خانه / حقوق بشر / معوقات مزدی کارکنان دفاتر سهام عدالت و کارگران کارخانه قند فسا

معوقات مزدی کارکنان دفاتر سهام عدالت و کارگران کارخانه قند فسا

خبرگزاری هرانا – بازرس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور از عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای کارکنان دفاتر سهام عدالت در کشور خبر داد. بنا به خبری دیگر ، کارگران کارخانه قند فسا از ۴ ماه حقوق معوقه و حق بیمه خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، حسین امینی خواه (بازرس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور) گفت:”هر کدام از کارکنان دفاتر سهام عدالت به صورت میانگین ۶۰ تا ۷۰ میلیون بابت دستمزد و سنوات از سازمان خصوصی‌سازی طلبکار بودند اما سازمان خصوصی‌سازی به اجبار مطالبات حدود ۵۰۰ نفر از آنها را که از مشکلات معیشتی رنج می‌بردند به صورت نیمه (حدودا ۳۵ میلیون تومان) پرداخت کرد اما مابقی کارگران (حدودا ۱۰۰ نفر) مطالبات معوقه خود را با حکم قضایی به صورت کامل دریافت کردند”.

امینی خواه افزود: “سرانجام پس از سال‌ها چالش کارگری با اتمام واگذاری «سهام عدلت» از سال ۹۴ تاکنون، حدود  ۳۵ ماه از مطالبات معوقه حدود ۶۰۰ نفر از کارکنان دفاتر تعاونی‌های سهام عدالت سراسر کشور بر اساس بودجه ۲۵ میلیارد تومانی هیات وزیران پرداخت شد”.

او با بیان اینکه حدود هزار و پانصد نفر در دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت سراسر کشور از ابتدای سال ۹۴ همزمان با اتمام واگذاری «سهام عدالت» به حال خود رها شده بودند و کارگران مرتبا برای وصول مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود دست به تجمع اعتراضی می‌زدند، افزود: سازمان خصوصی‌سازی مطالبات حدود  ۶۰۰ نفر (از هر دفتر تعاونی دو نفر) از کارکنان را  بر اساس بودجه ۲۵ میلیاردی که پیش از این از سوی هیات وزیران برای پرداخت مطالبات معوقه مزدی و سنواتی سالهای ۹۴ تا ۹۶ کارکنان در نظر گرفته شده بود را پرداخت کرد.

او گفت: هر کدام از کارکنان دفاتر سهام عدالت به صورت میانگین ۶۰ تا ۷۰ میلیون بابت دستمزد و سنوات از سازمان خصوصی‌سازی طلبکار بودند اما سازمان خصوصی‌سازی به اجبار مطالبات حدود ۵۰۰ نفر از آنها را که از مشکلات معیشتی رنج می‌بردند به صورت نیمه (حدودا ۳۵ میلیون تومان) پرداخت کرد اما مابقی کارگران (حدودا ۱۰۰ نفر) مطالبات معوقه خود را با حکم قضایی به صورت کامل دریافت کردند.

او با بیان اینکه بدین ترتیب کارکنان دفاتر شهرستانی ناچارا بایستی مبلغ دریافتی سهم خود را با سایر کارکنان دفاتر تقسیم کنند، در ادامه افزود: در هریک از دفاتر شهرستان دو تا شش نفر نیروی کار مشغول به کار هستند. درعین حال سازمان خصوصی‌سازی پرداخت هزینه‌های جاری دفاتر تعاونی‌ها را نپذیرفت که در نهایت همه این هزینه‌ها باید از جیب مدیر دفتر تعاونی‌ها پرداخت شود.

امینی خواه درباره وضعیت اشتغال کارکنان دفاتر سهام عدالت نیز گفت: همچنان کارکنان دفاتر سهام عدالت بعد از ۴سال از توقف واگذاری سهام در وضعیت بلاتکلیفی بسر می‌برند اما این کارگران بر خلاف نظر سازمان خصوصی‌سازی همچنان در دفاتر سهام عدالت در سراسر کشور مشغول کارند و برای سامان دادن به وضعیت شغلی نیازمند حمایت سایر مسئولان هستند.

به گفته بازرس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور در حال حاضر عمده‌ترین مشکل کارکنان سهام عدالت بحث پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی آنهاست که از سه سال قبل پرداخت آن به تعویق افتاده است. در عین حال  سازمان خصوصی‌سازی نیز به عنوان کارفرما پرداخت آن را برعهده نمی‌گیرد.

