خانه / اخبار / سازمان انرژی اتمی درباره «تخلیه پساب‌ حاوی عناصر پرتوزا» در گلستان تحقیق می‌کند

سازمان انرژی اتمی درباره «تخلیه پساب‌ حاوی عناصر پرتوزا» در گلستان تحقیق می‌کند

سخنگوی دولت می‌گوید در کابینه دولت دوازدهم شخصیت‌هایی از همه‌ی جریان‌های سیاسی حضور خواند داشت. انتشار خبر رایزنی روحانی با خامنه‌ای درباره وزیران پیشنهادی، با انتقاد برخی از نمایندگان مجلس روبرو شده است.

حسن روحانی قصد دارد پس از مراسم تحلیف که ۱۴ مرداد برگزاری می‌شود فهرست وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم را برای کسب رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

درباره ترکیب این فهرست گمانه‌زنی‌های زیادی مطرح شده که با نزدیک شدن به موعد برگزاری مراسم ادای سوگند رئیس جمهور افزایش یافته‌اند.

محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت روز شنبه، ۳۱ تیر ماه در جلسه هماهنگی توسعه اشتغال و تولید استان گیلان گفت، برای توسعه کشور باید همه جریان‌های سیاسی همکاری کنند و به همین علت دولت دوازدهم فراجناحی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا نوبخت افزود، قرار بر این است که در دولت آینده از “توانمندی و ظرفیت‌های کل نظام” و افراد شایسته همه جناح‌ها استفاده شود.

به کانال رادیو ارم در تلگرام بپیوندید

دولت فراجناحی

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری چند روز پیش در حاشیه نشست هیئت دولت سخنان مشابهی را به نقل از حسن روحانی گفته است.

امیری گفته بود: «آقای رئیس ‌جمهور همان‌گونه که گفتند مشغول رایزنی و مذاکره با شخصیت‌ها و بزرگان جریان‌های سیاسی کشور هستند و تاکید داشتند که ترکیب دولت دوازدهم فراجناحی خواهد بود و از توانمندی و ظرفیت‌های نظام استفاده خواهد شد.»

باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به سازمان صدا و سیما، به تازگی گزارش داد حسن روحانی هفته گذشته (پنج‌شنبه ۲۲ تیر) برای ارائه فهرست کابینه به رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای به مشهد سفر کرده است.

مطابق قانون، رئیس دولت پیش از معرفی وزیران پیشنهادی به مجلس نیازی به رایزنی یا کسب تکلیف از رهبر جمهوری اسلامی ندارد.

 

با این همه مطابق روالی که گزارش‌ها و شواهد گوناگونی آن را تائید می‌کنند، جلب نظر موافق خامنه‌ای برای سپردن برخی پست‌های کلیدی مانند وزارت‌خانه‌های خارجه، اطلاعات، دفاع و کشور به افراد ضروری است.

انتقاد از ارائه فهرست کابینه به خامنه‌ای

علی مطهری در واکنش به این خبر می‌گوید ارائه فهرست وزیران پیشنهادی به خامنه‌ای پیش از معرفی آنها به مجلس “کار درستی نیست” و امکان اظهار نظر نمایندگان درباره این گزینه‌ها را محدود می‌کند.

نایب رئیس مجلس به پایگاه اطلاع‌رسانی فراکسیون امید گفت: «نباید رئیس جمهور چنین فضایی را قبل از معرفی کابینه ایجاد کند. از نظر قانونی هم چنین الزامی وجود ندارد. شاید آقای روحانی می‌خواهد خودش را از سیل پیشنهادها راحت کند.»

محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس در یک پیام توئیتری نوشته، رئیس جمهورهای قبلی “طبق سنت رایج” دو سه وزیر را با هماهنگی خامنه‌ای معرفی می‌کردند “ولی روحانی می‌گوید من همه را با ایشان هماهنگ می‌کنم”.

