خانه / اخبار / مجلس ایران بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی سه وزارتخانه را آغاز کرد

مجلس ایران بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی سه وزارتخانه را آغاز کرد

دانش آشتیانی، سلطانی فر و صالحی امیریImage copyright.
Image caption دانش آشتیانی، سلطانی فر وصالحی امیری برای عضویت در هیات دولت پیشنهاد شده اند

جلسه علنی مجلس صبح امروز سه شنبه، ١١ آبان (١ نوامبر) برای رسیدگی به درخواست دولت جهت رای اعتماد نمایندگان به سه وزیر پیشنهادی با سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهوری، آغاز شده است.

در این جلسه انتصاب رضا صالحی امیری به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به وزارت آموزش و پروزش، و مسعود سلطانی‌فر به وزارت ورزش و جوانان مورد مذاکره قرار خواهد گرفت و در پایان، نسبت به وزیران پیشنهادی رای اعتماد گرفته خواهد شد.

حسن روحانی با ارسال نامه‌ای برای رئیس مجلس در روز ٢ آبان اسامی این سه نفر را به عنوان اعضای جدید دولت پیشنهاد کرده و خواستار رای اعتماد مجلس به آنان شده بود. مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی، وزیران با رای اعتماد مجلس به عضویت هیات دولت در می‌آیند و پس از انتصاب نیز، هرگاه مجلس به آنان رای عدم اعتماد دهد، رئیس جمهوری ملزم به برکناری آنان خواهد بود.

معرفی سه وزیر جدید پس از استعفای متصدیان سابق این سه وزراتخانه صورت گرفت. علی جنتی، وزیر سابق ارشاد در پی جنجال بر سر برگزاری کنسرتی در شهر قم و اعتراض و انتقاد شدید مراجع و روحانیون بلندپایه و منتقدان دولت از سمت خود کناره‌گیری کرد.

علی‌اصغر فانی، وزیر سابق آموزش پرورش و محمود گودرزی، وزیر سابق ورزش و جوانان هم در حالی استعفا کردند که موضوع استیضاح آنها در مجلس مطرح شده بود.

اطلاعات بیشتر درباره وزیران پیشنهادی را اینجا بخوانید

طبق قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس جمهوری می‌تواند در جلسه رسیدگی به صلاحیت وزیران در مجلس شرکت و در دفاع از افراد پیشنهادی خود به مدت یک ساعت سخنرانی کند. پس از سخنرانی رئیس جمهوری، هر یک از وزیران پینشهادی فرصت دارد به مدت ٣٠ دقیقه به طرح برنامه‌های خود بپردازد و خواستار رای اعتماد نمایندگان شود.

از میان نمایندگان هم، برای هر وزیر پیشنهادی دو نماینده موافق و دو نماینده مخالف هرکدام به مدت ١٥ دقیقه مجاز به صحبت هستند هر چند هر کدام می‌تواند نوبت خود را با نماینده دیگری تقسیم کند.

برخی از طرفداران دولت کناره‌گیری سه عضو دولت در ماه‌های پایانی دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی را ترمیم کابینه به منظور افزودن بر کارآیی دولت توصیف کردند و آقای روحانی نیز در این زمینه گفت که “گاهی به تثبیت مدیر و گاهی به تغییر مدیر نیاز است” و از منتقدانش خواست “ذهن مردم را مشوش نکنند.”

سه نفری که صلاحیت آنان در جلسه روز سه‌شنبه مورد بررسی قرار می گیرد پیش از این نیز برای عضویت در هیات دولت پیشنهاد شده بودند. حسن روحانی در اوایل دوره ریاست جمهوری خود هر سه نفر را به عنوان وزیر به مجلس معرفی کرد اما هیچکدام موفق به کسب رای اعتماد نمانیدگان مجلس نهم نشد. در مجلس نهم، جناح منتقد دولت دارای اکثریت بود.

Image copyrightIcana
Image caption روحانی سخنرانی خود را با شرح مشکلات در آغاز به کار دولت و اقدامات صورت گرفته برای رفع مشکلات آغاز کرد

سخنرانی رئیس جمهوری

در جلسه روز سه‌شنبه، حسن روحانی با اظهار اینکه “تا کنون شاهد همکاری خوبی در مجلس دهم بین دولت و مجلس در طرح و لوایح و نسبت به حضور وزرای محترم در مجلس شورای اسلامی بودیم” سخنان خود را با تشریح دستاوردهای دولت آغاز کرد. او گفت که دولت او در حالی کار خود را آغاز کرد که کشور در شرایطی قرار داشت که “شاید بتوان نام آن را بحران گذاشت” و از جمله به نرخ بالای تورم و رکود عمیق اقتصادی به عنوان بخشی از این مشکلات اشاره کرد.

