خانه / اخبار روز / «قیام تابستانی»، دور جدید اعتراضات شورش نابودی در بریتانیا

«قیام تابستانی»، دور جدید اعتراضات شورش نابودی در بریتانیا

فعالان محیط زیستی «شورش نابودی» دور جدید اعتراض‌هایشان را در پنج شهر بریتانیا، از جمله لندن آغاز کرده اند. آنها نام این دور جدید را که پنج روز به طول خواهد انجامید، «قیام تابستانی» گذاشته اند.

فعالان شورش نابودی در برابر ساختمان دادگاه‌های سلطنتی لندن یک قایق آبی‌رنگ قرار دارند ــ عکس: توئیتر شورش نابودی بریتانیا، @XRebellionUK

دومین روز اعتراض‌های شورش نابودی بریتانیا سه‌شنبه ۱۶ ژوئیه به لندن کشید شد.

فعالان محیط زیست یک قایق آبی‌رنگ در اعتراض به افزایش سطح آب دریاها در برابر ساختمان دادگاه‌های سلطنتی لندن قرار دادند. قرار است قایق‌های دیگری در شهرهای دیگر بریتانیا هم به خیابان بیایند. ویدئویی از لحظه ورود این قایق:

به علاوه، ۵۰ فعال محیط زیستی ورودی یک کارخانه بتن در شرق لندن را مسدود، و خودشان را به لوله‌های آهنی روبروی آن زنجیر کردند و مانع ورود خودروها به داخل کارخانه شدند.

معترضان با پای پیاده و دوچرخه به محل کارخانه بتن آمده بودند و پلاکاردهایی در دست داشتند که از جمله روی آنها نوشته شده بود: «هوایی که سوگواری‌اش را می‌کنیم».

این کارخانه بتن در حال گسترش است تا بتن مربوط به پروژه ساخت و ساز یک تونل زیر رودخانه تیمز را تأمین کند. شورش نابودی علت اعتراض خود را افزایش آگاهی نسبت به «تأثیرات ویرانگر» توسعه این کارخانه بر مردم محلی و دو دبستان اطراف آن عنوان کرده است.

صنعت بتن یکی از آلاینده‌ترین صنایع محیط زیست است و از عمده‌ترین تولیدکنندگان گاز دی اکسید کربن، یکی از گازهای گلخانه‌ای که به گرمایش جهانی زمین می‌انجامد.

بیش از سه هزار فعال محیط زیست در اعتراض‌های هفته جاری شورش نابودی در بریتانیا شرکت می‌کنند. این اعتراض‌ها علاوه بر لندن در کاردیف، لیدز، بریستول و گلاسگو نیز جریان دارند.

در هر شهر، تمرکز اعتراض‌ها بر یک خطر محیط زیستی است: افزایش سطح آب دریاها، سیلاب‌ها، آتش‌سوزی‌های طبیعی، کاهش و خرابی محصولات کشاورزی و آب‌و‌هوای به‌شدت غیرعادی.

این اعتراض‌ها قرار است تا جمعه ۱۹ ژوئیه ادامه داشته باشند.

‌شورش نابودی یک شبکه بین‌المللی از فعالان ضدسرمایه‌داری حامی محیط زیست است که در اغلب کشورهای اروپایی اعتراض‌هایی ترتیب داده اند.


در همین زمینه:

یک روز با «شورش نابودی» در هلند: سوگوارِ اقلیم،‌ شادمان علیه سرمایه‌داری

همچنین بررسی کنید

سخنگوی وزارت امور خارجه خبر حضور ظریف در محل اجلاس گروه هفت را تایید کرد

radioeram See author's posts

فعالان ضد سرمایه‌داری معترض به اجلاس گروه هفت تجمعات روز یکشنبه خود را پس از دستگیری یکی از رهبرانشان لغو کردند

radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super