«عارسُک جُلی» ابرکوه می‌تواند نماد صلح جهانی باشد

«عارسُک جُلی» ابرکوه می‌تواند نماد صلح جهانی باشد ایسنا/یزد رئیس اداره میراث فرهنگی ابرکوه گفت: گروه صلح و دوستی جهانی «جای جاگات» که با هدف تحقق به شعار صلح و دوستی بین ملت‌ها حرکت خود را از هند به سمت ژنو انجام داده بود، عارسُک‌های جُلی ابرکوه را به عنوان نماد خاصی از صلح جهانی معرفی کردند. اوخر پارسال یک گروه ۲۵ نفره تحت عنوان گروه صلح و دوستی جهانی «جای جاگات» حرکت خود از هند به سمت ژنو را با دو هدف گرامیداشت یکصد و پنجاه و یکمین سالگرد تولد گاندی و تحقق بخشیدن به شعار صلح و دوستی بین ملت‌ها و همچنین مطالعه تحقیقاتی برای آینده سازمان ملل آغاز کردند و در مسیر خود به شهر نمونه گردشگری ابرکوه نیز سفر کردند. «حمید مشتاقیان» رئیس اداره صنایع‌دستی، میراث فرهنگی و گردشگری ابرکوه در رابطه با سفر این گروه به ابرکوه و دستاورد آن برای این شهر نمونه گردشگری، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بخشی از گروه فوق در سفر سه‌ هفته‌ای خود به ایران از شهرهای مختلف از جمله ابرکوه بازدید کرد و طی برگزاری جلسات و نشست‌های مختلف اندیشه ضدخشونت گاندی را تبلیغ کرده و همچنین با بخشی از فرهنگ، تاریخ محلی، سنت‌..

«عارسُک جُلی» ابرکوه می‌تواند نماد صلح جهانی باشد

 «عارسُک جُلی» ابرکوه می‌تواند نماد صلح جهانی باشد

ایسنا/یزد رئیس اداره میراث فرهنگی ابرکوه گفت: گروه صلح و دوستی جهانی «جای جاگات» که با هدف تحقق به شعار صلح و دوستی بین ملت‌ها حرکت خود را از هند به سمت ژنو انجام داده بود، عارسُک‌های جُلی ابرکوه را به عنوان نماد خاصی از صلح جهانی معرفی کردند.

اوخر پارسال یک گروه ۲۵ نفره تحت عنوان گروه صلح و دوستی جهانی «جای جاگات» حرکت خود از هند به سمت ژنو را با دو هدف گرامیداشت یکصد و پنجاه و یکمین سالگرد تولد گاندی و تحقق بخشیدن به شعار صلح و دوستی بین ملت‌ها و همچنین مطالعه تحقیقاتی برای آینده سازمان ملل آغاز کردند و در مسیر خود به شهر نمونه گردشگری ابرکوه نیز سفر کردند.

«حمید مشتاقیان» رئیس اداره صنایع‌دستی، میراث فرهنگی و گردشگری ابرکوه در رابطه با سفر این گروه به ابرکوه و دستاورد آن برای این شهر نمونه گردشگری، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بخشی از گروه فوق در سفر سه‌ هفته‌ای خود به ایران از شهرهای مختلف از جمله ابرکوه بازدید کرد و طی برگزاری جلسات و نشست‌های مختلف اندیشه ضدخشونت گاندی را تبلیغ کرده و همچنین با بخشی از فرهنگ، تاریخ محلی، سنت‌ها، الگوها، صنایع‌دستی و معیشت ایرانی آشنا شدند.

وی افزود: تیم نامبرده که از ملیت‌های هندی و فرانسوی تشکیل شده بود، با ترکیب سفیر بازنشسته هند در ایران، مددکار ارشد اجتماعی هند، رهبر راهپیمایی صلح جهانی جای‌جاگات و اعضای راهپیمایی صلح جهانی، در سفر خود به استان یزد از مرکز آموزش صنایع‌دستی ابرکوه «دسواره» بازدید کردند.

مشتاقیان بیان کرد: گروه جای‌جاگات در خلاصه سفرنامه‌ی خود، «عارسُک جُلی» را که توسط «حامد اکرمی» هنرمند و پژوهشگر جوان ابرکوهی احیا شده است را به عنوان عروسک خاصی که نمادی از صلح جهانی است معرفی می‌کنند و می‌نویسند: «ایرانیان از مهاتما گاندی و اصول وی در مورد خشونت و صلح آگاهی کامل دارند. عروسک‌سازی یک هنر عامیانه بسیار پیشرفته در ایران است. ایرانی‌ها این را نوعی صلح بین ملت‌ها می‌دانند.»

وی تصریح کرد: سفر گروه جای‌جاگات به ابرکوه فرصت بسیار با ارزشی پیش آورد که هنر را از دیدگاه صلح بررسی کنیم و با مروری بر هنر و فرهنگ هزاران ساله ایران به این نتیجه برسیم که هنر همیشه در خدمت صلح بوده و همچنان نیز می‌تواند باشد.

به گفته این مسئول، برای گسترش صلح باید هنرها را انتقال داد تا گستره آن بیشتر باشد و هم این که اقتصاد هنرمندان صنایع‌دستی تقویت شود.

یاداور می‌شود: شیوه ساخت این عروسک با شماره ۱۵۰۴ در تاریخ ۱۸ دی ۹۶ در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام