بیشترین خسارت شده‌اند.

انتهای پیام