فضاپیمای خصوصی آمریکایی به ایستگاه فضایی رسید

فضاپیمای خصوصی آمریکایی به ایستگاه فضایی رسید پیش‌بینی شده بود این فضاپیما طی ۱۹ ساعت به ایستگاه فضایی برسد، اما در نهایت ۱۵ دقیقه زودتر رسید کپسول «دراگون کرو» حامل دو فضانورد آمریکایی که توسط موشک دومرحله‌ای فالکون ۱۹ ساعت ۳:۲۲ دقیقه عصر شنبه به وقت شرق آمریکا به فضا پرتاب شد، صبح یکشنبه ۱۱ خرداد به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید و پهلو گرفت. اهمیت این پروژه در این نکته است که برای اولین بار یک شرکت خصوصی، «اسپیس اکس»، متعلق به ایلان ماسک میلیاردر آمریکایی و مدیر خودروسازی تِسلا وارد پروژه‌های فضایی با مقاصد تجاری شده است. بیشتر در این باره: دو فضانورد با «اسپیس‌ایکس» از خاک آمریکا راهی مدار شدند این شرکت در قراردادی ۶.۲ میلیارد دلاری با ناسا متعهد شده است شش فضاپیما به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد. استفاده از فضاپیماهای ناسا موسوم به«شاتل فضایی» در سال ۲۰۱۱ متوقف شد و اکنون پس از ۹ سال بار دیگر پرتاب فضاپیما از خاک آمریکا صورت گرفته است. روزنامه نیویورک‌تایمز نیز گزارش داده که صبح روز یکشنبه، در عرض کمتر از یک روز پس از پرتاب، فضاپیمای خصوصی دراگن کرو به ایستگاه فضایی رسید. ق..

فضاپیمای خصوصی آمریکایی به ایستگاه فضایی رسید

پیش‌بینی شده بود این فضاپیما طی ۱۹ ساعت به ایستگاه فضایی برسد، اما در نهایت ۱۵ دقیقه زودتر رسید
پیش‌بینی شده بود این فضاپیما طی ۱۹ ساعت به ایستگاه فضایی برسد، اما در نهایت ۱۵ دقیقه زودتر رسید

کپسول «دراگون کرو» حامل دو فضانورد آمریکایی که توسط موشک دومرحله‌ای فالکون ۱۹ ساعت ۳:۲۲ دقیقه عصر شنبه به وقت شرق آمریکا به فضا پرتاب شد، صبح یکشنبه ۱۱ خرداد به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید و پهلو گرفت.

اهمیت این پروژه در این نکته است که برای اولین بار یک شرکت خصوصی، «اسپیس اکس»، متعلق به ایلان ماسک میلیاردر آمریکایی و مدیر خودروسازی تِسلا وارد پروژه‌های فضایی با مقاصد تجاری شده است.

برای اولین بار پس از ۹ سال، فضانوردان آمریکایی با یک فضاپیما خصوصی از خاک آمریکا به فضا رفتند. بیشتر در این باره:

دو فضانورد با «اسپیس‌ایکس» از خاک آمریکا راهی مدار شدند

این شرکت در قراردادی ۶.۲ میلیارد دلاری با ناسا متعهد شده است شش فضاپیما به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.

استفاده از فضاپیماهای ناسا موسوم به«شاتل فضایی» در سال ۲۰۱۱ متوقف شد و اکنون پس از ۹ سال بار دیگر پرتاب فضاپیما از خاک آمریکا صورت گرفته است.

روزنامه نیویورک‌تایمز نیز گزارش داده که صبح روز یکشنبه، در عرض کمتر از یک روز پس از پرتاب، فضاپیمای خصوصی دراگن کرو به ایستگاه فضایی رسید.

قبلا پیش‌بینی شده بود این فضاپیما طی ۱۹ ساعت به ایستگاه فضایی برسد، اما در نهایت ۱۵ دقیقه زودتر رسید و عملیات با موفقیت انجام شد.

دو فضانورد کهنه‌کار آمریکایی به نام‌های داگلاس هِرلی و رابرت بِنکن که با کپسول دراگون کرو به ایستگاه فضایی رسیده‌اند، به سه خدمه دیگر حاضر در این ایستگاه که یکی از آنها آمریکایی و دو نفر دیگر روسی است ملحق می‌شوند و احتمالا تا چهار ماه در آنجا خواهند ماند.

نیویورک‌تایمز می‌نویسد از خصوصیات نوآورانه فضاپیمای یاد شده این است که پهلوگیری آن در ایستگاه فضایی مستقیما توسط کامپیوترهای تعبیه شده در خود فضاپیما و به صورت خودکار انجام شده و نیازی به دخالت و فرماندهی سرنشینان آن نبود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که روز شنبه به مرکز فضایی کندی در فلوریدا رفته بود پس از پرتاب فضاپیما گفت: «واقعا کار ویژه‌ای بود… استعداد واقعی، نبوغ واقعی. هیچ‌کس به خوبی ما این کار را نمی‌کند».

با استفاده از گزارش‌های نیویورک‌تایمز، ناسا و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن
Radio Eram

FREE
VIEW