خانه / حقوق بشر / سه زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند

سه زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز، حکم سه زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان زاهدان اجرا شد. دو زندانی نیز با اخذ مهلت یک ماهه از اولیای دم به بند بازگشتند. این زندانیان روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز پنج‌شنبه ۲۴ مردادماه ۹۸، حکم اعدام ۳ زندانی در زندان زاهدان به اجرا درآمد.

هویت این سه زندانی “اولیا نورزهی ۲۴ ساله از بند ۲″، “ایمان سراوانی، فرزند حسین ۲۸ ساله از بند ۳″و “گل احمد آذرنگار از بند ۸” هر سه نفر با اتهام “قتل” توسط هرانا احراز شده است.

ایمان سراوانی از سال ۹۵ و اولیاء نورزهی از سال ۹۴ در زندان زاهدان به سر می‌بردند.

دو زندانی نیز با اخذ مهلت یک ماهه از اولیای دم به بند بازگشتند. هویت یکی از این زندانیان به نام “مسعود ریگی نژاد ۲۶ ساله” توسط هرانا احراز شده است. این زندانیان پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

هرانا روز گذشته از انتقال این زندانیان به سلول های انفرادی زندان زاهدان برای اجرای حکم اعدام خبر داده بود.

اعدام این افراد تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

نوشته سه زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند اولین بار در خبرگزاری هرانا پدیدار شد.

همچنین بررسی کنید

دادگاه تجدید نظر ارس امیری را به ۱۰ سال حبس محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۱۰سال حبس و ۲ سال ممنوع …

عباس واحدیان شاهرودی بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی ساکن مشهد دقایقی پیش توسط …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super