او در خاتمه گفت: کارکنان سهام عدالت کشور که در طول سالهای گذشته مرتبا برای وصول مطالباتشان در پایتخت مقابل سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد و دارایی دست به تجمع می‌زدند همگی از مددجویان تحصیلکرده نهادهای حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام(ره) و از اقشار ضعیف جامعه‌اند.

معوقات مزدی و بیمه ای کارگران کارخانه قند فسا

به گزارش خبر جنوب ، امروز  سه شنبه ۲۵ تیر کارگران کارخانه قند فسا با تجمع مقابل فرمانداری شهرستان خواستار پرداخت ۴ ماه حقوق معوقه خود شدند.

تجمع کارگران کارخانه قند‌‌ فسا د‌‌ر ۹ تیر، منتج به جلسه اعضای شورای تأمین، نمایند‌‌گان کارگران، مالک و کارفرمای کارخانه، رئیس اد‌‌اره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان و رئیس اد‌‌اره تأمین اجتماعی د‌‌ر د‌‌هم تیرماه شد‌‌. خروجی این جلسه، پرد‌‌اخت حقوق عقب‌ماند‌‌ه تا آخر اردیبهشت‌ماه کارگران، حد‌‌اکثر تا بیستم و پرد‌‌اخت د‌‌رصد‌‌ی از معوقات بیمه تا پایان تیرماه شد‌‌.

اما تجمع د‌‌وباره‌ بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران این کارخانه، صبح امروز د‌‌ر جلو فرماند‌‌اری ویژه این شهرستان نشان از محقق نشد‌‌ن وعد‌‌ه‌ها و عد‌‌م پرد‌‌اخت ۴ ماه د‌‌یرکرد‌‌ حقوقشان د‌‌اشت.

معاون فرماند‌‌ار فسا د‌‌ر جمع کارگران اظهار کرد‌‌: مالک کارخانه به د‌‌لایلی که مستند‌‌ات آن را نیز ارائه د‌‌اد‌‌، موفق به اجرای تعهد‌‌ات خود‌‌ نشد‌‌ه است.

صفد‌‌ر منشی با د‌‌اد‌‌ن اطمینان خاطر به کارگران مبنی بر پیگیری جد‌‌ی این مسئله افزود‌‌: امروز د‌‌ر راستای این تجمع، جلسه ای د‌‌ر فرماند‌‌اری با حضور مالک کارخانه و نمایند‌‌گانی از شما برگزار و نتیجه جلسه پرد‌‌اخت یک حقوق تا فرد‌‌ا و یک حقوق د‌‌یگر نیز تا آخر ماه شد‌‌.

وی اضافه می کند‌‌: بلافاصله پس از رفع مسئله مالک کارخانه، مابقی معوقات بیمه و حقوق و پاد‌‌اش نیز به سرعت پرد‌‌اخت می شود‌‌؛ صورت جلسه‌ای نیز یاد‌‌د‌‌اشت و مالک کارخانه نیز امضاء کرد‌‌ و د‌‌ر صورت عد‌‌م اجرایی شد‌‌ن تعهد‌‌ات برنامه‌ای که نباید‌‌ را اعمال می کنیم.

معاون فرماند‌‌ار همچنین د‌‌ر جمع کارگران، از نوشتن مصوبه‌ای د‌‌ر جهت پرد‌‌اخت ماهانه کارگران د‌‌ر بیست و د‌‌وم هر ماه نیز خبر د‌‌اد‌‌. د‌‌ر طی ۱۴ روز، د‌‌و تجمع گسترد‌‌ه د‌‌ر جلو فرماند‌‌اری ویژه یک شهرستان نشان از چیزی جز د‌‌ست و جیب‌های خالی، رسید‌‌ن کارد‌‌ به استخوان و د‌‌رخواست مبنی بر پیگیری نیست.

نوشته معوقات مزدی کارکنان دفاتر سهام عدالت و کارگران کارخانه قند فسا اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

همچنین بررسی کنید

معوقات مزدی کارگران آذرآب اراک

خبرگزاری هرانا – مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت که دستمزد شهریورماه …

بازداشت شهروند زنجانی توسط نیروهای امنیتی به ظن شرکت در اعتراضات به افزایش قیمت بنزین

خبرگزاری هرانا – غفار رضاییان، شهروند اهل زنجان امروز به ظن شرکت در “اعتراضات خیابانی …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super