خانه / بالا / «زورگویی و تهدید» واپسین ابزار حکومت برای ترویج سبک زندگی دستوری+عکس

«زورگویی و تهدید» واپسین ابزار حکومت برای ترویج سبک زندگی دستوری+عکس

بخش عمده جامعه ایران تلاش می‎کند آنطور که می‎خواهد زندگی کند و فقط «زور» است که آن‌ها را موقت در چارچوب‎ها نگه می‎دارد و این مسئله سبب سرخوردگی نهادهایی شده که میلیاردها تومان بودجه می‎گیرند تا اسلام را ترویج کنند.

«محبت نیوز»- مرتضی آقاتهرانی از روحانیون تندرو و نماینده سابق مجلس می‎گوید، هیچ فریضه‌ای در اسلام هم‌پای امر به معروف و نهی از منکر نیست.
او در یک مصاحبه که ۱۵ تیر در خبرگزاری مهر منتشر شد تاکید کرد، «امر به معروف و نهی از منکر به عموم مردم مربوط است؛ بنابراین بی تفاوتی در این راستا بی معنا است.»
همزمان محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور تاکید کرده «دستگاه قضایی و نیروی انتظامی با تمام توان از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت می‌کنند.»
در هفته‎های اخیر دست‌کم از ویدئوهای کوتاه و اخباری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‎شود پیداست شهروندان در نقاط مختلف کشور بیشتر از گذشته برای دفاع از حقوق مدنی خود در داشتن آزادی‎های فردی با نیروی انتظامی درگیرند که در این بین سهم زنان و مبارزه آن‌ها علیه «حجاب اجباری» بیشتر است و جمهوری اسلامی در این حیطه احساس ضعف می‎کند.
از سوی دیگر با فرارسیدن فصل گرما از گوشه و کنار تصاویری منتشر می‏شود که نشان می‎دهد علی‎رغم محدودیت‎هایی که در کشور وجود دارد مردم در تفرجگاه‎ها برخلاف سبک اسلامی که حکومت برای زندگی آن‎ها مناسب می‎داند، آزادانه تفریح می‎کنند و در قید و بند چارچوب‎هایی که در چهل سال گذشته نظام برای بسط اقتدار ولایت ایجاد کرده نیستند.

نیروی انتظامی در صف اول امر به معروف و نهی از منکر قرار دارد و به احتمال زیاد اغلب مردم ماموران پلیس و گشت ارشاد را عامل این بگیر و ببندها و سخت‌گیری‌ها می‎دانند. برهمین اساس با رفتاری که ماموران گشت ارشاد با زنان دارند به نوعی در چشم جامعه منفورند اما نباید فراموش کرد که آنان عامل‌ اجرای دستورند و آمران نهادهای دیگرند. در واقع اگر دستور بر این نباشد که نسبت به حجاب اجباری سختگیری نشود به احتمال زیاد اجرا خواهد شد.
نهادهای حکومتی به خصوص روحانیون به اطلاع از این‎که برخورد پلیس با آنچه مظاهر غیراسلامی خوانده می‎شود بیشتر تبعیت از دستور است تا امر قلبی، به دنبال آن هستند که با رو به روی هم قرار دادند مردم در این مسائل قوانین اسلامی را مشروعیت بخشند. به همین دلیل امر به معروف و نهی از منکر را مدام تبلیغ می‎کنند.
نباید فراموش کرد که ظرفیت نیروی انتظامی برای کنترل جامعه محدود است. به همین خاطر حکومت نهادهای دیگر مثل بسیج را هم به میدان می‎کشاند.
این روزها اما به طور مشخص اغلب آن‎هایی که حتا مذهبی‌اند روایت خود از روایتی که حاکمان ایران می‎خواهند را جدا کردند. بخش عمده جامعه نیز تلاش می‎کند آنطور که می‎خواهد زندگی کند و فقط «زور» است که آن‌ها را موقت در چارچوب‎ها نگه می‎دارد و این مسئله سبب سرخوردگی نهادهایی شده که میلیاردها تومان بودجه می‎گیرند تا اسلام را ترویج کنند اما بی‎نتیجه مانده است.

همچنین بررسی کنید

آنچه نظام از «حوزه‌‌های علمیه» می‌‎خواهد: تربیت طلاب همتراز انقلاب!

محور سخنرانی‌‌های حوزویان در آغاز سال تحصیلی ۹۸ بر لزوم تربیت «طلبه در تراز انقلاب …

اکثر کانادایی ها از قانون منع استفاده از «نمادهای مذهبی» حمایت کردند

در حالی که “جاستین ترودو” تصویب قانون ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی و بخصوص حجاب …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super