خانه / بالا / مسجد لیبرال برلین؛ مسجدی که شادی در آن حلال است

مسجد لیبرال برلین؛ مسجدی که شادی در آن حلال است

مسجد لیبرال برلین را سیران آتش راه‌اندازی کرده است؛ یک زن در نقش امام مسجد. زن بدون روسری در کنار مرد و شیعه در کنار سنی نماز می‌خواند؛ از حضور همجنس‌گرایان نیز استقبال می‌شود.

«محبت نیوز»- خبری از موعظه و زاری نیست. سالن خالی از مردانِ پر ریش و زن‌های پنهان شده زیر چادر است؛ به دور از چشمان سرزنش‌گر و کنجکاو. صدای قهقه، سالن مسجد را فرا گرفته است. زنان بدون حجاب، با لباس‌های دلخواهشان به مسجد آمده‌اند: نه برای نماز جمعه، نه برای مجلس ختم. آمده‌اند تا در کنار مردان تمرین یوگا کنند. این‌جا مسجد لیبرال برلین است؛ تمثیل بهشت روی زمین برای بسیاری از مسلمانان مدرن و برابری‌خواه.

به گزارش امل برلین، مسجد لیبرال برلین را سیران آتش راه‌اندازی کرده است؛ یک زن در نقش امام مسجد. آتش پس از این‌که بیش از ۱۰۰بار تهدید به مرگ شد، تحت حفاظت شدید نیروهای پلیس قرار گرفت. او مسجد لیبرال برلین را در اواسط ماه ژوئن سال گذشته افتتاح کرد؛ اقدامی که به مذاق بسیاری از مسلمانان محافظه‌کار برلین خوش نیامد. سیران آتش، فمینیست، وکیل، نویسنده و امام مسجد است، در استانبول ترکیه از پدر و مادری کُرد به دنیا آمده و در آلمان بزرگ شده است. حالا او در برلین یک انقلاب فمینیستی در مسجد به راه انداخته است.

یوگا در مسجد

این‌جا همه کلیشه‌ها شکسته شده است. زن بدون روسری در کنار مرد و شیعه در کنار سنی نماز می‌خواند؛ از حضور همجنس‌گرایان استقبال می‌شود؛ اصلا هر کسی می‌تواند بیاید: از هر دینی و با هر اعتقادی. سالن مسجد لیبرال برلین که نام اصلی‌اش مسجد ابن رشد-گوته است، کوچک اما تمیز و به دور از غم‌زدگی‌ست. در سالن مسجد همه روی زیرانداز یوگا نشسته‌اند و یوگا تمرین می‌کنند.

یکشنبه است و هر از گاهی صدای ناقوس کلیسا از ساختمان بغلی بلند می‌شود. یکی از میان جماعت مسجد می‌گوید: «این همان لحظه ناب گفتگوی فرهنگ‌هاست.» یک سوی سالن قفسه‌ای‌ست با چندین قرآن؛ قرآن‌ها بیشترشان به زبان آلمانی‌ست. سوی دیگر بنایی تزئینی به رنگ سفید و آبی قرار گرفته است که هنگام نماز خواندن سوی قبله را یادآور می‌شود. جانمازی‌هایی به رنگ کرم و سبز در قفسه‌ای درست کنار در ورودی سالن قرار دارند.

این نخستین باری‌ست که مسجد ابن رشد-گوته کلاس یوگا را برگزار کرده است. چهار زن و سه مرد روی زیراندازهایشان در مقابل زابینه کلاین، معلم یوگا نشسته‌اند. مسجد در نظر دارد در آینده برنامه‌ای مرتب برای برگزاری یوگا داشته باشد. زابینه کلاین درباره رابطه یوگا با مذاهب مختلف حرف می‌زند و همه با هم حرکات سلام بر خورشید یوگا را تمرین می‌کنند. آسانای ۱۲ گانه سلام بر خورشید را همراه هم انجام می‌دهند. در انتهای جلسه همه دست‌های یکدیگر را می‌گیرند و چند آسانا را دست در دست انجام می‌دهند: بله، این‌جا مسجد است.

