محسنی اژه‌ای آتش‌سوزی اوین را به «عوامل دشمن» نسبت داد

محسنی اژه‌ای آتش‌سوزی اوین را به «عوامل دشمن» نسبت داد غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، بدون آنکه دقیقا دلایل آتش‌سوزی شامگاه شنبه در زندان اوین تهران را توضیح دهد، «عوامل دشمن» را به دست داشتن در این آتش‌سوزی متهم کرد. محسنی اژه‌ای روز دوشنبه ۲۵ مهر در جلسه هفتگی شورای عالی قضایی، در این باره گفت: «آنچه در زندان اوین رخ داد جنایتی بود که به دست عده معدودی از عوامل دشمن صورت گرفت.» او مشخص نکرد که منظورش از «عوامل دشمن» دقیقا چه کسانی هستند. شامگاه شنبه، ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد زندان اوین دچار آتش‌سوزی گسترده‌ای شده و همچنین در این ویدئوها، صدای چندین انفجار و تیراندازی‌های پیاپی نیز شنیده می‌شد. با وجود گزارش‌های ضدونقیض رسانه‌های حکومتی و همچنین درخواست‌های بین‌المللی برای شفافیت در اطلاع‌رسانی درباره این حادثه، هنوز هویت عوامل و انگیزه‌های احتمالی آنان در این آتش‌سوزی رسما معرفی و اعلام نشده است. بر اساس روایت رسمی حکومت، تاکنون دست‌کم «۸ نفر» در این آتش‌سوزی جان خود را از دست داده‌اند. این آمار مستقلا قابل تایید نیست. همچنین ..

محسنی اژه‌ای آتش‌سوزی اوین را به «عوامل دشمن» نسبت داد غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، بدون آنکه دقیقا دلایل آتش‌سوزی شامگاه شنبه در زندان اوین تهران را توضیح دهد، «عوامل دشمن» را به دست داشتن در این آتش‌سوزی متهم کرد.

محسنی اژه‌ای روز دوشنبه ۲۵ مهر در جلسه هفتگی شورای عالی قضایی، در این باره گفت: «آنچه در زندان اوین رخ داد جنایتی بود که به دست عده معدودی از عوامل دشمن صورت گرفت.»

او مشخص نکرد که منظورش از «عوامل دشمن» دقیقا چه کسانی هستند.

شامگاه شنبه، ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد زندان اوین دچار آتش‌سوزی گسترده‌ای شده و همچنین در این ویدئوها، صدای چندین انفجار و تیراندازی‌های پیاپی نیز شنیده می‌شد.

با وجود گزارش‌های ضدونقیض رسانه‌های حکومتی و همچنین درخواست‌های بین‌المللی برای شفافیت در اطلاع‌رسانی درباره این حادثه، هنوز هویت عوامل و انگیزه‌های احتمالی آنان در این آتش‌سوزی رسما معرفی و اعلام نشده است.

بر اساس روایت رسمی حکومت، تاکنون دست‌کم «۸ نفر» در این آتش‌سوزی جان خود را از دست داده‌اند. این آمار مستقلا قابل تایید نیست.

همچنین قوه قضائیه بدون آنکه هویت این افراد را مشخص کند، مدعی شده که همه آنان «جزو محکومین ناشی از سرقت بودند».

رئیس قوه قضاییه بار دیگر روایتی که پیشتر از سوی قوه قضاییه درباره این آتش‌سوزی ارائه شده، را تکرار کرد و گفت: «در جریان این جنایت»، یک کارگاه و یک سالن اجتماعات آتش گرفت.

او ادامه داد: «عوامل دشمن در واقع دست روی نقاطی گذاشتند که نقاط قوت سازمان زندان‌ها در امر بازاجتماعی کردن زندانیان است.»

همچنین در حالی که نگرانی‌های زیادی درباره وضعیت سلامتی زندانیان محبوس در اوین پس از این آتش‌سوزی وجود دارد، محسنی اژه‌ای درباره تماس زندانیان با خانواده‌های خود نیز دوپهلو سخن گفت.

از یک سو، او از «فراهم شدن ترتیبات تماس همه زندانیان این ندامتگاه با خانواده‌های‌شان» خبر داد و از سوی دیگر، گفت: «چنانچه فردی در زندان اوین هنوز با خانواده خود تماس برقرار نکرده، هر چه سریعتر مقدمات مکالمه او با خانواده‌اش فراهم شود.»

این اظهارات از احتمال جلوگیری از تماس بعضی زندانی‌ها با خانواده‌های خود خبر می‌دهد.

در حالی که هنوز ابعاد آتش‌سوزی زندان اوین کاملا مشخص نیست، روز دوشنبه ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد صدای آژیر و تیراندازی از زندان قزل‌حصار کرج شنیده می‌شود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، زندانیان قزل‌حصار در هواخوری شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند. این گزارش‌ها هنوز به طور مستقل قابل تایید نیست.

Radio Eram

FREE
VIEW