طارمی، ستاره فوتبال ایران، به پورتو پیوست

طارمی، ستاره فوتبال ایران، به پورتو پیوست مهدی طارمی در یکی از مهم‌ترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال ایران، مهدی طارمی به باشگاه پورتو پیوست. طارمی که دو بار با پیراهن پرسپولیس آقای گل ایران شده، فصل قبل با پیراهن ریو آوه توانست عنوان آقای گلی مشترک لیگ پرتغال را نیز تجربه کند. ستاره‌ای که محصول شاهین و ایران‌جوان بوشهر است، ۲۰ گل ملی زده و سابقه حضور در الغرافه قطر را هم دارد، اما بهترین فصل فوتبالی‌اش در پرتغال رقم خورد. شماره ۹۹ در سال ۹۹ به اتفاق دو ستاره برزیلی و پرتغالی، با ۱۸ گل زده آقای گل لیگ یکی از معتبر‌ترین لیگ‌های فوتبال جهان شد و تیمش را یک‌تنه به لیگ اروپا برد. این افتخار بزرگ در حالی نصیب او شد که مدل بازی‌ ریو آوه به خاطر قدرت بیشتر رقبا، هجومی نیست، تیمی که تا قبل از جذب طارمی در ایران ناشناخته بود. طارمی با تکنیک، توانایی خارق‌العاده و خلاقیت حمل توپ، سرعت، تسلط هوایی، قلدری و فیزیک مناسب، همچنین مشارکت مداوم در دفاع و هوش هجومی‌اش در فریب مدافعان، توجه تیم بلندآوازه پورتو را به خود جلب کرد. او در بی‌حاشیه‌ترین فصل فوتبالی خود ۳۷ بازی برای ریو آوه انجام داد. ۲..

طارمی، ستاره فوتبال ایران، به پورتو پیوست

مهدی طارمی
مهدی طارمی

در یکی از مهم‌ترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال ایران، مهدی طارمی به باشگاه پورتو پیوست.

طارمی که دو بار با پیراهن پرسپولیس آقای گل ایران شده، فصل قبل با پیراهن ریو آوه توانست عنوان آقای گلی مشترک لیگ پرتغال را نیز تجربه کند.

ستاره‌ای که محصول شاهین و ایران‌جوان بوشهر است، ۲۰ گل ملی زده و سابقه حضور در الغرافه قطر را هم دارد، اما بهترین فصل فوتبالی‌اش در پرتغال رقم خورد.

شماره ۹۹ در سال ۹۹ به اتفاق دو ستاره برزیلی و پرتغالی، با ۱۸ گل زده آقای گل لیگ یکی از معتبر‌ترین لیگ‌های فوتبال جهان شد و تیمش را یک‌تنه به لیگ اروپا برد.

این افتخار بزرگ در حالی نصیب او شد که مدل بازی‌ ریو آوه به خاطر قدرت بیشتر رقبا، هجومی نیست، تیمی که تا قبل از جذب طارمی در ایران ناشناخته بود.

طارمی با تکنیک، توانایی خارق‌العاده و خلاقیت حمل توپ، سرعت، تسلط هوایی، قلدری و فیزیک مناسب، همچنین مشارکت مداوم در دفاع و هوش هجومی‌اش در فریب مدافعان، توجه تیم بلندآوازه پورتو را به خود جلب کرد.

او در بی‌حاشیه‌ترین فصل فوتبالی خود ۳۷ بازی برای ریو آوه انجام داد. ۲۱ گل زد. ۵ پاس گل داد و موفق به گرفتن ۹ پنالتی شد.

پس از علی دایی، وحید هاشمیان و علی کریمی که به بایرن مونیخ پیوستند، با توجه به جایگاه بین‌المللی باشگاه پورتو این انتقال را می‌توان در رده چهارم مهم‌ترین ترانسفر باشگاهی تاریخ فوتبال ایران قرار داد.

طارمی در حالی پیراهن پورتو را می‌پوشد که بنفیکا، اسپورتینگ لیسبون و براگا نیز او را می‌خواستند.

اعلام رسمی پیوستنش به پورتو از طریق توییتر باشگاه با استقبال گسترده هواداران این تیم در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

ستاره ایرانی پورتو حالا با این تیم می‌تواند در لیگ قهرمانان اروپا نیز به میدان برود. قرارداد طارمی چهار ساله است و تا سال ۲۰۲۴ اعتبار دارد.

پورتو ۲۹ بار قهرمان لیگ پرتغال شده. ۱۷ بار جام حذفی را برده و ۲۱ بار در سوپرجام به پیروزی رسیده.

این تیم در سال ۱۹۸۷ با غلبه بر بایرن مونیخ فاتح جام باشگاه‌های اروپا شده. همان سال سوپر جام اروپا را با غلبه بر آژاکس نصیب خود کرد.

آبی و سفیدهای پورتو که با لقب دراگون‌ها شناخته می‌شوند، سال ۲۰۰۳ قهرمان جام یوفا شدند و سال ۲۰۰۴ نیز لیگ قهرمانان اروپا را فتح کردند. هر دو جام با سرمربیگری ژوزه مورینیو به دست آمد.

آخرین جام اروپایی پورتو در سال ۲۰۱۱ به دست آمده، سالی که از قضا رقیب فینالیست‌شان نیز براگا از پرتغال بود.

طارمی پس از پیوستن به پورتو گفت: همیشه آرزوی بازی در یک تیم بزرگ را داشتم و خوشحالم اولین ایرانی تاریخ پورتو هستم که از بزرگ‌ترین تیم‌های دنیاست. افتخار بزرگی است و بابتش خوشحالم.

وینسنت ابوبکر کامرونی، موسی مارگا از مالی، زه لوئیس از کیپ ورد و سوارس برزیلی سایر مهاجمین پورتو هستند. ناکاجیما از ژاپن نیز به عنوان مهاجم کاذب در همین تیم عضویت دارد.

امیر عابدزاده دیگر بازیکن ایرانی شاغل در لیگ پرتغال است که در دروازه باشگاه ماریتیمو می‌ایستد.

مهرداد محمدی فصل قبل در آوس عضویت داشت که پس از سقوط این تیم به العربی قطر پیوست.

اخباری مبنی بر تمایل باشگاه سانتاکلارا به جذب شهریار مغانلو از پیکان و باشگاه پورتیموننزه برای به خدمت گرفتن جعفر سلمانی از صنعت نفت آبادان منتشر شده است.