ساماندهی مجموعه تاریخی چشمه علی دامغان آغاز شد

ساماندهی مجموعه تاریخی چشمه علی دامغان آغاز شدمهدی قاسمی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بهسازی و مرمت چشمه علی با هدف رفع مشکلات زیرساختی و فراهم شدن زمینه ثبت جهانی این مجموعه با همکاری و نظارت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در حال انجام است. وی اضافه کرد: برای ساماندهی و مرمت این مجموعه تاریخی و گردشگری، ۱۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات دور دوم سفر رئیس جمهوری به استان سمنان اختصاص یافته است. قاسمی اظهار داشت: نقشه‌برداری محوطه و باغ چشمه علی برای طراحی منظر و سامان‌دهی بر مبنای استانداردهای ثبت جهانی، انجام و تخریب سازه‌های الحاقی معاصر برای احیای منظر اصیل باغ تاریخی چشمه علی آغاز شده است. وی خاطرنشان کرد: سنگ‌فرش کردن محوطه، مبلمان، سامان‌دهی برق و نورپردازی و مرمت دیوارهای باغ از جمله اقدام های مرمتی در دست اجرا است. رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دامغان، چشمه علی را اولین اثر نفیس استان سمنان در راه ثبت جهانی دانست و گفت: این مجموعه یکی از خوش آب ‌و هواترین تابستان‌گاه‌های ایران است که دارای ۲ دریاچه و ۲ عمارت با ارزش تاریخ..

ساماندهی مجموعه تاریخی چشمه علی دامغان آغاز شد

مهدی قاسمی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بهسازی و مرمت چشمه علی با هدف رفع مشکلات زیرساختی و فراهم شدن زمینه ثبت جهانی این مجموعه با همکاری و نظارت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در حال انجام است.

وی اضافه کرد: برای ساماندهی و مرمت این مجموعه تاریخی و گردشگری، ۱۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات دور دوم سفر رئیس جمهوری به استان سمنان اختصاص یافته است.

قاسمی اظهار داشت: نقشه‌برداری محوطه و باغ چشمه علی برای طراحی منظر و سامان‌دهی بر مبنای استانداردهای ثبت جهانی، انجام و تخریب سازه‌های الحاقی معاصر برای احیای منظر اصیل باغ تاریخی چشمه علی آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: سنگ‌فرش کردن محوطه، مبلمان، سامان‌دهی برق و نورپردازی و مرمت دیوارهای باغ از جمله اقدام های مرمتی در دست اجرا است.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دامغان، چشمه علی را اولین اثر نفیس استان سمنان در راه ثبت جهانی دانست و گفت: این مجموعه یکی از خوش آب ‌و هواترین تابستان‌گاه‌های ایران است که دارای ۲ دریاچه و ۲ عمارت با ارزش تاریخی مربوط به اواخر دوره صفوی و اوایل دوره قاجار است و فضای آرام بخشی را برای گردشگران فراهم می‌کند.

چشمه علی دامغان با شماره ۸۳۰ در فهرست آثار ملی ثبت شده و در سال ۱۳۸۶ در جلسه هیات وزیران به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شد.