 

راه‌اندازی گروه همجنس‌گرایان

سوزی، امیر و مجید که هر سه برای تمرین یوگا آمده‌اند، از اعضای ثابت مسجد به شمار می‌آیند. سوزی، زن است و به‌ویژه جمعه‌ها در مسجد برای زنان و مردان حاضر خطبه می‌خواند؛ او در حال آموزش در دوره‌ تحصیلی‌ای از راه دور برای امامان مساجد است. امیر دو ماهی‌ست که در مسجد ابن رشد فعال شده و هر هفته در مسجد حضور دارد. مجید هر جمعه در مسجد برای افراد علاقمند کلاس زبان عربی برگزار می‌کند.

پس از یوگا و در طبقه بالای سالن مسجد، مراسم صبحانه‌خوری برگزار است. نزدیک به ۲۰ نفر به مراسم پیوسته‌اند. برخی از اعضای ثابت مسجد هستند و برخی نیز از روی کنجکاوی آمده‌اند. بچه‌های مسجد صبحانه را روی یک میز غذاخوری بزرگ چیده‌اند. برخی نیز چیزکی پخته‌اند و به مسجد آورده‌اند.

توگای ساراج که مسئولیت مسائل همجنس‌گرایان را در مسجد ابن رشد-گوته بر عهده دارد هم بر سر صبحانه حضور دارد. مسجد قرار است به زودی گروهی ویژه همجنسگرایان با جلسات ثابت در مسجد ایجاد کند. توگای ساراج اگرچه حالا دیگر همجنس‌گرا بودنش را پنهان نمی‌کند، اما دنیا برایش همیشه هم این‌گونه نبوده است.

او در هنگام نوجوانی سال‌ها با گرایش خود به مردان کلنجار رفته، احساس گناه کرده و شرمسار بوده است. در برهه‌ای حتی فکر کرده است برای جنگ به سوریه برود تا شاید در جنگ بمیرد. آن وقت دیگر نیازی به خودکشی نیست، او شهید می‌شود و از دردسرهای همجنس‌گرا بودن نجات می‌یابد. تا این‌که سرانجام با گروهی از همجنس‌گرایان مسلمان اروپا آشنا می‌شود و زندگی‌اش کاملا عوض می‌شود. حالا او راه دیگری را در اسلام یافته است.

 

چهره جدید اسلام

برنامه صبحانه‌خوری هر یکشنبه در مسجد لیبرال برلین برپاست. بچه‌های مسجد می‌گویند که قدم همه در مسجد محترم است؛ با هر گرایشی، از هر دینی. صدای خنده و گپ‌و‌گفت راهروهای ساختمان را برداشته است. از هر دری حرف زده می‌شود: از شیعه و سنی، بانکداری اسلامی و نرخ سود بانکی، این‌که چرا برای بعضی از مسلمانان گوشت خوک حرام‌تر از حرام است، از اتحادیه بزرگ مساجد «دیتیب» در آلمان و ارتباطش با رجب طیب اردوغان.

بحث‌های جدی اما جلوی خنده و تفریح را نمی‌گیرد. این مسجد کوچک به گفته پایه‌گذارش، سیران آتش قرار است چهره اسلام را در دنیا عوض کند؛ نام اسلام را از چنگ اسلام‌گرایان درآورد و در پروتستانیزم اسلامی نقش‌آفرینی کند. شاید بخشی از فردای گروهی از مسلمانان جهان در همین مسجد پنهان در خیابان‌های محله تیرگارتن برلین رقم بخورد: جایی که نه خبری از بوی تند گلاب است و نه کسی ریاکارانه دیگری را خواهر و برادر می‌نامد.

همچنین بررسی کنید

واکنش‌های جهانی به بمب‌گذاری‌ در کلیساهای سریلانکا

انفجار هشت بمب در چند کلیسا و هتل در سریلانکا همزمان با عید پاک به …

شهردار فرانکفورت: رنج مسیح با جشن و سرور پرهیاهو سازگار نیست

شهردار فرانکفورت و مسئول دایره امور کلیساها می‌گوید: «رنج مسیح با جشن و سرور پرهیاهو …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super