خانه / آنگلا مرکل / مرکل از ریاست حزب دموکرات مسیحی کناره‌گیری می‌کند

مرکل از ریاست حزب دموکرات مسیحی کناره‌گیری می‌کند

پس از ریزش آرای حزب دموکرات مسیحی آلمان به رهبری آنگلا مرکل در انتخابات ایالت هسن که یکشنبه ۲۸ اکتبر برگزار شد، صدر اعظم آلمان اعلام کرد که در کنگره بعدی حزب دموکرات مسیحی، نامزد ریاست حزب نخواهد شد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان

مرکل از سال ۲۰۰۰ تاکنون ریاست حزب دموکرات مسیحی را به عهده دارد. کناره‌گیری صدراعظم آلمان در واکنش به ریزش آرای حزب دموکرات مسیحی، اما به معنای کناره‌گیری مرکل از صدراعظمی آلمان نیست. او اعلام کرده که همچنان صدراعظم آلمان باقی می‌ماند. کنگره حزب دموکرات مسیحی در دسامبر سال جاری برگزار می‌شود. مرکل تا پیش از این همواره تأکید کرده بود که رهبری حزب و ریاست دولت باید در دست یک نفر باشد.

این نخستین بار است که صدراعظم آلمان از ریاست حزب دموکرات مسیحی کناره‌گیری می‌کند و رهبری حزب از صدراعظمی آلمان جدا می‌شود.

حزب آلترناتیو برای آلمان و حزب لیبرال از تصمیم مرکل برای کناره‌گیری از ریاست حزب دموکرات مسیحی انتقاد کرده‌اند. کریستیان لیندر، رئیس حزب لیبرال و آلکساندر گاولند، رئیس حزب آلترناتیو برای آلمان با لحن‌های متفاوتی گفته‌اند که مرکل در واقع می‌بایست از صدراعظمی آلمان استعفا می‌داد.

در انتخابات ایالتی هسن دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات در مقایسه با انتخابات قبلی حدود ۱۱ درصد از آرای خود را از دست دادند. حزب دموکرات مسیحی در این انتخابات ۲۷ درصد رأی آورد. در نیم قرن گذشته کاهش آرای دموکرات مسیحی‌ها در هسن به این میزان بی‌سابقه بوده است.

آنگلا مرکل ابتدا قصد داشت دولت ائتلافی خود را با حزب سبزها یا لیبرال‌ها تشکیل دهد. اما گفت‌وگوها به ثمر نرسید و مرکل ناگزیر شد با حزب سوسیال دموکرات ائتلاف کند. اختلافات او با هورست زهوفر، رهبر حزب سوسیال مسیحی که متحد اصلی او در دولت ائتلافی‌ست، سبب تضعیف دولت مرکل شد. سیاست‌های پناهجویی مرکل به این اختلافات دامن زده است.

حزب سوسیال دموکرات هم فقط ۲۰ درصد رأی آورد. ریزش آرای دو حزب مهم آلمان، دولت مرکل را تحت فشار قرار داده است.

Powered by WPeMatico

همچنین بررسی کنید

 اروپا در اجلاس وین ایران را با «مکانیسم ماشه» درگیر می‌کند

نشست کمیته مشترک برجام در سطح معاونان وزیران خارجه جمعه ۶ دسامبر/ ۱۵ آذر در …

بیش از ۶۰۰ دختر پاکستانی به عنوان عروس به چین فروخته شده‌اند

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققان پاکستانی در آسیای جنوبی، بیش از ۶۰۰ دختر …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super