خانه / ورزشی / لغو بازی دوستانۀ اسرائیل – آرژانتین: خشم اسرائیلی‌ها، خرسندی فلسطینی‌ها

لغو بازی دوستانۀ اسرائیل – آرژانتین: خشم اسرائیلی‌ها، خرسندی فلسطینی‌ها

لغو بازی تیم‌های ملی فوتبال آرژانتین و اسرائیل با واکنش تند مقامات اسرائیلی مواجه شد. این بازی که در چارچوب آمادگی تیم آرژانتین برای حضور در جام جهانی برنامه‌ریزی شده بود، برای اسرائیلی‌ها رویدادی مهم در مجموعه برنامه‌هایی محسوب می‌شد که به مناسبت هفتادمین سالگرد تشکیل کشور اسرائیل تدارک دیده شده بود، بخصوص که اسرائیلی‌ها امیدوار بودند ستارۀ جهانی فوتبال، لیونل مِسی را در بیت‌المقدس ببینند.

سرانجام روز چهارشنبه ۶ ژوئن قطعی شد که لیونل مسی و تیم آرژانتین به بیت‌المقدس نخواهند رفت.

اسرائیل که امسال هفتادمین سالگرد تولد خود را با تبلیغات زیاد جشن می‌گیرد، امیدوار بود که بازی دوستانه با آرژانتین در رونق دادن به جشن تأسیس تأثیر مهمی داشته باشد. تیم فوتبال اسرائیل که در مراحل مقدماتی حذف شد در جام جهانی امسال حضور ندارد.

ابتدا قرار بود که مسابقه با آرژانتین در شهر حیفا برگزار شود، اما وزیر ورزش اسرائیل، خانم میری رِگِو، با ابتکار شخصی، تصمیم گرفت که آن را به ١۵٠ کیلومتر دورتر، یعنی به شهر بیت‌المقدس منتقل نماید. وی حتی اعتراف کرد که وزارت ورزش برای انتقال بازی به بیت‌المقدس، نزدیک به ۶٠٠هزار یورو هزینه کرده است. خانم رِگِو گفت: “بیت‌المقدس ارزش این پول‌ها را دارد”.

اما مسائل سیاسی عاقبت دامنگیر ورزش شد. انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس تنش‌های سخت ایجاد کرد و به جنجالی جهانی تبدیل شد. روز ١۴ مه، همزمان با مراسم افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس، دست کم ۶١ فلسطینی در غزه توسط ارتش اسرائیل کشته شدند.

در مقابل اعتراض فلسطینی‌ها و فشار آنها بر مقامات آرژانتینی، بالاخره مسئولان فوتبال این کشور از انجام بازی در اسرائیل منصرف شدند. فعالان فلسطینی برای جلوگیری از این بازی حتی در بارسلون، در مقابل محل تمرین تیم آرژانتین تظاهرات به راه انداخته و پیراهن‌های تیم ملی آرژانتین را به رنگ خون در آوردند. مقامات اسرائیلی نیز به طور ضمنی پذیرفتند که بازی در بیت‌المقدس می‌تواند برای لیونل مسی و دیگر ستارگان آرژانتینی خطر جانی همراه داشته باشد. از طرف دیگر، مسئولان فوتبال آرژانتین نیز به تردید افتادند که بازی با اسرائیلی‌ها تا چه حد برای آماده‌سازی تیم ملی‌شان مفید خواهد بود؟

لغو بازی که با تشکر رسمی فدراسیون فوتبال فلسطین همراه شد، خشم اسرائیلی‌ها را برانگیخت. آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع گفت: “برگزیدگان فوتبال آرژانتین نتوانستند در مقابل فشار کسانی که کینه و نفرت را ترویج می‌کنند مقاومت نمایند”. روزنامه‌های طرفدار دولت اسرائیل نیز لغو مسابقه را “کاپیتولاسیون در مقابل تروریسم” توصیف کردند.

همچنین بررسی کنید

رئیس فدراسیون فوتبال به دادسرا احضار شد

مهدی تاج ،‌رئیس فدراسیون فوتبال ایران به دلیل بازگشت مسعود شجاعی به تیم ملی به …

نامه رسول خادم به شورای عالی امنیت ملی: مانع تعلیق کشتی ایران شوید

رئیس فدراسیون کشتی ایران در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی، ضمن هشدار درباره «خطر …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super