نماد سایت رادیو ارم

مریم شجاعی برنده جایزه ESPN به خاطر مبارزه برای ورود زنان به ورزشگاه

مریم شجاعی برنده جایزه ESPN به خاطر مبارزه برای ورود زنان به ورزشگاه

«مریم شجاعی مدام به فیفا فشار آورد تا قوانین منع تبعیض جنسیتی را اعمال کنند. سرانجام این ارگان هیئتی را به ایران اعزام کرد تا زمینه تماشای گروه بیشتری از زنان در بازی تیم ملی ایران مقابل کامبوج فراهم شود».

شبکه ESPN از مهم‌ترین رسانه‌‌های ورزشی‌ جهان، مریم شجاعی را به‌خاطر تلاش‌هایش برای ورود زنان به ورزشگاه و فشارهایش به فیفا، به عنوان برنده جایزه استوارت اسکات معرفی کرد.

خانم شجاعی، خواهر مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران، است که خود او نیز از فعالان عرصه ورود زنان به ورزشگاه‌هاست.

این جایزه از جوایز بشردوستانه ورزشی است که ESPN بزرگترین رسانه ورزشی در آمریکای شمالی اهدا می‌کند.

او بنیاد خیریه‌ای را به ESPN معرفی خواهد کرد تا جایزه صد هزار دلاری‌اش را دریافت کنند.

در گزارش اعلام نام مریم شجاعی آمده است: «مدت کوتاهی پس از انقلاب اسلامی، تماشای فوتبال برای زنان ممنوع شد و تنها در مواردی نادر و استثنایی، گروه‌های کوچکی از زنان توانستند پا به استادیوم بگذارند».

ESPN تاکید کرده که «این دختر پیشگام» ابتدا به طور ناشناس ممنوعیت را مورد انتقاد قرار داد و سپس به طور علنی، نبرد برای ورود زنان به ورزشگاه را ادامه داد.

تلاش‌های خانم شجاعی در طی این سال‌ها، همیشه با هزینه شخصی و بدون کمک گرفتن از نهادها و بنیادهای بین‌المللی بوده است.

شجاعی سال ۲۰۱۵ در جام جهانی زنان به میزبانی کانادا حاضر شد و بنر حمایتی خود را با هویتی پنهان به نمایش گذاشت.

او سال ۲۰۱۸ با طرح موسوم به NoBan4Women به جام جهانی رفت. مجوز کتبی فیفا را داشت و بنرهایش را در بازی با مراکش به نمایش گذاشت.

اما فشار و نارضایتی از طرف ایران باعث شد در شهر کازان و بازی مقابل اسپانیا، بنر او را جمع کنند و خودش را هم مدتی بازداشت کردند.

مریم به فیفا شکایت کرد. فدراسیون جهانی نیز پذیرفت که پارچه‌نوشته توقیف‌شده را به شهر سارانسک بفرستد که قرار بود ایران و پرتغال به مصاف هم بروند.

دردسرها و مانع‌‌تراشی‌ها در آن بازی نیز ادامه داشت. با این تفاوت که این بار دیگر هویت او از نگاه هواداران فوتبال پنهان نبود و رسانه‌ها با نام بردن از شجاعی، به درج اتفاقات روی سکوها پرداختند.

دیدار خصوصی با دبیر کل فیفا از جمله تلاش‌های مریم شجاعی بود. ESPN می‌نویسد او مدام به فیفا فشار آورد تا قوانین منع تبعیض جنسیتی را اعمال کنند.

سرانجام این ارگان هیئتی را به ایران اعزام کرد تا زمینه تماشای گروه بیشتری از زنان در بازی تیم ملی ایران مقابل کامبوج فراهم شود.

این رسانه اعلام کرده است که تعداد ۳۵۰۰ بلیط برای زنان به سرعت فروخته شد و ۱۱۰۰ نفر دیگر نیز به آنها پیوستند که حدود پنج درصد از ظرفیت ورزشگاه بود.

جیانی اینفانتینو بارها از مقامات سیاسی و ورزشی ایران خواسته ممنوعیت ورود به ورزشگاه را لغو کنند. با این حال ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای فوتبال، همچنان ممنوع است.

خروج از نسخه موبایل