خانه / حقوق بشر / قانون تشدید مجازات اسیدپاشی جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد

قانون تشدید مجازات اسیدپاشی جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد

خبرگزاری هرانا – قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد. ابتدای ماه جاری سخنگوی شورای نگهبان از تائید این طرح در این شورا خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از میزان، قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن توسط حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

این طرح، چندین بار در تردد میان مجلس و شورای نگهبان بود تا نهایتا به قانون شد.

اواخر اردیبهشت ماه امسال پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه سال جاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

در پی این اصلاحات در تاریخ ۱ آبان ماه سخنگوی شورای نگهبان گفته بود: طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در جلسه امروز این شورا تائید شده است.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده بود.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

نوشته قانون تشدید مجازات اسیدپاشی جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

همچنین بررسی کنید

سها مرتضایی، فعال دانشجویی بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – سها مرتضایی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت …

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مشهد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز گذشته، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات “آزار …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super