لوکاشنکو در مصاحبه با تلویزیون روسیه: شاید کمی زیادی در قدرت مانده‌ام

لوکاشنکو در مصاحبه با تلویزیون روسیه: شاید کمی زیادی در قدرت مانده‌ام الکساندر لوکاشنکو در گفت‌وگو با رسانه‌های روسیه سوگند یاد کرد که به‌هیچ‌وجه از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد. با شعله‌ور شدن آتش خشم معترضان بلاروس در پی ناپدید شدن ناگهانی و تبعید اجباری اعضای شورای هماهنگی مخالفان به کشور همسایه، الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس، در مصاحبه‌ای با تلویزیون روسیه اذعان کرد که «شاید کمی زیادی» در قدرت مانده است. به دنبال برگزاری انتخابات ۱۹ مرداد، کمیسیون انتخاباتی بلاروس مدعی شد الکساندر لوکاشنکو که طی ۲۶ سال گذشته سکان قدرت را در دست داشته، با ۸۰ درصد آرا، دوباره برنده انتخابات شده است. آقای لوکاشنکو بار دیگر سوگند یاد کرد که به‌هیچ‌وجه از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد اما همزمان به این واقعیت نیز اقرار کرد: «بله، شاید کمی زیادی (در قدرت) مانده‌ام». در همین حال، روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور به نقل از مقام‌های مرزی بلاروس اعلام شد که ماریا کلوسنیکووا، از رهبران اعتراضات بلاروس، در مرز اوکراین بازداشت شده است. پیشتر گزارش شده بود که این منتقد رهبر بلاروس بامداد روز دوشنبه توسط چند مرد ناشناس که م..

لوکاشنکو در مصاحبه با تلویزیون روسیه: شاید کمی زیادی در قدرت مانده‌ام

الکساندر لوکاشنکو در گفت‌وگو با رسانه‌های روسیه سوگند یاد کرد که به‌هیچ‌وجه از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد.
الکساندر لوکاشنکو در گفت‌وگو با رسانه‌های روسیه سوگند یاد کرد که به‌هیچ‌وجه از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد.

با شعله‌ور شدن آتش خشم معترضان بلاروس در پی ناپدید شدن ناگهانی و تبعید اجباری اعضای شورای هماهنگی مخالفان به کشور همسایه، الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس، در مصاحبه‌ای با تلویزیون روسیه اذعان کرد که «شاید کمی زیادی» در قدرت مانده است.

به دنبال برگزاری انتخابات ۱۹ مرداد، کمیسیون انتخاباتی بلاروس مدعی شد الکساندر لوکاشنکو که طی ۲۶ سال گذشته سکان قدرت را در دست داشته، با ۸۰ درصد آرا، دوباره برنده انتخابات شده است.

آقای لوکاشنکو بار دیگر سوگند یاد کرد که به‌هیچ‌وجه از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد اما همزمان به این واقعیت نیز اقرار کرد: «بله، شاید کمی زیادی (در قدرت) مانده‌ام».

در همین حال، روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور به نقل از مقام‌های مرزی بلاروس اعلام شد که ماریا کلوسنیکووا، از رهبران اعتراضات بلاروس، در مرز اوکراین بازداشت شده است.

پیشتر گزارش شده بود که این منتقد رهبر بلاروس بامداد روز دوشنبه توسط چند مرد ناشناس که ماسک به چهره داشتند ربوده شده است.

اگر ربودن ماریا کولسنیکووا تایید شود این اقدام همزمان با تشدید فشارهای حکومت برای جلوگیری از ادامه اعتراضات و فعالیت شورای هماهنگی مخالفان صورت می‌گیرد. بیشتر در این باره:

مردان ماسک‌پوش «یکی از رهبران اعتراضات بلاروس را ربودند»

اظهارات اخیر مقام‌های مرزی بلاروس در حالی منتشر می‌شود که یک روز کامل از سیل تماس‌های بین‌المللی برای پیگیری این آدم‌ربایی مشکوک از زبان مقام‌های حکومتی در پایتخت این کشور می‌گذرد.

