خانه / اقتصادی / طرح دولت برای توزیع گوشت “ویژه اقشار خاص”

طرح دولت برای توزیع گوشت “ویژه اقشار خاص”

در حالیکه مسئولان ایران از خانواده‌ها می‌خواهند نگران تامین گوشت قرمز نباشند، رسانه‌ها صف‌های خرید گوشت را همچنان طولانی گزارش می‌کنند. در همین حال یک مقام مسئول از طرح جدید دولت برای محدود شدن توزیع گوشت خبر داده است.کمبود دام زنده به دلیل قاچاق به کشورهای همسایه، کاهش یافتن میزان کشتار دام و فعالیت به گفته مقام‌ها “دلالان”، از مهم‌ترین دلایل برهم خوردن نظام توزیع گوشت قرمز و تشکیل صف‌های طولانی خرید گوشت یخ‌زده در ایران عنوان می‌شود.

در همین حال مرتضی رضایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی، به تازگی از طرح جدید دولت برای “محدود شدن توزیع گوشت گوسفندی برای قشری خاص” خبر داده است.

او با تاکید بر اینکه این موضوع در حال بررسی توسط دولت است، اضافه کرد: «شاید گوشت تنظیم بازاری که با قیمت‌های مشخص به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد، محدود به قشر خاصی از جامعه شود و از طریق سبد کالا یا کارت خرید در اختیار آنها قرار گیرد.»

معاون وزیر جهاد کشاورزی زمان اجرای این طرح را اعلام نکرد ولی گفت امیدوار است قبل از نوروز ۹۸ در این باره تصمیم‌هایی گرفته شود.

“هجوم خانواده‌ها”

خانواده‌های کم‌درآمد از هفته‌های گذشته و با افزایش ناگهانی قیمت انواع گوشت در فروشگاه‌ها و قصابی‌ها، به خرید گوشت منجمد دولتی با “قیمت تعزیراتی” روی آوردند. در همین حال مسئولان از خانواده‌ها خواستند به فروشگاه‌های توزیع گوشت یخ‌زده “هجوم” نیاورند.

مسئولان دستگاه‌های اجرایی برای خلوت شدن صف‌های شبانه‌روزی خرید گوشت دولتی که اعتراض‌های مردمی را به همراه داشت، طرح فروش اینترنتی گوشت تنظیم بازاری را اعلام کردند. این طرح از امروز ۱۸ بهمن کلید خورد و خانواده‌ها می‌توانند بر اساس کد پستی، ماهیانه گوشت یخ‌زده برزیلی را با قیمت هر کیلو ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان سفارش بدهند و روز بعد در منزل تحویل بگیرند. دولت ایران معتقد است با این تغییر شیوه خرید و تحویل کالاهای اساسی، بازار خرید، فروش و توزیع اینترنتی را جایگزین روش‌های سنتی می‌کند.

هدف از طرح فروش اینترنتی گوشت، رفاه حال مردم، جلوگیری از تشکیل صف‌های طولانی و ممانعت از فعالیت دلالان اعلام شده است.

صف گوشت در سالگرد انقلاب

رسانه‌ها در ایران طی هفته‌های اخیر، گزارش‌های خبری و تصویری متعدد و مختلفی از صف‌های انتظار خانواده‌ها برای خرید گوشت منجمد منتشر کردند که واکنش‌هایی را در فضای مجازی تا خطبه‌های نماز جمعه به دنبال داشت.

محمدمهدی حسینی‌همدانی، امام‌جمعه کرج، در نماز جمعه هفته گذشته دولتی‌ها را خطاب قرار داد و پرسید که آیا سزاوار است ‌مردم ‌در صف گوشت قرار بگیرند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، او با بیان اینکه “آیا سزاوار است مردم در سالگرد انقلاب در صف گوشت قرار بگیرند”، گفت: «چند سال قبل هم در آستانه پیروزی انقلاب سبد غذایی دادند که خیلی بد بود و کار خوبی نیست، همه اینها خدشه به انقلاب است و باید اصلاح شود.»

احمد امیرآبادی، عضو هیات رئیسه مجلس، هم وجود “تبعیض” و مشکلاتی دیگر را عامل ناراحتی “ملت ایران” دانست.

این نماینده قم که به گزارش خبرگزاری تسنیم درباره “دستاوردهای انقلاب اسلامی” سخن می‌گفت، صف‌های طولانی گوشت را “زیبنده” کشور ندانست و گفت:«دولت به جای رفع مشکلات اقتصادی مانند گرانی گوشت، افتخار می‌کند که مردم می‌توانند به صورت آنلاین گوشت بخرند.»

واردات گوشت قرمز از پنج قاره

مقام‌های دستگاه‌های اجرایی همواره به مردم گفته‌اند که کشور “هیچ” مشکلی برای تامین کالاهای اساسی ندارد. آنها از خانواده‌ها خواسته‌اند از “هجوم” به فروشگاه‌های فروش گوشت تعزیراتی خودداری کنند.

