خانه / اخبار روز / سفر تاریخی آبه به تهران – دیدار ظریف و کانو: برجام و خاورمیانه

سفر تاریخی آبه به تهران – دیدار ظریف و کانو: برجام و خاورمیانه

نخست‌وزیر ژاپن قبل از ترک توکیو به مقصد تهران اعلام کرد که گفت‌وگوهای صریحی در تهران در پیش روی اوست. آبه اظهار امیدواری کرد که نخستین سفرش به تهران و دیدار و گفت‌وگوی او با حسن روحانی، رئیس جمهوری و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به کاهش تنش در خاورمیانه بینجامد. پیش از ورود نخست‌وزیر ژاپن به تهران، وزیران خارجه ایران و ژاپن با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. چکیده مهم‌ترین خبرها:

دیدار ظریف و کانو

چهارشنبه ۲۲ خرداد: دیدار و گفت‌وگوی محمد جواد ظریف و تورو کانو، وزیران خارجه ایران و ژاپن

چند ساعت قبل از ورود نخست‌وزیر ژاپن به تهران، تورو کانو وزیر خارجه این کشور با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود در ساختمان وزارت خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

ظریف و کانو در دیدار چهارشنبه خود درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)،  تنش‌ها در خاورمیانه و نقش‌آفرینی قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا در این تنش‌ها و همچنین روابط ایران و ژاپن با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

شینزو آبه (مرسوم در خود ژاپن: آبه شینزو / Abe Shinzō)، پیش از ترک توکیو به مقصد تهران، با اشاره به افزایش سطح تنش‌ها در خاورمیانه در واکنش به تحریم نفتی ایران گفته بود:

«نگرانی‌هایی از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه وجود دارد. توجه جامعه بین‌المللی به این منطقه جلب شده که صلح و ثبات در آنجا مجدداً برقرار شود. ژاپن می‌خواهد نقشی در این زمینه ایفا کند.»

آبه همچنین اعلام کرده بود که در تهران گفت‌وگوهای صریحی با سران جمهوری اسلامی انجام خواهد داد.

نخست‌وزیر ژاپن دو روز در تهران اقامت می‌کند. شینزو آبه در روز چهارشنبه ابتدا با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو می‌کند و سپس پنجشنبه ۱۳ ژوئن/ ۲۳ خرداد به دیدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌رود. این نخستین سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران بعد از پیروزی انقلاب ۵۷ است. تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن آبه را در این سفر همراهی می‌کند.

روحانی: مردم خوشبین و به آینده امیدوارند

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در آستانه سفر تاریخی نخست‌وزیر ژاپن به تهران در سخنانی که در جلسه چهارشتبه هیأت دولت ایراد کرد گفت فشار آمریکا بی‌سابقه است:

«اینگونه فشارهای آمریکا در تاریخ بی‌سابقه است و حتی با فشارهایی که از طریق سازمان ملل و تحت فصل هفتم منشور این سازمان علیه کشورها اعمال شده، قابل مقایسه نیست.»

روحانی وعده داد که از این پس تهدیدها و فشارها کاهش می‌یابند:

«عملاً ظرفیت آن رو به پایان است و از این به بعد این تحریم‌ها و فشارها، ظرفیت خود را از دست داده و تخلیه خواهد شد.»

روحانی: ظرفیت فشار آمریکا بر ایران امروز به پایان رسیده است

روحانی ادعا کرد که به رغم تحریم بی‌سابقه ایران و کاهش صدور نفت به کمتر از ۴۰۰ هزار بشکه در روز اوضاع خوب است و مردم به نسبت گذشته آرامش بیشتری دارند و نسبت به آینده کشورشان خوشبین‌ترند.

روحانی تلویحاً اعلام کرد که در اثر فشارهای آمریکا، شکاف بین حاکمیت فعلاً ترمیم شده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی سخنان روحانی را پخش کرد.

فرهیختگان – آقای آبه چطور به یک جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

روزنامه فرهیختگان در شماره چهارشنبه ۲۲ خرداد خود با کنایه از بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی در جنگ جهانی دوم تصویری از انفجار یک بمب اتم منفجر کرد و تیتر زد: آقای آبه! چطور به یک جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

فرهیختگان: ۲۲ خرداد

این تصویر در رسانه‌های اصولگرا و رسانه‌های نزدیک به سپاه به طور زنجیره‌ای بازنشر شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سفرش به ژاپن با میانجیگری آبه در بحران ایران موافقت کرده بود. ژاپن تا پیش از توقف صدور نفت ایران در اثر تحریم‌های آمریکا یکی از مهم‌ترین مشتریان نفتی ایران بود. ترامپ تاکنون چندین بار ایران را به مذاکره دعوت کرده است: تجدیدنظر در بند غروب برجام، برنامه موشکی سپاه و تحدید نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی از موضوعاتی است که آمریکا مایل است با ایران به بحث بگذارد. علی خامنه‌ای مذاکره با آمریکا درباره «مسائل ناموسی انقلاب» را ممنوع کرده است.  رئیس جمهوری آمریکا شامگاه گذشته (به وقت تهران) در فرودگاه ایالت آیووا قبل از سوار شدن به هواپیمای مخصوص خود گفت:

« امیدوارم درباره ایران همه چیز خوب پیش برود. ایران کشوری است که به خاطر این همه تحریم‌ و مسائل دیگر به کشور کاملاً متفاوتی نسبت به زمانی که من اینجا آمدم، تبدیل شده است.»

بیشتر بخوانید:

نزار زکا در لبنان: بازداشتم در ایران خودسرانه بود

 

 

همچنین بررسی کنید

هپکو، پس از حمله گارد ویژه: اعتصاب ادامه دارد

آخرین خبر منتشره از هپکو (چهارشنبه ۲۷ شهریور) حاکی از آن است که سه تن …

عربستان سعودی ایران را به حمله به تأسیسات آرامکو متهم کرد

سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی در یک نشست خبری با نمایش لاشه‌های باقی مانده از …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super