خانه / اخبار / عبدالله از ‘آمادگی کامل’ ریاض برای کمک به روند صلح افغانستان خبر داد
عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان که از سفر سه روزه عربستان سعودی بازگشته می‌گوید ریاض ابراز "آمادگی کامل" کرده که از روند صلح افغانستان پشتیبانی کند. آقای عبدالله تصریح کرد که باید شیوه حمایت یا سهم هر کشور را در روند صلح افغانستان مشخص بسازیم.

عبدالله از ‘آمادگی کامل’ ریاض برای کمک به روند صلح افغانستان خبر داد

سفر عبدالله به ریاضImage copyrightCEOAFG
Image caption رئیس اجرایی افغانستان: این مربوط به ماست که شیوه حمایت یا سهم هر کشور را در روند صلح افغانستان مشخص بسازیم

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان که از سفر سه روزه عربستان سعودی بازگشته می‌گوید ریاض ابراز “آمادگی کامل” کرده که از روند صلح افغانستان پشتیبانی کند.

رئیس اجرایی افغانستان برای گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و جلب حمایت عربستان از تلاش‌های صلح کشورش در راس یک هیات بلندپایه دولتی عازم عربستان سعودی شده بود.

آقای عبدالله در نشست خبری که امروز (یکشنبه، ۲ عقرب/آبان) در کابل برگزار کرد گفت که ملک سلمان، پادشاه عربستان در ملاقات یک ساعته‌ که با او داشته اطمینان داده است که هر موقع و در هر سطحی که افغانستان بخواهد، عربستان آماده است به گفتگوهای صلح دولت با شورشیان طالبان همکاری کند.

او گفت: “ [عربستان ] آمادگی کامل خود را هر لحظه در مطابقت با تقاضای دولت افغانستان اعلام کرد. این مربوط به ماست که شیوه حمایت یا سهم هر کشور را در این راستا مشخص بسازیم و از آنها تقاضا کنیم که همکاری داشته باشند”.

آقای عبدالله افزود: “همین که کنفرانس علمای اسلام در آنجا دایر می شود و درباره صلح، اعتدال، وسطیت و همدیگر پذیریی از لحاظ دین اسلام و روحیه اصلی اسلامی بحث می شود، خودش یک قدم است.”

Image copyright.
Image caption عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان (راست) و ملک سلمان، پادشاه عربستان (چپ)

رهبران افغانستان از زمان روی کار آمدن دولت وحدت ملی در این کشور تلاش‌های گسترده‌ منطقه‌ای را در محور عربستان، پاکستان و چین راه اندازی کرده تا فشارهای لازم بر گروه طالبان برای تن دادن به گفتگوهای رو در روی صلح وارد شود.

گفته می‌شود که عربستان رابطه استراتیژیک با پاکستان دارد و مورد احترام بسیاری از رهبری طالبان هم است. از این رو، رهبران جناح‌های مختلف دولت افغانستان نقش ریاض را در تشویق شورشیان و حامیان منطقه ای شان به گفت و گو مهم می دانند.

به تازگی هم گزارش‌های از انجام چند گفتگوی سری بین معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان و ملا عبدالمنان آخند، عضو شورای رهبری طالبان و برادر ملاعمر بنیان‌گذار گروه طالبان در دوحه منتشر شده‌است.

آقای عبدالله در این مورد توضیحاتی نداد اما صلح را برای افغانستان یک ضرورت دانست.

Image copyright.
Image caption شکاف دو رهبر حکومت وحدت ملی بر سر اختیارات و چگونگی تقسیم قدرت در ماه آگست اوج گرفت

اختلافات داخلی

آقای عبدالله در حالی به عربستان سعودی به نمایندگی از افغانستان سفر کرده است که گمانه‌زنی‌های وجود دارد که اختلافات او با رئیس جمهوری غنی همچنان پا برجاست و او جلسات کابینه، شورای امنیت ملی، شورای عالی اقتصادی و تدارکات را تحریم کرده است.

شکاف دو رهبر حکومت وحدت ملی بر سر اختیارات و چگونگی تقسیم قدرت در ماه آگست اوج گرفت.

آقای عبدالله در پاسخ به هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که پرسید او قول داده بود در صورت برآورده نشدن شرایطش چهره دیگری از خود نشان بدهد، گفت: “انشالله موقع کافی خواهیم داشت که در مورد جنبه های مختلف مسائل بحث کنیم. صحبت های داریم با جناب رئیس جمهور و دوام پیدا می کند و به همین قدر اکتفا می‌کنیم.”

همچنین بررسی کنید

چرا انقلاب «سعادت معنوی» برای ایرانیان نیاورد و کشور از آسیب های اجتماعی پر شد

منبع پخش – https://ir.voanews.com/a/iran/4787023.html radioeram See author's posts

دیوان عدالت بین المللی دادگاه لاهه روز چهارشنبه رای خود درباره شکایت ایران از آمریکا را صادر می کند

منبع پخش – https://ir.voanews.com/a/hague/4783664.html radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super