مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در مورد احیای برجام خوش‌بینم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در مورد احیای برجام خوش‌بینم جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، ۴ اسفند، از اقدام ایران در تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و کاستن از شفافیت برنامه هسته‌ای‌اش ابراز «نگرانی شدید» کرد اما گفت که در مورد احیای توافق موسوم به برجام «خوش‌بین» است. آمریکا روز ۳۰ بهمن از آمادگی خود برای شرکت در نشستی با حضور سایر طرف‌های برجام در کنار نمایندگان ایران خبر داد تا راه بازگشت واشینگتن به این توافق را که دولت پیشین آمریکا از آن خارج شده است، بررسی کند. وزارت خارجه ایران هم گفته است که تماس‌های زیادی در این رابطه جریان دارد و این گزینه «در دست بررسی است.» رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از سفر به تهران، شامگاه سوم اسفند خبر داد که با ایران به توافق رسیده است تا میزان دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران کاهش یابد ولی طی سه ماه آینده راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی ادامه پیدا کند. جوزپ بورل که در نشست شورای امور خارجه اتحادیه اروپا سخن می‌گفت با اشاره به این موضوعات گفت..

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در مورد احیای برجام خوش‌بینم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، ۴ اسفند، از اقدام ایران در تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و کاستن از شفافیت برنامه هسته‌ای‌اش ابراز «نگرانی شدید» کرد اما گفت که در مورد احیای توافق موسوم به برجام «خوش‌بین» است.

آمریکا روز ۳۰ بهمن از آمادگی خود برای شرکت در نشستی با حضور سایر طرف‌های برجام در کنار نمایندگان ایران خبر داد تا راه بازگشت واشینگتن به این توافق را که دولت پیشین آمریکا از آن خارج شده است، بررسی کند.

وزارت خارجه ایران هم گفته است که تماس‌های زیادی در این رابطه جریان دارد و این گزینه «در دست بررسی است.»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از سفر به تهران، شامگاه سوم اسفند خبر داد که با ایران به توافق رسیده است تا میزان دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران کاهش یابد ولی طی سه ماه آینده راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی ادامه پیدا کند.

جوزپ بورل که در نشست شورای امور خارجه اتحادیه اروپا سخن می‌گفت با اشاره به این موضوعات گفت که این تلاش آقای گروسی «فرصتی برای دیپلماسی و امکانی فراهم می‌کند … تا بتوان همه را وادار به نشستن پشت میز کرد تا طرح پیشنهادی ایالات متحده را برای بازگشت به برجام اجرا کنند.»

آقای بورل گفت که «نمی‌توانم وارد جزئیات شوم زیرا این تماس‌های دیپلماتیک باید محتاطانه پیش بروند اما در این مورد خوش‌بین هستم.»

تحولات در پرونده هسته‌ای ایران در حالی شتاب گرفته است که تهران و واشینگتن بر سر این جدال دارند که نخست کدام یک باید به برجام بازگردد.
مقام‌های دولت جو بایدن در چند هفته‌ا‌ی که زمام امور را در ایالات متحده در دست گرفته‌اند گفته‌اند که ابتدا ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود طبق برجام پایبند باشد و بعد آمریکا به برجام بازخواهد گشت.
دولت ایران در مقابل اعلام کرده که آمریکا باید پیش از بازگشت به برجام یا همزمان با بازگشت به برجام، اقدام به لغو تحریم‌ها کند و پس از آن ایران شروع به بازگشت به تعهدات خود می‌کند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا روز ۱۹ بهمن گفت ایالات متحده تحریم‌ها علیه ایران را تنها برای این‌که تهران به میز مذاکره برای احیای برجام برگردد، لغو نمی‌کند.

با استفاده از سایت اتحادیه اروپا و رادیو فردا / پ.پ