رادیو ارم

قرار بر حق؛ بوطیقای موسیقی حقانیت پیامبر اکرم

قرار بر حق؛ بوطیقای موسیقی حقانیت پیامبر اکرم

نماهنگ " قرار بر حق" به مناسبت روز مباهله توسط مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منتشر شد. این نماهنگ با شعری از بیت الله جعفری و دکلمه علی عطایی اجرا شده است. آهنگساز این اثر حسین پارسافر است.

روز مباهله چه روزی است؟

رویداد مباهله از رویدادهای صدر اسلام است. هنگامی که پیامبر اسلام و اهل بیتش در یکسو و مسیحیان نجران در دیگر سو آمادهٔ مباهله یا نفرین طرف دروغگو شدند.
مسیحیان نجران که به مدینه آمده بودند تا در مورد درستی دعوت پیامبر پژوهش کنند با او به محاجه (دلیل آوردن) پرداخته، سرانجام بحث شان به جایی کشید که حضرت محمد خواست تا با آن‌ها مباهله کند.

هر یک از دو طرف با افراد خود به محل مباهله رفتند. مسیحیان وقتی دیدند که پیامبر اکرم با عزیزترین کسانش یعنی (حضرت علی علی، حضرت فاطمه، امام حسن و امام حسین) می‌خواهد آن‌ها را به چالش بکشد مطمئن شدند که حضرت محمد اگر به خودش مطمئن نبود جان خانواده اش را به خطر نمی‌انداخت. پس از مباهله کناره گرفتند.

از ام سلمه نقل کرده‌اند که در همان روز رسول خدا همان چهارتن همراهان خود را در زیر عبای موئی و مشکین رنگ خود گردآورد و این آیه را تلاوت نمود:

«إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً»

این رویداد از سوی مسلمانان به عنوان یکی از برجستگی‌های اهل بیت محسوب شده و به عنوان دلیلی برای اثبات این امر که اصحاب کسا (حضرت محمد، امیرالمومنین علی، حضرت فاطمه، امام حسن و امام حسین) می‌باشند، استفاده می‌شود.
بیست و چهارم ذی‌الحجه روز مباهله نام دارد و جارالله زمخشری از دانشمندان بزرگ معتزلة، در کتاب تفسیر کشاف به فضیلت اصحاب کسا (کسانی که در روز مباهله همراه پیامبر بودند) اشاره کرده‌است

خروج از نسخه موبایل