این در حالی است که آنتوان بیچکوسکی، نماینده کمیته مرزی حکومت بلاروس، پیشتر مدعی شده بود سه عضو ارشد شورای هماهنگی مخالفان، همگی اوایل روز دوشنبه از خاک این کشور خارج شده بودند.

اگرچه بعدتر، تلویزیون دولتی بلاروس به نقل از بیچکوسکی، نماینده کمیته دولتی مرزی این کشور، اعلام کرد که کولسنیکووا هنگام تلاش برای خروج از مرز کشور بازداشت شده است، در حالی‌که دو عضو دیگر شورا وارد مرز اوکراین شده بودند.

کمیته دولتی مرزی اوکراین متعاقبا صحت این گفته‌ها را تایید و اعلام کرد که خانم کولسنیکووا وارد این کشور نشده است اما دو عضو دیگر موفق به ورود شده‌اند و مشغول گذراندن روال اداری هستند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که خانم کولسنیکووا گذرنامه‌اش را پاره کرده است تا مانع تبعید خود به دست مقام‌های بلاروسی شود.

در همین حال، معاون وزیر کشور اوکراین علاوه بر تایید روایت اخیر در صفحه فیسبوکش، پیامدهای بازداشت ماریا کلوسنیکووا را اقدامی در راستای «حذف اجباری» منتقدان لوکاشنکو با هدف «لطمه زدن به مخالفان بلاروسی» خوانده است.

وی در مورد حضور سه عضو ارشد شورای هماهنگی مخالفان در مرز این کشور افزود: «این سفر داوطلبانه نبوده است!»

اعتراضات مسالمت‌آمیز بلاروس از زمان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹ مرداد، هر روز ادامه داشته است. با این همه، تظاهرات روز یکشنبه ۱۶ شهریور که در جریان آن ده‌ها هزار نفر از معترضان به خیابان‌های شهر مینسک آمدند، گسترده‌ترین تظاهرات اخیر بلاروس تا به امروز توصیف شده است.

نیروهای امنیتی و نظامی بلاروس با ماشین‌های آب‌پاش و خودروهای زرهی به مرکز میسنک گسیل شدند و چندین ایستگاه مترو بسته شده است. بیشتر در این باره:

بیش از یکصد هزار نفر در اعتراضات روز یکشنبه بلاروس تظاهرات کردند

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، خانم کولسنیکووا ساعت پنج بامداد ۱۷ شهریور، سوار بر خودرویی که دو تن دیگر از اعضای شورای هماهنگی مخالفان در آن حضور داشتند، در ایست بازرسی مرزی متوقف شد.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که دو عضو یاد شده شورای مخالفان شامل آنتون راندیونکائو، دبیر مطبوعاتی و ایوان کارائوستو، معاون اجرایی، از یک روز قبل ناپدید شده بودند.

هر سه نفر از چهره‌های کلیدی و تاثیرگذار شورای هماهنگی به شمار می‌روند که از زمان اعلام نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری و پیروزی دوباره لوکاشنکو، خواستار انتقال مسالمت‌آمیز قدرت بوده‌اند.

همزمان، ویتلانا تسیخانوسکایا، چهره اصلی مخالفان و رقیب انتخاباتی لوکاشنکو نیز می‌گوید نتیجه انتخابات دستکاری شده و خواستار اعتراض‌های مردم بلاروس شده است. خانم تسیخانوسکایا در همان روز انتخابات و به محض اوج‌گیری اعتراضات به خاطر آنچه «تهدید امنیت جانی» عنوان کرد، به لیتوانی گریخت.

پیش از این، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با انتشار بیانیه‌ای ربوده شدن ماریا کولسنیکووا را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری او و دیگر رهبران معترضان شده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین از دولت بلاروس خواسته است که همه بازداشت‌شدگان اعتراضات انتخاباتی را که از حدود یک ماه پیش تا به امروز دستگیر شده‌اند، فوراً آزاد کند.

بنابر اعلام دولت بلاروس، تنها در روزهای شنبه و یک‌شنبه بیش از ۶۰۰ تن از تظاهرکنندگان بازداشت شده‌اند.