عراق از بازداشت «عبدالناصر قرداش، نامزد جانشینی ابوبکر البغدادی» خبر داد

عراق از بازداشت «عبدالناصر قرداش، نامزد جانشینی ابوبکر البغدادی» خبر داد عکس منتشر شده در شبکه های اجتماعی از عبدالناصر قرداش رسانه‌های عراق به نقل از سازمان اطلاعات ملی این کشور شامگاه چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت اعلام کردند که عبدالناصر قرداش، که از او به عنوان نامزد جانشینی ابوبکر البغدادی رهبر گروه حکومت اسلامی، داعش، یاد می‌شود، دستگیر شده است. در بیانیه سازمان اطلاعات ملی عراق آمده است، امروز براساس اطلاعات دقیق دریافتی، فرد تروریستی به نام عبدالناصر قرداش که کاندیدای جانشینی عمر البغدادی بود، دستگیر شد. درحالی خبر دستگیری عبدالناصر قرداش منتشره شده است که از حدود دو هفته پیش پارلمان عراق مصطفی الکاظمی، رئیس پیشین سازمان اطلاعات ملی عراق به عنوان نخست وزیر این کشور رای اعتماد داد. عمر البغدادی، رهبر گروه داعش ۴ آبان سال گذشته در جریان عملیات نیروهای ویژه آمریکا در شمال غرب سوریه کشته شد. دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا در ۷ آبان خبر داده بود که علاوه بر البغدادی و ابوالحسن مهاجر، جانشین البغدادی نیز کشته شده است. او نام جانشین البغدادی را اعلام نکرد ولی گفت او به احتمال قوی به بالات..

عراق از بازداشت «عبدالناصر قرداش، نامزد جانشینی ابوبکر البغدادی» خبر داد

عکس منتشر شده در شبکه های اجتماعی از عبدالناصر قرداش
عکس منتشر شده در شبکه های اجتماعی از عبدالناصر قرداش

رسانه‌های عراق به نقل از سازمان اطلاعات ملی این کشور شامگاه چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت اعلام کردند که عبدالناصر قرداش، که از او به عنوان نامزد جانشینی ابوبکر البغدادی رهبر گروه حکومت اسلامی، داعش، یاد می‌شود، دستگیر شده است.

در بیانیه سازمان اطلاعات ملی عراق آمده است، امروز براساس اطلاعات دقیق دریافتی، فرد تروریستی به نام عبدالناصر قرداش که کاندیدای جانشینی عمر البغدادی بود، دستگیر شد.

درحالی خبر دستگیری عبدالناصر قرداش منتشره شده است که از حدود دو هفته پیش پارلمان عراق مصطفی الکاظمی، رئیس پیشین سازمان اطلاعات ملی عراق به عنوان نخست وزیر این کشور رای اعتماد داد.

عمر البغدادی، رهبر گروه داعش ۴ آبان سال گذشته در جریان عملیات نیروهای ویژه آمریکا در شمال غرب سوریه کشته شد.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا در ۷ آبان خبر داده بود که علاوه بر البغدادی و ابوالحسن مهاجر، جانشین البغدادی نیز کشته شده است. او نام جانشین البغدادی را اعلام نکرد ولی گفت او به احتمال قوی به بالاترین جایگاه در گروه داعش دست می‌یافت.

رئیس‌جمهوری آمریکا نام جانشین بغدادی را ذکر نکرده و تنها گفته است که او «اکنون مرده است». بیشتر در این باره:

دونالد ترامپ: جانشین ابوبکر البغدادی کشته شد

ابوبکر البغدادی به مدت ۵ سال رهبر داعش بود. او که زمانی عضو گروه تروریستی القاعده بود، با جدایی از این گروه، اقدام به تشکیل «حکومت اسلامی در عراق و شامات» کرد.

برخی از گزارش حاکی بود که عمر البغدادی تابستان گذشته عبدالناصر قرداش را به عنوان «مسئول امور مسلمین» انتخاب کرده بود.

یک روزنامه آمریکایی سال گذشته نوشته بود که در مجموع نام شش تن از چهره‌های ارشد داعش به عنوان جانشینان احتمالی خلیفه این گروه مطرح است که عبدالناصر قرداش یکی از آنهاست.

واشینگتن پست در گفت‌وگو با مقامات آمریکایی نوشت که ایالات متحده اطلاعات کلی از این شش تن و این‌که کمابیش در چه مناطقی تردد می‌کنند، در اختیار دارد اما فعلاً در ذکر نام یکی از آنها به عنوان جانشین البغدادی محتاط است.

طبق این گزارش جزئیات زیادی درباره عبدالناصر قرداش در دست نیست؛ آگاهی‌ها در مورد او این است که او یک سنی از ترکمن‌های عراق است که در شهرک تل‌عفر در شمال غرب شهر موصل به‌دنیا آمد؛ در ارتش صدام حسین افسر بود و حال ممکن است ۴۳ سال داشته باشد. افراد معدودی که قرداش را دیده‌اند، او را فردی خشن و عصبانی توصیف کرده‌اند.

به نوشته واشینگتن پست، پس از حمله نیروهای آمریکایی به عراق در سال ۲۰۰۳، عبدالله قرداش همراه با البغدادی مدتی در بازداشتگاه نیروهای آمریکایی در عراق به نام «بوکا» نگاه‌داری می‌شد و در این دوران نیز فردی بسیار نزدیک به البغدادی به حساب می‌آمد.

منابع: العربیه و رادیو فردا
Radio Eram

FREE
VIEW