شهرک‌نشین یهودی به جرم قتل یک خانواده فلسطینی محکوم شد

شهرک‌نشین یهودی به جرم قتل یک خانواده فلسطینی محکوم شد امیرام بن یولیل به دلیل ارتکاب این جرم می‌تواند به مجازات حبس ابد محکوم شود. دادگاهی در اسرائیل روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت یک شهرک‌نشین یهودی را به دلیل آتش زدن خانه یک خانواده فلسطینی در اراضی اشغالی ساحل غربی که در آن یک زوج فلسطینی و فرزند خردسال‌شان کشته شدند محکوم کرد و اقدام او را «قتل نژادپرستانه» خواند. مرگ کودک ۱۸ ماهه به نام علی دوابشه و پدر و مادرش به نام‌های سعد و ریهام در سال ۲۰۱۵ که پس از شکست مذاکرات صلح با میانجی‌گری آمریکا روی داد در تشدید خشونت بین فلسطینیان و اسرائیل نقش مهمی داشت. بازداشت و دادرسی امیرام بن یولیل، متهم این پرونده، در عین حال اختلاف‌ها در جامعه اسرائیل را برجسته کرد و برخی از یهودیان ناسیونالیست افراطی مخالفت خود را با نحوه پیگرد این پرونده ابراز کردند. امیرام بن یولیل به دلیل ارتکاب این جرم می‌تواند به مجازات حبس ابد محکوم شود. شین بت، سازمان امنيت داخلی اسرائیل، از صدور این حکم به عنوان یک اقدام «تاریخی» دفاع کرد. امیرام بن یولیل، ۲۵ ساله قرار است از دیوان عالی اسرائیل تقاضای فرجام کند و وکیل ..

شهرک‌نشین یهودی به جرم قتل یک خانواده فلسطینی محکوم شد

امیرام بن یولیل به دلیل ارتکاب این جرم می‌تواند به مجازات حبس ابد محکوم شود.
امیرام بن یولیل به دلیل ارتکاب این جرم می‌تواند به مجازات حبس ابد محکوم شود.

دادگاهی در اسرائیل روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت یک شهرک‌نشین یهودی را به دلیل آتش زدن خانه یک خانواده فلسطینی در اراضی اشغالی ساحل غربی که در آن یک زوج فلسطینی و فرزند خردسال‌شان کشته شدند محکوم کرد و اقدام او را «قتل نژادپرستانه» خواند.

مرگ کودک ۱۸ ماهه به نام علی دوابشه و پدر و مادرش به نام‌های سعد و ریهام در سال ۲۰۱۵ که پس از شکست مذاکرات صلح با میانجی‌گری آمریکا روی داد در تشدید خشونت بین فلسطینیان و اسرائیل نقش مهمی داشت.

بازداشت و دادرسی امیرام بن یولیل، متهم این پرونده، در عین حال اختلاف‌ها در جامعه اسرائیل را برجسته کرد و برخی از یهودیان ناسیونالیست افراطی مخالفت خود را با نحوه پیگرد این پرونده ابراز کردند.

امیرام بن یولیل به دلیل ارتکاب این جرم می‌تواند به مجازات حبس ابد محکوم شود. شین بت، سازمان امنيت داخلی اسرائیل، از صدور این حکم به عنوان یک اقدام «تاریخی» دفاع کرد.

امیرام بن یولیل، ۲۵ ساله قرار است از دیوان عالی اسرائیل تقاضای فرجام کند و وکیل او نیز گفت بازجویان شین بت از او اعترافات جعلی گرفته‌اند.

دادستانی اسرائیل گفت امیرام بن یولیل پس از نوشتن شعارهایی نظیر «انتقام» روی دیوار خانه خانواده دوابشه با بمب آتش‌زا منزل آنها را آتش زد. او از اتهام عضویت در یک گروه تروریستی تبرئه شد.

رسانه‌های اسرائیلی از قول همسر بن یولیل گزارش دادند که او در شب وقوع آتش‌سوزی در روستای دوما نزد همسرش بوده و بیگناه است.

وکیل مدافع آقای بن یولیل گفت: «کاملا مشخص بود که موکل من به خاطر اعمالی که به آن اعتراف کرده ولی مرتکب نشده محکوم خواهد شد».

او با اشاره به شرایط بازجویی از موکلش توسط شین بت افزود: «این شیوه بازجویی نقض فاحش حقوق اوست».

شین بت با صدور بیانیه‌ای از روش کار قانونی خود دفاع کرد و صدور این حکم را «اقدامی تاریخی در مبارزه با تروریسم یهودی» توصیف کرد.

با این همه فلسطینی‌ها معتقدند که نهادهای مسئول اسرائیلی در مقايسه با واکنش ضربتی و مرگبار به اقدامات مشابهی که فسطینیان انجام می‌دهند، در مقابله با تندروها و افراطی‌های یهودی به کندی عمل می‌کنند.

مقامات اسرائیلی می‌گویند تحقیق در مورد آتش‌سوزی روستای دوما و سایر حملات یهودیان مخالف توافق با فلسطینیان، به دلیل تشکیلات مخفی مظنونان و گریز آنها از شنود و کنترل الکترونیکی، کند پیش رفته است.

متهم دوم این پرونده که زیر سن قانونی است سال گذشته در جریان محاکمه به عنوان شریک جرم اتهام خود را پذیرفت.

پسر دوم خانواده دوابشه به نام احمد از آتش‌سوزی جان به در برد ولی دچار سوختگی شدید شده و اکنون پدر بزرگش به نام حسین از او مراقبت می‌کند.

حسین دوابشه به خبرنگاران گفت: «یک سال تمام در بیمارستان بودم. نمی‌خواهم هیچ خانواده دیگری این همه عذاب بکشد. دیگر کافی است».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
Radio Eram

FREE
VIEW