مرمت سرای کاشانی بازار تاریخی اراک آغاز شد

مرمت سرای کاشانی بازار تاریخی اراک آغاز شد ایسنا/مرکزی معاون میراث فرهنگی استان مرکزی از آغاز مرمت بام سرای کاشانی بازار تاریخی اراک خبر داد. سید محسن رحمتی معاون میراث فرهنگی ۱۱ آبان ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز مرمت بام سرای کاشانی بازار تاریخی اراک بیان کرد: مرمت و نگهداری بازار اراک به عنوان شالوده و عنصر هویت‌ساز شهر یکی از مهمترین پروژه‌های مرمتی اساسی استان است و برای مرمت کامل آن، همراهی مالکین و دستگاه‌های مرتبط ضروری است. وی با اشاره به همکاری کسبه و بازاریان در مرمت بازار اراک، گفت: کسبه بازار باید احساس وظیفه بیشتری در قبال بازار داشته باشند چراکه بازار اراک آخرین نسل بازارسازی کشور در دوره قاجار است که نمونه‌ای بی بدیل و یکی از مهمترین بناهای کشور به شمار می رود. رحمتی با بیان اینکه پروژه مرمت و احیای بازار اراک از ابتدای سال آغاز شده است و تاکنون مرمت سرای نبی زاده به اتمام رسیده است، بیان کرد: مرمت بام سرای کاشانی به شیوه سنتی و توسط استادکاران مرمت، منطبق بر الگوهای موجود در حال انجام و از نمونه اقدامات مناسب و متناسب با مجموعه بازار است که می‌تواند الگوی م..

مرمت سرای کاشانی بازار تاریخی اراک آغاز شد

مرمت سرای کاشانی بازار تاریخی اراک آغاز شد

ایسنا/مرکزی معاون میراث فرهنگی استان مرکزی از آغاز مرمت بام سرای کاشانی بازار تاریخی اراک خبر داد.

سید محسن رحمتی معاون میراث فرهنگی ۱۱ آبان ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز مرمت بام سرای کاشانی بازار تاریخی اراک بیان کرد: مرمت و نگهداری بازار اراک به عنوان شالوده و عنصر هویت‌ساز شهر یکی از مهمترین پروژه‌های مرمتی اساسی استان است و برای مرمت کامل آن، همراهی مالکین و دستگاه‌های مرتبط ضروری است.

وی با اشاره به همکاری کسبه و بازاریان در مرمت بازار اراک، گفت: کسبه بازار باید احساس وظیفه بیشتری در قبال بازار داشته باشند چراکه بازار اراک آخرین نسل بازارسازی کشور در دوره قاجار است که نمونه‌ای بی بدیل و یکی از مهمترین بناهای کشور به شمار می رود.

رحمتی با بیان اینکه پروژه مرمت و احیای بازار اراک از ابتدای سال آغاز شده است و تاکنون مرمت سرای نبی زاده به اتمام رسیده است، بیان کرد: مرمت بام سرای کاشانی به شیوه سنتی و توسط استادکاران مرمت، منطبق بر الگوهای موجود در حال انجام و از نمونه اقدامات مناسب و متناسب با مجموعه بازار است که می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر فضاهای سرپوشیده در مجموعه باشد.

وی اظهار کرد: انجام مرمت این بخش با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال، به صورت مشارکتی با کسبه سرا آغاز شده به طوری که از این مبلغ حدود ۳۰ درصد توسط کسبه و مابقی توسط اداره کل میراث فرهنگی تأمین شده است.

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به ارزش تاریخی بازار اراک و لزوم حفظ و حراست از آن تاکید کرد: این بنای با ارزش تاریخی که برای ساخت آن از آجر، گچ، آهک و خاک رس استفاده شده است؛ تلفیقی از معماری مدرن و سنتی ایران در چهار جهت و در ۱۴ هکتار است که هشت گذر و ۲۰ سرا دارد و در ۱۰ آبانماه ۱۳۵۵ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید.

انتهای پیام

Radio Eram

FREE
VIEW