خانه / اقتصادی / زنگنه: در صورت سهمیه‌بندی، بنزین دو نرخی می‌شود

زنگنه: در صورت سهمیه‌بندی، بنزین دو نرخی می‌شود

وزیر نفت ایران می‌گوید در خصوص سهمیه‌بندی بنزین ایده‌ای وجود دارد که هنوز به او ابلاغ نشده است. او تاکید کرده که عرضه بنزین محدودیتی ندارد اما با کارت جایگاه‌داران، هر کس تنها ۳۰ لیتر بنزین دریافت می‌کند.بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران می‌گوید هنوز تصمیمی درباره سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده اما در این صورت، بنزین دو نرخی خواهد شد.

او در برنامه تلویزیونی “تیتر امشب” از صدور ۴۴ میلیون کارت سوخت برای تمام خودروهای شماره شده خبر داد و گفت: «تصمیم برای استفاده از کارت سوخت حدود ۲۰ سال پیش با تکنولوژی آن زمان گرفته شد… به انواع وسایل نقلیه کارت سوخت داده‌ایم اما تعدادی گم کرده‌اند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مقرر شده که در کلان‌شهرها از کارت سوخت شخصی استفاده شود، اما وزیر نفت می‌گوید کارت سوخت برای وقتی است که سهمیه بندی وجود داشته باشد: «سیستم کارت سوخت را برنداشته‌ایم فقط در این مدت با کارت جایگاه‌داران ارائه می‌شد. الان هم استقبال از کارت سوخت شخصی کم بود و تا وقتی سهمیه‌بندی نباشد مردم آن را جدی نمی‌گیرند.»

زنگنه تاکید کرد که فرآورده‌های نفتی اصلی مثل نفت کوره، بنزین و گازوییل یارانه‌ای هستند و روغن موتور با قیمت آزاد فروخته می‌شود.

مقامات مسئول، هدف کارت سوخت را، ساماندهی مصرف و کنترل بازار قاچاق سوخت اعلام کرده‌اند. بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس پیش‌تر گفته که احیای کارت سوخت، مدیریت بازار بنزین است و مصرف آن هم هیچ سقفی ندارد. نعمتی تاکید کرده که بهای بنزین به هیچ وجه اضافه نخواهد شد.

در اردیبهشت ۹۸ وقتی خبرگزاری‌های تسنیم و فارس طرح دولت برای سهمیه‌بندی بنزین را افشا کردند، ترافیک و ازدحام شدیدی در پمپ بنزین‌های تهران ایجاد شد. دولت خبر افزایش بهای بنزین را شایعه خواند و از رسانه‌های یاد شده شکایت کرد.

بیژن زنگنه از تلاش وزارت نفت برای بهبود کیفیت و کمیت بنزین نیز خبر داد و میزان تولید بنزین یورو در سال ۹۷ را ۷۶ میلیون لیتر اعلام کرد: «در حال حاضر کل تولید بنزین به ۱۱۵ میلیون لیتر رسیده و ۱۱ میلیون لیتر اضافه تولید داریم که برای صادرات آن برنامه ریزی می‌شود.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آیت‌الله خامنه‌ای در آخرین دیدار با هیات دولت که روز عید غدیر انجام شد، مصرف روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور را نمونه استفاده بد از ظرفیت‌ها و منابع داخلی دانسته و از وزارت نفت خواسته بود راه‌های کاهش مصرف بنزین را بررسی کنند.

وزیر نفت می‌گوید، ایران در تولید بنزین در اوپک مقام اول را دارد و اقداماتی نیز برای بهبود کیفیت در پالایشگاه‌های تهران، اصفهان و آبادان انجام گرفته است.

در سال ۱۳۵۷ و پیش از انقلاب اسلامی، بنزین لیتری یک تومان بود. در سال ۱۳۵۹ این نرخ به لیتری سه تومان افزایش یافت. نرخ بنزین در بودجه سال ۹۸ لیتری ۱۰۰۰ تومان تعیین شده است.

دو نرخی شدن بهای بنزین از نگاه غالب کارشناسان، فرصتی برای فساد و قاچاق سوخت فراهم می‌کند.

همچنین بررسی کنید

سفیر آمریکا در برلین: تحریم خط لوله گازی نورد استریم ۲ به نفع اروپاست

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین گفته است تحریم خط لوله گازی نورد استریم ۲ به …

گازپروم روسیه حدود سه میلیارد دلار به اوکراین می‌پردازد

گازپروم روسیه به شرکت انرژی اوکراین دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار می‌پردازد. این بخشی …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super