قیمت مسکن در ایران طی دو ماهه اول ۹۹ حدود «۳۵ درصد» افزایش یافت

قیمت مسکن در ایران طی دو ماهه اول ۹۹ حدود «۳۵ درصد» افزایش یافت نمایی از تهران بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود که روز چهارشنبه هفتم خرداد منتشر شد، می‌گوید قیمت مسکن در دو ماه ابتدایی سال جاری خورشیدی نسبت به دور مشابه پارسال به شدت افزایش و تعداد معاملات مسکن کاهش یافته است. متوسط قیمت مسکن در تهران طی دو ماهه اول سال ۹۹ نسبت به دور مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد افزایش داشته و نسبت به دور مشابه سال ۹۷ نیز سه برابر شده است. بر اساس این گزارش، متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در دو ماهه ابتدایی سال ۹۷ حدود ۵.۷ میلیون تومان بود، این رقم پارسال به حدود ۱۲ میلیون تومان رسید و در فروردین و اردیبهشت امسال نیز تا ۱۷ میلیون تومان اوج گرفت. این آمار با گزارش‌های وزارت راه‌ و شهرسازی همخوانی دارد. بر اساس آخرین گزارش این وزارتخانه، در اردیبهشت‌ماه ارزش کل مسکن‌های معامله شده در تهران ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده است. فروردین‌ماه این رقم ۱۷.۸ هزار میلیارد تومان بود. بر اساس آمار بانک مرکزی، تعداد معاملات مسکن طی دو ماهه ابتدایی سال نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۱۹ درصد افت داشته و نسبت به فروردین و ..

قیمت مسکن در ایران طی دو ماهه اول ۹۹ حدود «۳۵ درصد» افزایش یافت

نمایی از تهران
نمایی از تهران

بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود که روز چهارشنبه هفتم خرداد منتشر شد، می‌گوید قیمت مسکن در دو ماه ابتدایی سال جاری خورشیدی نسبت به دور مشابه پارسال به شدت افزایش و تعداد معاملات مسکن کاهش یافته است.

متوسط قیمت مسکن در تهران طی دو ماهه اول سال ۹۹ نسبت به دور مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد افزایش داشته و نسبت به دور مشابه سال ۹۷ نیز سه برابر شده است.

بر اساس این گزارش، متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در دو ماهه ابتدایی سال ۹۷ حدود ۵.۷ میلیون تومان بود، این رقم پارسال به حدود ۱۲ میلیون تومان رسید و در فروردین و اردیبهشت امسال نیز تا ۱۷ میلیون تومان اوج گرفت.

این آمار با گزارش‌های وزارت راه‌ و شهرسازی همخوانی دارد. بر اساس آخرین گزارش این وزارتخانه، در اردیبهشت‌ماه ارزش کل مسکن‌های معامله شده در تهران ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده است. فروردین‌ماه این رقم ۱۷.۸ هزار میلیارد تومان بود.

بر اساس آمار بانک مرکزی، تعداد معاملات مسکن طی دو ماهه ابتدایی سال نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۱۹ درصد افت داشته و نسبت به فروردین و اردیبهشت سال ۹۷ تقریبا نصف شده است.

قیمت مسکن در ایران طی اردیبهشت‌ماه به شکل چشمگیری افزایش داشته است. بیشتر در این باره:

سایت‌های خرید و فروش مسکن در ایران «قیمت‌ها را حذف می‌کنند»‎

در فروردین و اردیبهشت امسال روی‌هم‌رفته ۱۲ هزار و ۵۵۳ مورد معامله مسکن در تهران انجام شده است.

رشد ۳۵ درصدی قیمت مسکن ظرف یکسال و سه برابر شدن قیمت آن نسبت به فروردین و اردیبهشت ۹۷ در حالی است که مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود که هفته گذشته منتشر شد، نرخ تورم بخش مسکن کشور برای اردیبهشت‌ماه را فقط ۲۳.۷ درصد نسبت به ماه مشابه پارسال ارزیابی کرده بود.

گزارش بانک مرکزی می‌گوید توزيع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در ارديبهشت‌ ۱۳۹۹ حاکی از آن است که از ميان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه پنج با سهم بالای ۱۵ درصدی و منطقه سه تهران با سهم ۴.۴ درصدی بیشترین و کمترین تعداد قراردادهای خرید مسکن را داشته‌اند.

همچنین بیشترین قیمت مسکن در منطقه یک بوده که قیمت هر متر مربع حدود ۳۴ میلیون تومان شده و کمترین قیمت نیز با ۷.۸ میلیون تومان مربوط به منطقه ۱۸ است.

بانک مرکزی ایران همچنین می‌گوید اجاره مسکن در شهر تهران در ماه اردیبهشت نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۸.۵ درصد و در مناطق شهری بیش از ۳۱ درصد رشد داشته است.

با استفاده از گزارش‌های بانک مرکزی، وزارت راه و شهرسازی و مرکز آمار/ ف.ق/ک.ر
Radio Eram

FREE
VIEW