آقای روحانی گفت که مهمترین معضلات کشور در آن زمان ناشی از تحریم خارجی و تبعات آن برای شرایط اقتصادی کشور بود و افزود که به همین دلیل دولت ناچار بود در آغاز کار، به سیاست خارجی و اقتصادی بیش از بخش‌های دیگر توجه کند. وی افزود که اگرچه دولت معتقد بود که زیربنایی ترین مسأله، مسأله فرهنگ است اما به دلیل شرایط خاص آن زمان “توجه‌ها و اهتمام‌ها برای آن بود که از معضل پیچیده اقتصادی و سیاست خارجی بتوانیم عبور کنیم.”

رئیس جمهوری پس از شرح اقدامات دولت برای مقابله با مشکلات، از جمله به توافقنامه هسته‌ای اشاره کرد و آن را عاملی در رفع مشکلات و بهبود شرایط کشور از نظر اقتصاد داخلی و سیاست خارجی دانست.

حسن روحانی در مورد تغییرات کابینه گفت که اساس کار دولت او بر مبنای ترمیم مداوم کابینه شکل نگرفته و در اشاره‌ای تلویحی به تغییرات مکرر کابینه در دولت رئیس جمهوری قبلی، افزود: “دولتی نبودیم که هر از چندگاه چند وزیر را برای ترمیم کابینه برداریم و افراد جدیدی را به مجلس معرفی کنیم، مدتی بود که تثبیت کابینه استثنا شده بود و امروز تثبیت کابینه و مدیریت قاعده ماست اما در عین حال اگر جایی لازم ببینیم که ترمیم کابینه سرعت حرکت دولت را اضافه‌می کند، اقدام می شود و نه آنکه جهت دولت را تغییر دهد چرا که جهت انتخابی دولت و هدف آن پیمانی است که تا آخر پای آن خواهد بود.”

وی در ادامه با اظهار اینکه دولت از “فشار، نقد غیرمنصفانه و تخریب هراسی ندارد” گفت: “آنچه برای دولت مهم است رضای خدا و خشنودی مردم و پیشرفت و اقتدار ملت است و اینکه برخی از اقتدار ملی خوشحال نمی‌شوند باید در ذهن و گذشته و افکار خود دقت بیشتری کنند و علت آن را دریابند؛ ایرانی اقتدار ایران را می‌خواهد.”

Image copyrightMehr
Image caption رئیس جمهوری گفت که صالحی امیری “در مغز استخوان نظام فعال بوده است”

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی

حسن روحانی سپس به معرفی وزیران پیشنهادی خود پرداخت.

آقای روحانی با تشکر از علی جنتی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: “آقای جنتی استعفا داد و البته به یک مدیر با روحیه جدید هم نیاز بود.”

رئیس جمهوری رضا صالحی امیری را “یک جامعه شناس فرهنگی” توصیف کرد و افزود که با او در شورای عالی امنیت ملی و مرکز تحقیقات استراتژیک همکاری داشته است. آقای روحانی گفت که آقای صالحی امیری “هر جا که بوده، کارش مورد رضایت بود و وی پر تلاش و با روحیه است. صالحی امیری صاحب کتاب ها و مقالات متعددی است، در دانشگاه تدریس می‌کند و در امور فرهنگی برنامه‌ریز است.”

رئیس جمهوری در ادامه دفاع از وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت که او “مدتی در مغز استخوان نظام فعال بوده، دغدغه‌های نظام را می‌شناسد و به تنوع فرهنگی کشور تسلط دارد.” حسن روحانی اظهار داشت که “جاذبه وزیر ارشاد برای نخبگان، هنرمندان و نویسندگان باید زیاد باشد” و افزود: “صالحی امیری در این زمینه امتحان خود را در کتابخانه ملی پس داده است. او کتابخانه ملی را به محل رفت و آمد نخبگان و فرهیختگان تبدیل کرد.”

رئیس جمهور با اظهار اینکه اسلام دین مشکلات و سختی‌ها نیست،‌ اظهار کرد: “باید بتوانیم به خوبی اسلام آسان و پرجاذبه را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی کنیم و در عین حال نسبت به اصول خود و اسلام و هویت ایرانی‌مان ذره‌ای کوتاه نیاییم.”

وی با بیان اینکه رهبر جمهوری اسلامی “در مسائل فرهنگی بسیار حساس و صاحب‌نظر هستند” گفت: “باید به نکاتی که مدنظر ایشان است دقت شود و با مواردی که ایشان حساسیت دارند با حساسیت برخورد صورت گیرد.”

