خانه / بین الملل / اروپا / محمد بن سلمان ۵ ناوچه جنگی به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار از اسپانیا می خرد

محمد بن سلمان ۵ ناوچه جنگی به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار از اسپانیا می خرد

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی که در ادامه سفر درازمدت آمریکایی و اروپایی خود به اسپانیا سفر کرده است، پنجشنبه ۱۲ آوریل/۲۳ فروردین توافق خرید ۵ ناوچه جنگی به ارزش ۱.۸ میلیارد یورو (در حدود ۲.۲ میلیارد دلار) را با وزیر دفاع اسپانیا امضا کرد.

 

امضای این توافق را وزارت دفاع اسپانیا در حساب کاربری توئیتر این وزارتخانه اعلام کرد.

یک سخنگوی وزارت دفاع اسپانیا، پیش تر تصریح کرده بود که توافق در باره فروش ۵ ناوچه جنگی از سوی شرکت اسپانیایی‌ سازنده کشتی‌های جنگی این کشور به نام شرکت ناوانسیا به عربستان سعودی به ارزش کل ۱.۸ میلیارد یورو است.

 

یک منبع وابسته به وزارت دفاع اسپانیا گفت: شرکت ناوانسیا طبق این توافق قرار است پنج کشتی جنگی به عربستان بفروشد و نظامیان اسپانیایی هم اقدام به آموزش پرسنل ارتش عربستان کنند و پیمانکاران دفاعی یک مرکز ساخت و ساز دریایی در عربستان احداث کنند.

این در حالیست که گروه‌های حقوق بشری شامل عفو بین‌الملل، صلح سبز، اکسفام و یک گروه اسپانیایی به نام فاندی پاو از اسپانیا خواستند به دلیل نقض حقوق بشر از سوی عربستان و حمله به یمن که با کشته شدن بیش از ۱۰ هزار غیر نظامی از جمله تعداد بسیار زیادی کودک همراه بوده است، از فروش هر گونه سلاح به عربستان سعودی خودداری کند.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد علیرغم اعتراضات گسترده سازمان های حقوق بشری علیه این قرارداد، شرکت کشتی سازی ناوانسیا که ضرر می دهد برای خروج از وضعی بحرانی خود، شدیداً به امضای این قرارداد نیاز دارد. امضای این قرارداد می تواند برای صدها بیکار در استان اندلُس جنوبی اشتغال ایجاد بکند.

کارشناسان اعتقاد دارند که اسپانیا با توجه به صنایع پیشرفته خود در بخش انرژی های جدید و زیر ساخت ها در وضعیت بسیار خوبی برای گسترش مناسبات اقتصادی با عربستان سعودی و خصوصاً در چهارچوب طرح بزرگ سرمایه گذاری محمد بن سلمان موسوم به “چشم انداز ۲۰۳۰” قرار دارد.

عربستان و اسپانیا از سال ۲۰۱۵ در حال مذاکره بر سر این توافق (خرید کشتی‌های جنگی) بودند و یک منبع اعلام کرد که تکمیل قرارداد نهایی میان وزارت دفاع عربستان و شرکت ناوانسیا مدت بیشتری طول می‌کشد.

محمد بن سلمان که علاوه بر ولیعهد وزیر دفاع عربستان هم هست و در عین حال سیاست‌های اقتصادی و انرژی کشورش را نیز کنترل می‌کند، در سفرش به اسپانیا مورد استقبال فلیپه پنجم پادشاه این کشور قرار گرفت.

او همچنین با ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا و ماریا دلورس دکاسپدال وزیر دفاع این کشور نیز دیدار کرد و در جریان این سفر شش توافق در حوزه‌های دفاعی، حمل و نقل هوایی، فرهنگی، تکنولوژی، کار و توسعه اجتماعی امضا کرد.

همچنین بررسی کنید

نگرانی ایالات متحده نسبت به افزایش نقش حزب الله در لبنان

سفیر ایالات متحده در لبنان روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن در دیدار با سعد حریری، نخست …

وزیر دفاع ونزوئلا: ارتش برای جلوگیری از ورود کمک‌های خارجی در مرز باقی می‌ماند

وزیر دفاع ونزوئلا روز سه شنبه ۳۰ بهمن در واکنش به برنامه مخالفان دولت برای …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super