خانه / اقتصادی / قتل خاشقجی؛ آمریکا ورود ۲۱ مظنون به این کشور را ممنوع می‌کند

قتل خاشقجی؛ آمریکا ورود ۲۱ مظنون به این کشور را ممنوع می‌کند

آمریکا قصد دارد از ورود ۲۱ مظنون پرونده جمال خاشقجی به این کشور جلوگیری کند. اقدامات دیگری هم در راه است. دونالد ترامپ پیش از انتشار این خبر پنهانکاری قتل خاشقجی را “بدترین عملیات پنهانکاری تاریخ” توصیف کرده بود.وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید این کشور مظنونان به دست‌داشتن در قتل جمال خاشقجی را در دستگاه امنیتی عربستان سعودی، دربار، وزارت خارجه و دیگر وزارتخانه‌های عربستان شناسایی کرده است. مایک پومپئو از “اقدامات متناسب” ایالات متحده علیه مظنونان از جمله لغو ویزا سخن گفته است.

او که هفته گذشته برای گفت‌وگو با مقام‌های ریاض و آنکارا درباره پرونده خاشقجی به منطقه سفر کرده بود، گفت: «این اقدامات تنبیهی آخرین گام‌ها نخواهد بود.»

وزیر خارجه آمریکا به هویت مظنونان اشاره دقیق‌تری نکرده است. وزرات خارجه ایالات متحده در ادامه اعلام کرد شمار مظنونان ۲۱ نفر است که یا ویزای ورودشان به آمریکا لغو می‌شود یا در فهرست افرادی قرار می‌گیرند که ویزای سفر به آمریکا برای آنها صادر نمی‌شود.

“بدترین پنهانکاری تاریخ”

ساعتی پیش از انتشار این خبر رئیس جمهوری آمریکا به سخنان همتای ترک خود واکنشی خوددارانه نشان داده بود. رجب طیب اردوغان در پارلمان ترکیه گفته بود که شواهد به‌دست آمده نشان می‌دهند که قتل جمال قاشقجی “از چندین روز پیش” برنامه‌ریزی شده بوده و این روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان قربانی یک جنایت وحشیانه شده است.

ترامپ این سخنان اردوغان را “تا حد زیادی سخت” توصیف کرده بود. رئیس جمهوری آمریکا برنامه‌ریزی برای کشتن خاشقجی را هم “بسیار بد” خوانده بود: «طرح بد اجرا شد و عملیات پنهانکاری یکی از بدترین عملیات پنهانکاری در تاریخ بود.»

از نظر مایک پنس، معاون اول ترامپ، قتل خاشقجی “وحشیانه” بوده است.

جی۷: توضیحات ریاض ناکافی بوده است

پرونده قتل خاشقجی بر روابط غرب با عربستان سایه سنگینی افکنده است. در تازه‌ترین اقدام، وزیران خارجه هفت کشور صنعتی (گروه ۷ – جی۷) در بیانیه‌ای مشترک و سرگشاده تأیید قتل خاشقجی را نخستین گام ریاض در راستای روشن‌شدن کامل موضوع و مجازات عاملان خوانده‌اند.

وزیران خارجه آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا، بریتانیا و آمریکا در عین حال نوشته‌اند: «بیانیه‌های منتشرشده [از سوی ریاض] اما هنوز بسیاری پرسش‌ها را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.»

انعقاد قراردادهای میلیاردی علیرغم پرونده خاشقجی

در بحبوحه واکنش‌ها به قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی، کنفرانس تجاری مشهور به “داووس کویر” از روز سه‌شنبه اول آبان (۲۳ اکتبر) در هتلی مجلل در ریاض آغاز شده است. مقام‌های ارشد اقتصادی و سیاسی از کشورها و همچنین نهادهای بین‌المللی در واکنش به قتل خاشقجی از شرکت در این کنفرانس منصرف شدند. کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول، برونو لومر وزیر اقتصاد فرانسه، و حدود ۲۰ رئیس شرکت‌های معتبر بین‌المللی از جمله جی‌پی مورگان، فورد، اوبر، دویچه بانک آلمان و زیمنس از آن جمله‌اند.

به گفته وزیر انرژی عربستان، شمار شرکت‌کنندگان کاهش قابل توجهی داشته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

با وجود این، برگزارکنندگان در نخستین روز کنفرانس سه‌روزه اعلام کردند که ۱۲ “ابر قرارداد” به ارزش بیش از ۵۰ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در عربستان منعقد شده است.

کنفرانس تجاری یادشده دومین بار است که برگزار می‌شود. عربستان سعودی برای بی‌نیازی از درآمدهای نفتی برنامه‌ریزی بلندپروازانه‌ای کرده است. ولیعهد محمد بن سلمان در تدوین و اجرای این برنامه که برخی آن را نقطه عطفی در تاریخ معاصر عربستان توصیف کرده‌اند، نقشی کلیدی بر عهده داشته است. او خود هم روز سه‌شنبه ۱۵ دقیقه در کنفرانس حاضر شد و سخنرانی کرد.

در کنفرانس ریاض سرمایه‌گذاران فراوانی از چین و روسیه و همچنین توتال، غول نفتی فرانسه حاضر هستند.

Powered by WPeMatico

همچنین بررسی کنید

آیا عربستان می‌تواند حذف نفت ایران از بازار را جبران کند؟

شواهد حاکی از آنند که آمریکا تمایلی به تمدید معافیت‌های ناظر بر معاملات نفتی با …

آیا ترامپ معافیت‌های خرید نفت از ایران را تمدید می‌کند؟

معافیت موقت‌ هشت کشور از مجازات‌های پیش‌بینی شده برای معاملات نفتی با ایران بزودی به …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super