غلامرضا حیدری، عضو دیگر این فراکسیون نیز با انتقاد از این اقدام احتمالی روحانی می‌پرسد: «اگر نمایندگان مردم در مجلس بنا به وظیفه قانونی به برخی وزرا رأی مخالف دهند، توجیه و بازتاب این عمل دربرابر تایید رهبری چه خواهد بود؟»

حیدری همچنین گفته است که درباره درستی یا نادرستی خبر ارائه فهرست کامل اعضای کابینه دولت دوازدهم به خامنه‌ای “نمی‌توان با قطعیت نظر داد”.

 

سخنان امروز نوبخت درباره “استفاده از ظرفیت‌های کل نظام” در دولت دوازدهم و اظهارات اخیر برخی مسئولان ارشد و نزدیکان دولت یازدهم، دست‌کم وجود رایزنی‌ها در سطوح بالا را تائید می‌کند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ۲۸ تیرماه گفته است که حسن روحانی در حال “مشورت با ارکان نظام” برای انتخاب وزیران دولت دوازدهم است. عبدالله ناصری، از اصلاح‌طلبان نزدیک به دولت نیز چندی پیش گفته بود روحانی برای انتخاب اعضای کابینه با خامنه‌ای دیدار خواهد کرد.

Iran Vereidigung von Hassan Rohani in Teheran (picture-alliance/AP Photo/Office of the Iranian Supreme Leader)مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی در سال ۹۲

در روزهای گذشته خبرها و گزارش‌های فراوانی درباره تحت فشار قرار دادن روحانی برای انتخاب افراد خاص یا کنار گذاشتن برخی گزینه‌های مورد نظر او، از سوی جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های بانفوذ منتشر شده است.

بر این اساس همانگونه که علی مطهری حدس زده این احتمال نیز وجود دارد که انتشار خبر ارائه فهرست وزیران پیشنهادی به خامنه‌ای ترفندی برای راحت شدن از “سیل پیشنهادها” باشد.

از سوی دیگر با توجه به نقش مهم جریان‌هایی مانند اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان میانه‌رو حامی رئیس مجلس علی لاریجانی در پیروزی روحانی، انتظار می‌رود شماری از افراد مورد نظر این جریان‌ها به کابینه دولت دوازدهم راه پیدا کنند.

دیدارهای خاتمی و روحانی

محسن مهرعلیزاده، معاون رئیس جمهور در دولت هشتم به خبرگزاری ایلنا گفته که محمد خاتمی در یک ماه و نیم گذشته دیدارهایی با روحانی داشته است. درباره محتوای این دیدارها اطلاع زیادی در دست نیست.

علی مطهری می‌گوید در سال ۹۲ معرفی عبدالرضا رحمانی‌فضلی به عنوان وزیر پیشنهادی کشور حاصل “نوعی معامله” بوده که در ازای آن شماری از نمایندگان مجلس برای کسب رأی اعتماد سه وزیر مورد نظر روحانی اقدام کردند.

 

رحمانی‌فضلی از نزدیکان علی لاریجانی محسوب می‌شود و عمل‌کرد چهار سال گذشته‌اش با انتقاد شدید اصلاح‌طلبان و شماری از حامیان رئیس جمهور روبرو است.

مطابق برخی گمانه‌زنی‌ها احتمال کنار گذاشتن رحمانی‌فضلی از وزارت کشور کم نیست. با این همه برخی از اصلاح‌طلبان از جمله محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس به طور تلویحی از کم‌توجهی به سهم این جناح در کابینه دولت دوازدهم ابراز ناخشنودی کرده‌اند.

همچنین بررسی کنید

واکنش عضو مجلس خبرگان به اجرای رقص صبحگاهی در برخی مدارس مازندران: سند ۲۰۳۰ یونسکو را اجرا می‌کنند

radioeram See author's posts

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس: آمار کشته‌شدگان را داریم اما مجاز نیستیم اعلام کنیم

radioeram See author's posts

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super