علیرضا رفیعی‌پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، به مردم اطمینان داده که “نگران” تامین گوشت قرمز نباشند چون به زودی گوشت مصرفی مردم ایران نه فقط از برزیل بلکه از پنج قاره وارد می‌شود.

تا کنون ۱۴۵هزار تن گوشت وارد کشور شده و تا پایان سال ۹۷ این میزان به ۲۴۰ هزار تن می‌رسد. به گفته رئیس سازمان دامپزشکی، نیاز کشور به گوشت قرمز ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن است و واردات ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن برای کشور کافی است.

او پیش‌بینی می‌کند که تا پایان سال ۹۷ بیش از ۲۴۰ هزار تن گوشت قرمز وارد کشور شود.

تولید گوشت کمتر شد، قاچاق دام بیشتر

مناسب بودن قیمت دام زنده در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه و ضعیف شدن ارزش ریال ایران در ماه‌های اخیر، به گفته مقام‌های ایران “کشش” بالایی برای صادرات و خروج غیرقانونی دام ایجاد کرده است.

مسئولان می‌گویند قاچاق دام اگرچه به صفر نمی‌رسد ولی امیدوارند با مصوبه جدید دولت و همکاری نیروهای مرزبانی و نیروی انتظامی بتوانند از قاچاق دام به کشورهای همسایه تا حد زیادی جلوگیری کنند تا بازار داخلی متلاطم نشود.

مسئولان جهاد کشاورزی امیدوارند با این مقررات جدید، بسیاری از دامداران به جای بازارهای “پرسود” کشورهای خریدار، نگاه‌شان به داخل باشد و “انتظارشان را با جیب دولت هماهنگ کنند”.

در این باره رضایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی گفت: «بر بازار دام و گوشت قرمز کشور چوب قیمتی خورده است و قیمت دام با توجه به تقاضایی که خارج از کشور برای آن وجود دارد، بالا رفته و صاحبان دام حاضر نمی‌شوند به راحتی محصول خود را به قیمت پایین‌تری بفروش برسانند.»

دولت حسن روحانی اگرچه بارها گفته با “کمبود یا قحطی گوشت قرمز” مواجه نیست.

به استناد مرکز آمار ایران، مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های ایران در پاییز سال ۹۷ با عملکرد فصل مشابه سال ۹۶ نشان‌ می‌دهد ۲۰ درصد از مقدار تولید گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی داخل کاهش یافته است.

دلالی برای رستوران‌ها و کبابی‌ها

طرح توزیع گوشت قرمز دولتی، به ادعای برخی، گرفتار “دست‌های پشت پرده” توزیع و هدایت گوشت‌های دولتی به سمت رستوران‌ها شده است.

رئیس اتحادیه قصابان مازندران تنها کسی نیست که این ادعا را مطرح می‌کند. بهروز طالبیان، رئیس گشت‌های مشترک تعزیرات و قاضی شعبه ۴۶ استان تهران هم چنین نظری دارد.

در روزهای اخیر یک تن گوشت تعزیراتی انبار شده در یک فروشگاه توسط گشت‌های مشترک تعزیرات شناسایی شد. به گفته بهروز طالبیان، بررسی‌های بیشتر نشان داده که این گوشت‌های منجمد وارداتی برای فروش به کبابی‌ها و رستوران‌ها انبار شده است.

صاحب انبار ادعا کرده است گوشت‌های تنظیم بازار را از دلالان گوشت در میدان‌های میوه و تره‌بار به قیمت ۴۸ هزار تومان می‌خرد و فقط با یک‌هزار تومان سود می‌فروشد.

تشکیل مجدد “کمیته مبارزه با گرانفروشی”

دادستانی تهران اعلام کرده که تیم‌های نظارت خود بر توزیع اقلام چهارگانه گوشت، مرغ، میوه و لبنیات را افزایش می‌دهد.

عباس جعفری‌ دولت‌آبادی، دادستان تهران، در گفتگو با رادیو تهران از تشکیل “کمیته مبارزه با گرانفروشی” با هدف جلوگیری از احتکار کالاهای اساسی و رانت خبر داد.

تشکیل این کمیته برای بسیاری از ایرانیان یادآور سال‌های جنگ ایران وعراق، روزهای سهیمه‌بندی و کوپنی شدن اقلام و نصب پارچه‌های مبارزه با محتکران در دهه ۱۳۶۰ خورشیدی است.

همچنین بررسی کنید

کاهش تولید ناخالص داخلی و احتمال رکود اقتصادی آلمان

میزان تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه دوم سال جاری افت پیدا کرد. همه …

وضعیت صنعت خودروسازی ایران پنج دهه بعد از تولد

شبکه الجزیره در گزارشی به وضعیت صنعت خودروسازی ایران و مشکلات جاری آن مانند قیمت …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super