شکست فیروزجا مقابل کاسپاروف/ زور کارلسن هم به کاسپاروف نرسید

شکست فیروزجا مقابل کاسپاروف/ زور کارلسن هم به کاسپاروف نرسید علیرضا فیروزجا در دور اول رقابت های آنلاین شطرنج در حالی که از گری کاسپاروف ستاره اسبق شطرنج جهان وضعیت بهتری داشت، شکست خورد. به گزارش ایسنا، پس از شیوع بیماری کرونا رقابت های شطرنج به صورت آنلاین پیگیری شد. در این رقابت های آنلاین بیشتر شطرنج بازان بزرگ با یکدیگر به رقابت پرداختند. در مهمترین رقابت های شطرنج آنلاین روز گذشته(جمعه) مسابقات شطرنج "فیشر شودآون" پیگیری شد. در این رقابت ها شطرنج بازان بزرگی مانند مگنوس کارلسن نفر اول شطرنج جهان، گری کاسپاروف قهرمان بی نظیر اسبق شطرنج جهان و نفرات برتر رنکینگ جهانی از جمله لوون آرونیان،فابیانو کاروانا، ماکسیم وشیه حضور دارند. همچنین نابغه شطرنج ایران علیرضا فیروزجا در این رقابت ها دست به مهره می شود. این مسابقات به رقابت های "شطرنج فیشر" و یا "شطرنج تصادفی" معروف است که در آن نحوه قرار گیری مهره ها متفاوت خواهد بود. تفاوت اصلی این سبک از شطرنج با شطرنج کلاسیک در این است که دیگر خبری از الگو ها و تئوری های فکری شناخته شده نیست و بازیکن باید از اول تا آخر بازی به مهارت و خلاقیت خ..

شکست فیروزجا مقابل کاسپاروف/ زور کارلسن هم به کاسپاروف نرسید

شکست فیروزجا مقابل کاسپاروف/ زور کارلسن هم به کاسپاروف نرسید

علیرضا فیروزجا در دور اول رقابت های آنلاین شطرنج در حالی که از گری کاسپاروف ستاره اسبق شطرنج جهان وضعیت بهتری داشت، شکست خورد.

به گزارش ایسنا، پس از شیوع بیماری کرونا رقابت های شطرنج به صورت آنلاین پیگیری شد. در این رقابت های آنلاین بیشتر شطرنج بازان بزرگ با یکدیگر به رقابت پرداختند. در مهمترین رقابت های شطرنج آنلاین روز گذشته(جمعه) مسابقات شطرنج "فیشر شودآون" پیگیری شد. در این رقابت ها شطرنج بازان بزرگی مانند مگنوس کارلسن نفر اول شطرنج جهان، گری کاسپاروف قهرمان بی نظیر اسبق شطرنج جهان و نفرات برتر رنکینگ جهانی از جمله لوون آرونیان،فابیانو کاروانا، ماکسیم وشیه حضور دارند. همچنین نابغه شطرنج ایران علیرضا فیروزجا در این رقابت ها دست به مهره می شود.
این مسابقات به رقابت های "شطرنج فیشر" و یا "شطرنج تصادفی" معروف است که در آن نحوه قرار گیری مهره ها متفاوت خواهد بود. تفاوت اصلی این سبک از شطرنج با شطرنج کلاسیک در این است که دیگر خبری از الگو ها و تئوری های فکری شناخته شده نیست و بازیکن باید از اول تا آخر بازی به مهارت و خلاقیت خود متکی باشد. همچنین در این سبک از بازی حافظه و آنالیز مهمترین ابزار شطرنج باز به شمار می آید.
در روز اول این دیدار شطرنج بازان در سه دور به مصاف یکدیگر رفتند.

در بازی اول علیرضا فیروزجا که به عنوان نابغه شطرنج جهان معرفی می شود رو به روی ستاره کهنه کار شطرنج جهان یعنی گری کاسپاروف قرار گرفت. این رقابت در ابتدا متعادل دنبال می شد. در اواسط بازی وضعیت فیروزجا بهتر بود و کارشناسان معتقد بودند که علیرضا می توانست برنده این میدان شود اما فیروزجا با انجام یک حرکت اشتباه در وضعیت بد قرار گرفت و در انتها، بازی برده را باخت. به نظر می رسید نابغه شطرنج ایران تحت تاثیر نام بزرگ کاسپاروف قرار گرفته بود چرا که کارشناسان و منتقدان در اواسط بازی او را برنده این دیدار می دانستند.
در دور دوم و در مهمترین بازی کارلسن مقابل کاسپاروف قرار گرفت. حدود 18 هزار علاقه مند به شطرنج از سایت های رسمی این بازی حساس را تماشا می کردند. مصاف قهرمانان امروز و دیروز جهان در حالی صورت گرفت که آنها پس از ۱۶ سال مقابل هم قرار گرفته بودند یعنی زمانی که کارلسن تنها 13 سال سن داشت. این مسابقه هم با فراز و نشیب های زیادی همراه بود. در اواخر بازی زمانی که کارلسن پیش بود اشتباهش باعث شد که بازی متعادل شود. به نظر می رسید که کاسپاروف در اواسط این بازی سعی داشت که به تساوی برسد. در آخر کاسپاروف به خواسته اش رسید و این دو شطرنج باز به تساوی رضایت دادند.
لازم به ذکر است که این رقابت ها به صورت آنلاین برای علاقه مندان پخش زنده می شود. مجموع جوایز این مسابقات ۱۵۰ هزار دلار درنظر گرفته شده است. شطرنج بازان به مدت سه روز با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.