خانه / بالا / محکومیت ۹ تن در ترکیه به اتهام قتل روزنامه‌نگار ارمنی‌تبار

محکومیت ۹ تن در ترکیه به اتهام قتل روزنامه‌نگار ارمنی‌تبار

دادگاهی در ترکیه روز چهارشنبه ۱۸ ژوئیه ۹ نفر را به اتهام دست داشتن در قتل هراند دینک روزنامه‌نگار ترکیه‌ای ارمنی‌تبار به زندان محکوم کرد.

«محبت نیوز»- هراند دینک، بنیانگذار و سردبیر روزنامه ترکی‌-ارمنی «آگوس» که از چهره‌های سرشناس جامعه ارمنی ترکیه به شمار می‌رفت در ژانویه ۲۰۰۷ در مقابل دفتر کارش به دست یک ملی‌گرای ترک در استانبول به قتل رسید.

به گزارش یورونیوز، بنابر حکم دادگاه، ارهان تونسل به جرم قتل هراند دینک، عضویت در گروه مسلح و دست داشتن در انفجار بمب در رستورانی در استان ترابزون ترکیه در ساحل دریای سیاه به ۹۹ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده است.

همچنین یاسین هیل، که پیشتر برای مشارکت در ترور حکم حبس ابد دریافت کرده بود، به اتهام تشکیل و رهبری گروه مسلح به هفت سال و شش ماه زندان دیگر محکوم شد. اوگون ساماست، که او نیز پیشتر برای دست داشتن در قتل دینک به ۲۲ سال زندان محکوم شده بود دو سال و شش ماه دیگر برای عضویت در گروه مسلح دریافت کرد.

چهار تن دیگر نیز به حبس‌های کوتاه‌مدت تا دو سال محکوم شدند و دو تن نیز از اتهامات تبرئه شدند.

روزنامه‌نگار کشته‌شده یکی از حامیان حقوق اقلیت‌های قومی مذهبی در ترکیه بود که به دفعات کشتار ارامنه در خلال جنگ جهانی اول توسط عثمانی‌ها را نسل کشی توصیف کرده بود و از همین رو سه بار به دلیل تخطی از ماده ۳۰۱ قانون جزایی ترکیه مبنی بر جرم‌انگاری توهین به اصالت ترکی، ملت ترکیه یا نهادهای ترکیه تحت تعقیب قرار گرفته بود.

دولت ترکیه نسل کشی ارامنه را به رسمیت نمی شناسد.

پرونده جنایی رسیدگی به قتل هراند دینک یکی از جنجالی‌ترین محاکمات سال های اخیر در ترکیه بوده است.

همچنین بررسی کنید

یک کلیسای آلمانی کشتی برای نجات پناهجویان می‌فرستد

یک کلیسای پروتستان در آلمان به همراه گروه‌های دیگر یک اتحاد جدید برای فرستادن کشتی …

عضو تشخیص مصلحت نظام: مردم در اعتراض به فساد به خیابانها آمدند

احمد توکلی چهارشنبه ۱۳ آذر اعلام کرد که در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در ایران …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super