خانه / ایران / مشاور رهبر: اروپا مشکوک است

مشاور رهبر: اروپا مشکوک است

علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد رهبر ایران در امور خارجه و عضو هیأت عالی نظارت بر برجام نیز یکشنبه حمایت اروپایی‌ها از توافق هسته‌ای را «متناقض» و «شک‌برانگیز» خواند.

 

او در نشستی خبری خواستار گرفتن تضمین‌ از اروپا شد و همچون ظریف،‌ مدعی «تناقض» در موضع اروپا شد:

«برخی اعضای اتحادیه اروپا می‌گویند به برجام پایبند هستند. برخی نیز در حوزه اقتصادی می‌گویند روابط اقتصادی را توسعه می‌دهند اما برخی مقامات اروپایی می‌گویند بنا نیست جلوی آمریکایی‌ها بایستند و تضمین بدهند.»

اشاره اصلی ولایتی نیز به شرکت نفتی توتال بود که به گفته او،‌ «عکس یادگاری گرفتند اما موقع عمل که شد می‌گویند “ما در مقابل فشارهای آمریکا نمی‌توانیم بایستیم”».

رهبران اروپا پیش از این درباره لزوم محدودکردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران و مقابله با دخالت‌های منطقه‌ای این کشور کنار ایالات متحده ایستاده‌اند. آنها حالا به گزارش رویترز در مذاکره با چین و روسیه در تلاشند تا با تعیین کمک‌های مالی چندین میلیارد دلاری برای ایران،‌ این کشور را به امضای توافق جدیدی بر سر این موارد و نیز دائمی‌شدن محدودیت برنامه‌ هسته‌ای‌اش راضی کنند. تلاشی برای اطمینان‌دادن به دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری ایالات متحده تا بار دیگر تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

ولایتی پیش‌تر تأکید کرده بود که ایران بر سر این موارد مذاکره نخواهد کرد.

همچنین بررسی کنید

خروج پژو از ایران: موج جدید بیکاری خودروسازان در راه است

لغو قراردادهای سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های خارجی با ایران شدت بیشتری گرفته است. پس از لغو …

ایران درخواست آژانس برای همکاری بیشتر را رد کرد

در حالی‌که یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن تأیید پایبندی ایران به توافق …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super