Image copyright ISNA
Image caption سابقه کاری مسعود سلطانی در میراث فرهنگی و صنایع دستی مورد تاکید حسن روحانی قرار گرفت

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان

رئیس جمهوری در معرفی مسعود سلطانی‌فر به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: “آقای سلطانی‌فر چهره‌ای آشنا هستند که فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و ورزشی داشته‌اند و علاقه بسیاری به مسأله ورزشی دارند و دنبال کننده امور ورزشی هستند.” حسن روحانی از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با عنوان “مدیری توانمند” نام برد و با اشاره به سابقه کاری او، گفت: “طی سه سال حضور در بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی کار بسیار خوبی انجام داده‌اند و شاهد پیشرفت خوبی در زمینه جذب گردشگران و همچنین ثبت میراث‌های فرهنگی و اعتلای فرهنگ ایرانی و رونق صنایع دستی بوده‌ایم.”

رئیس جمهوری با اظهار اینکه اینکه موضوع ورزش و جوانان برای دولت یازدهم بسیار اهمیت دارد، گفت: “مطمئنم که آقای سلطانی‌فر این بار مسئولیت را به خوبی به مقصد می‌رساند و با روحیه و نشاطی جدید و نفسی نو با همکاری و حمایت مجلس شاهد پیشرفت بسیار خوبی در وزارت ورزش و جوانان خواهیم بود.”

Image copyright ISNA
Image caption به گفته روحانی، دانش آشتیانی سال‌هاست که جریانات سیاسی را ترک کرده است

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

حسن روحانی در سخنرانی خود در جلسه رأی اعتماد وزیران، با بیان اینکه آموزش و پرورش مهمترین نهاد فرهنگی کشور است، گفت:”هیچ نهاد فرهنگی مهم‌تر و کارسازتر از آموزش و پرورش در کشور وجود ندارد. بیش از ۱۳ میلیون دانش‌آموز در کلاس‌های درس و تعداد بسیار زیادی معلم دلسوز در سراسر کشور زیر نظر این وزارتخانه هستند که اداره آن کار بسیار سختی است.”

وی با تقدیر از علی اصغر فانی، وزیر سابق آموزش و پرورش، گفت: “دولت در این زمینه کار بسیاری انجام داده است. حتی در زمینه مسائل مادی علیرغم اینکه در این زمینه طی سال گذشته و امسال با شرایط ایده‌آل فاصله داشته‌ایم، در طول سه سال دولت یازدهم اعتبارات این وزارتخانه بیش از دو برابر افزایش یافته است و هزینه‌های جاری این وزارتخانه از ۱۴ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافته است.”

آقای روحانی با اظهار اینکه فاصله میان آموزش عالی و آموزش و پرورش یکی از مسایل پیش روی کشور است، یادآور شد که اگرچه در بسیاری از کشورهای دنیا این دو یک وزارتخانه هستند اما در ایران دو وزارتخانه جداگانه‌ وجود دارد. وی گفت: “این دو وزارتخانه باید به هم نزدیک باشند و وزارتخانه دوم باید پذیرای فارغ‌التحصیلان وزارتخانه اول باشد و هر دو باید یک مسیر را انتخاب و طی کنند. در همین راستا فردی را به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش معرفی کرده‌ایم که دارای مراتب علمی از بهترین دانشگاه‌های دنیا است.”

رئیس جمهوری در مورد سوابق فخرالدین دانش آشتیانی، گفت که او “فعالیت بسیاری در آموزش عالی و تجربه خوبی در آموزش و پرورش دارد و معاونت‌ها و مسئولیت‌های بسیاری را بر عهده داشته و کاملاً به زوایای آموزش و پرورش آشناست.”

حسن روحانی در تشریح خصوصیات وزیر مورد نظر برای این وزارتخانه گفت: “ما وزیری را می‌خواهیم که از همه نیروها و جناح‌ها استفاده کند و برای ارتقای آموزش و پرورش و نسل جوان فعالیت کند.” و در مورد آقای دانش آشتیانی گفت: “بر اساس اظهارات خودش، او سال‌هاست که احزاب و جریانات سیاسی را ترک کرده است و بر بحث آموزش و کار تخصصی خود تمرکز خوبی دارد. ایشان به شیوه‌های آموزشی بسیاری از دنیا آشنا است و در بحث اقتصاد و نحوه اداره آموزش و پرورش تخصص و تجربه دارد.”

رئیس جمهوری گفت: “من تردیدی ندارم که آموزش و پرورش با مدیریت آقای دکتر دانش آشتیانی شاهد تحولی مثبت برای معلمین، بخش آموزش، بخش تربیت، نسل جوان و خانواده‌های دانش‌آموزان خواهیم بود.” آقای روحانی پس از معرفی وزیران پیشنهادی و توصیه به نمایندگان برای تایید آنان، جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

ادامه دارد…

همچنین بررسی کنید

کار جدید مستندساز ایرانی ساکن کانادا درباره یک شخصیت تاثیرگذار هندی

منبع پخش – https://ir.voanews.com/a/movie/4689743.html

موگرینی از آمریکا و روسیه خواست به توافق منع آزمایش موشک های میانبرد پایبند بمانند

منبع پخش – https://ir.voanews.com/a/us-eu-russia/4687760.html

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super