عباس: تشکیلات فلسطینی دیگر به توافقات با آمریکا و اسرائیل تعهدی ندارد

عباس: تشکیلات فلسطینی دیگر به توافقات با آمریکا و اسرائیل تعهدی ندارد محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در این تصویر در نشست هفتم ماه مه در رام‌الله محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در پیوند با برنامه دولت اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، گفته این تشکیلات دیگر تعهدی به اجرای توافقات پیشین با اسرائیل و ایالات متحده، از جمله توافقات در امور امنیتی، ندارد. آقای عباس این تصمیم را روز ۳۰ اردیبهشت ماه در جریان نشستی در رام‌الله اعلام کرده‌است. او در جریان سخنرانی خود گفته «سازمان آزادی‌بخش فلسطین و فلسطین، از امروز به بعد خود را از تمامی توافق‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی که با دولت‌های آمریکا و اسرائیل امضاء کرده بود و تمامی تعهدات برآمده از آن‌ها را، از جمله در امور امنیتی، بری می‌داند». سازمان آزادی‌بخش فلسطین دو سال پیش رای به پایان همکاری‌ها با اسرائیل و ایالات متحده داده و تصمیم‌گیری در مورد زمان اجرای نهایی آن را بر عهده محمود عباس گذاشته بود. بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، پس از ۱۸ ماه بن‌بست سیاسی در اسرائیل، ۲۸ اردیبهشت ماه، همچنان در مقام نخست‌وز..

عباس: تشکیلات فلسطینی دیگر به توافقات با آمریکا و اسرائیل تعهدی ندارد

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در این تصویر در نشست هفتم ماه مه در رام‌الله
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در این تصویر در نشست هفتم ماه مه در رام‌الله

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در پیوند با برنامه دولت اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، گفته این تشکیلات دیگر تعهدی به اجرای توافقات پیشین با اسرائیل و ایالات متحده، از جمله توافقات در امور امنیتی، ندارد.

آقای عباس این تصمیم را روز ۳۰ اردیبهشت ماه در جریان نشستی در رام‌الله اعلام کرده‌است.

او در جریان سخنرانی خود گفته «سازمان آزادی‌بخش فلسطین و فلسطین، از امروز به بعد خود را از تمامی توافق‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی که با دولت‌های آمریکا و اسرائیل امضاء کرده بود و تمامی تعهدات برآمده از آن‌ها را، از جمله در امور امنیتی، بری می‌داند».

سازمان آزادی‌بخش فلسطین دو سال پیش رای به پایان همکاری‌ها با اسرائیل و ایالات متحده داده و تصمیم‌گیری در مورد زمان اجرای نهایی آن را بر عهده محمود عباس گذاشته بود.

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، پس از ۱۸ ماه بن‌بست سیاسی در اسرائیل، ۲۸ اردیبهشت ماه، همچنان در مقام نخست‌وزیر کابینه خود را به مجلس معرفی کرد.

بیشتر در این باره:

معرفی کابینه جدید در اسرائیل، پس از ۱۸ ماه بن‌بست سیاسی

الحاق ۳۰ درصد از کرانه باختری به خاک اسرائیل، «مبارزه با دیوان بین‌المللی لاهه برای تحقیق از اسرائیل در زمینه جنایت جنگی» علیه فلسطینیان، و همچنین ادامه رویارویی با ایران و رسیدگی به بحران اقتصادی ناشی از کووید-۱۹، سرفصل‌های اصلی اقدامات دولت جدید اسرائیل عنوان شده‌اند.

محمود عباس گفته اسرائیل اکنون به‌عنوان یک «قدرت اشغال‌گر» باید مسئولیت آن‌چه در کرانه باختری رخ خواهد داد را بپذیرد.

او همچنین دولت فعلی آمریکا را نیز در بحران پیش‌آمده «مسئول» دانسته و از همه کشورهای مخالف الحاق و مخالف طرح صلح دولت ترامپ خواسته که فلسطین را به‌عنوان کشور به‌رسمیت بشناسند.

این در حالی‌ست که دونالد ترامپ طرح خود موسوم به «معامله قرن» را یک طرح «برد- برد» نامیده‌است. جرد کوشنر، مشاور ارشد ترامپ و طراح اصلی «معامله قرن» ما پیش بار دیگر فلسطینیان را به بازگشت به میز مذاکرات برای بهره بردن از ۵۰ میلیارد دلار امتیازات کلان و «شکوفایی» اقتصادی فراخوانده بود.

قطعنامه‌های شورای امنیت و موضع بخش بزرگی از جامعه جهانی تاکید دارد که دره اردن و کرانه باختری در کنار نوار غزه بخشی از اراضی فلسطینی است که باید کشور فلسطین بر آن برپا شود.

بیشتر در این باره:

هشدار سازمان ملل و اتحادیه اروپا به اسرائیل در مورد انضمام کرانه باختری

سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و همچنین برخی دولت‌های اروپایی روز چهارم اردیبهشت، در بیانیه‌های جداگانه‌ در مورد عواقب اقدام اسرائیل برای انضمام بخش‌هایی از کرانه باختری هشدار داده بودند.

از سوی دیگر آمریکا تصمیم به الحاق را «امر داخلی» اسرائیل نامیده و وزیر خارجه ایالات متحده نیز تاکید کرده که «ضمن ادامه همکاری تنگاتنگ با اسرائیل» نظرات خود را «خصوصی» به دولت این کشور بیان می‌کند.

با وجود سخنرانی روز سه‌شنبه محمود عباس، یک منبع فلسطینی به روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفته برخی هماهنگ‌ها با اسرائیل ادامه خواهد داشت و «در کاملا بسته نشده است».

این منبع فلسطینی گفته انتظار می‌رود نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان از سطح تعاملات خود با اسرائیل بکاهند، اما هنوز نمی‌توان در مورد پایان کامل همکاری‌های تصمیم قطعی گرفت.

منابع: گاردین، اکسیوس، هاآرتص
Radio Eram

FREE
VIEW