قد انسان‌ها در ایتالیا از دوران روم باستان تغییر نکرده است

قد انسان‌ها در ایتالیا از دوران روم باستان تغییر نکرده است تجزیه و تحلیل بقایای اسکلت ۵۴۹ نفر در شهر میلان ایتالیا که نزدیک به ۲۰۰۰ سال قدمت دارند، نشان می‌دهد که قد انسان‌ها در این منطقه از دوران روم باستان تاکنون تغییری نکرده است. به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، براساس تجزیه و تحلیل بقایای بیش از ۵۰۰ نفر که از عصر روم تا قرن بیستم در این شهر دفن شده‌اند، میانگین قد مردم در میلان ایتالیا در ۲۰۰۰ سال گذشته ثابت مانده است. این مطالعه که به تازگی در مجله Scientific Reports منتشر شده است، نشان داد که اگرچه قد افراد در دوره‌های مختلف متفاوت است، اما میانگین قد مردان و زنان در طول زمان تغییر چندانی نکرده است. بقایای ۵۴۹ مرد و زن که در شهر میلان دفن شده بودند با قدمتی نزدیک به ۲۰۰۰ سال، توسط میرکو ماتیا و همکارانش از دانشگاه میلان مورد بررسی قرار گرفت. دوران روم باستان، قرون وسطای آغازین، قرون وسطای متأخر، عصر مدرن و عصر کنونی از جمله دوران‌هایی بودند که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. با توجه به بقایای کشف شده در مقبره‌ها و اطلاعات تاریخی مربوط به محل دفن مشخص شد که این بقایا م..

قد انسان‌ها در ایتالیا از دوران روم باستان تغییر نکرده است

قد انسان‌ها در ایتالیا از دوران روم باستان تغییر نکرده است

تجزیه و تحلیل بقایای اسکلت ۵۴۹ نفر در شهر میلان ایتالیا که نزدیک به ۲۰۰۰ سال قدمت دارند، نشان می‌دهد که قد انسان‌ها در این منطقه از دوران روم باستان تاکنون تغییری نکرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، براساس تجزیه و تحلیل بقایای بیش از ۵۰۰ نفر که از عصر روم تا قرن بیستم در این شهر دفن شده‌اند، میانگین قد مردم در میلان ایتالیا در ۲۰۰۰ سال گذشته ثابت مانده است.

این مطالعه که به تازگی در مجله Scientific Reports منتشر شده است، نشان داد که اگرچه قد افراد در دوره‌های مختلف متفاوت است، اما میانگین قد مردان و زنان در طول زمان تغییر چندانی نکرده است.

بقایای ۵۴۹ مرد و زن که در شهر میلان دفن شده بودند با قدمتی نزدیک به ۲۰۰۰ سال، توسط میرکو ماتیا و همکارانش از دانشگاه میلان مورد بررسی قرار گرفت.

دوران روم باستان، قرون وسطای آغازین، قرون وسطای متأخر، عصر مدرن و عصر کنونی از جمله دوران‌هایی بودند که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. با توجه به بقایای کشف شده در مقبره‌ها و اطلاعات تاریخی مربوط به محل دفن مشخص شد که این بقایا متعلق به افراد کم‌برخوردار است.

سده‌های میانی آغازین یا قرون وسطای آغازین دوره‌ای از تاریخ اروپا بوده که از سده پنجم تا دهم میلادی به طول انجامیده است. این دوره در پی افول امپراتوری روم غربی در آغاز سده‌های میانی آغاز شد و به سده‌های میانی میانه(۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلادی) ختم شد. در این هنگام، روند کاهش جمعیت، به ویژه در مراکز شهری، کم شدن دادوستد و افزایش مهاجرت‌ها که پیش از آن شکل گرفته بودند، ادامه پیدا کرد.

این دوره با عنوان سده‌های تاریک نیز شناخته می‌شود؛ عنوانی که کاهش شدید فعالیت‌های ادبی و فرهنگی آن دوره به ویژه در شمال غربی اروپا را به خوبی توصیف می‌کند. با این حال امپراتوری روم شرقی یا امپراتوری بیزانس، به حیات خود ادامه داد و در سده هفتم میلادی خلافت‌های اسلامی به فتح بخش‌هایی از متصرفات پیشین امپراتوری روم پرداختند.

سده‌های میانی پایانی یا اواخر قرون وسطی یا قرون وسطای متاخر، دوره‌ای از تاریخ است که به ‌طور کلی سده‌های چهاردهم و پانزدهم میلادی را شامل می‌شود. کاربرد این عبارت به منظور ارائه گروه‌بندی کرانه‌دارتری از پیشامدها، شخصیت‌ها و موقعیت‌ها به گونه نمایان‌تری از دسته‌بندی سنتی و کلی «قرون وسطی» به وجود آمده‌ است.

قد ثابت مانده است

پژوهشگران کشف کردند که قد مردان در این بقایا بین ۱۵۲ تا ۱۹۵.۴ سانتی‌متر با میانگین ۱۶۸.۵ سانتی‌متر متغیر است و قد زن‌ها بین ۱۴۳.۵ تا ۱۷۷.۶ سانتی‌متر و میانگین قد ۱۵۷.۸ سانتی‌متر بوده است. در نهایت اینکه میانگین قد آقایان و بانوان در طول دوران‌های مختلف ثابت مانده است و تفاوت قابل توجهی بین دوره‌ها وجود ندارد.

نویسندگان این مطالعه بر این باورند که شرایط زندگی تا حدودی بهتر در شهر میلان نسبت به مکان‌های دیگر می‌تواند دلیلی برای روند ثابت طول قامت در طول زمان‌ها باشد.

آنها تاکید می‌کنند که سوابق نشان می‌دهد که این منطقه از نظر منابع طبیعی و غذایی غنی بوده و دیوارهای شهر در برابر حملات احتمالی محافظت خوبی ایجاد کرده بودند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که مطالعه آنها نمونه منحصر به فردی از ثابت ماندن قد و قامت در یک جامعه در طول هزاره است.

انتهای پیام

Radio Eram

FREE
VIEW