خانه / اخبار روز / زنده: تداوم اعتراضات به گرانی بنزین، خشونت ماموران و کشته شدن دست‌کم چهار معترض

زنده: تداوم اعتراضات به گرانی بنزین، خشونت ماموران و کشته شدن دست‌کم چهار معترض

امروز، شنبه ۲۵ آبان اعتراض‌ها به افزایش ناگهانی و سه برابری بنزین در شهرهای مختلف ایران ادامه یافت. تعداد شهرهایی که به این اعتراضات پیوسته‌اند، از شب گذشته بیشتر شده است. مردم با بستن جاده‌ها و خیابان‌ها، آتش زدن لاستیک و سر دادن شعار اعتراض می‌کنند. در مقابل، نیروهای امنیتی و انتظامی با باتوم، گاز اشک آور، ماشین آپپاش و در مواردی تیراندازی با معترضان برخورد می‌کنند. علاوه بر کشته شدن یک معترض سیرجانی در شب گذشته، امروز خبر تایید نشده‌ای درباره کشته شدن یک نفر از معترضان به نام میثم منیعات در خرمشهر و معترضانی در بهبهان و شیراز و کرج منتشر شده است. ویدئویی که از شلیک به سمت معترضان در معالی آباد شیراز منتشر شده، جوانی را نشان می‌دهد که به نظر می رسد تیر به قلبش برخورد کرده است. فیلم مشابهی درباره جاده ساوه منتشر شده است.

گزارش زنده:

رسانه‌‌های داخلی در پوشش حوادت روز دوم اعتراضات سکوت کرده‌اند یا آن را به عوامل خط گرفته از خارج از کشور نسبت داده‌اند. در گزارش‌های آنها معترضان «اغتشاشگر» و «ضد انقلاب» خوانده شده‌اند.

برخی از گزارش‌ها حاکی از آنند که اعتراضات در برخی از مناطق خشونت بیشتری پیدا کرده است. تصاویر دلخراشی از تیرخوردن یک معترض در جاده ساوه هم منتشر شده است. در محله آریاشهر تهران شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سرداده شده و علیه مردم از گاز اشک‌آور استفاده شده است. در خیابان پیروزی تهران، مردم به معترضان پیوسته‌اند و در تهرانپارس هم بانکی به آتش گرفته است.

در میدان شوش تهران ماموران با مردم درگیر شدند. در شیراز یک خودروی پلیس به آتش کشیده شد. در کرج بنر نوری همدانی، مرجع تقلید شیعه را پایین آوردند.

فیلیم از شهریار در استان تهان منتشر شده که فرار نیروی انتظامی را در حال شلیک به سمت مردم نشان می‌دهد:

یک کاربر توییتر با تهیه نقشه‌ای شهرهای محل وقوع اعتراضات را مشخص کرد. به نوشته این کاربر تا ساعت یک که او مشغول این کار بوده ۵۴ شهر در اعتراضات حضور داشته‌اند:

بر اساس اطلاعاتی که رادیو زمانه به دست آورده، اوضاع در شهریار و کرج متشنج بوده است. در کرج اداره راهنمایی و رانندگی به آتش کشیده شد. معترضان به افزایش قیمت بنزین، یکی از جایگاه‌های سوخت در حوالی شهریار را به آتش کشیدند. جاده تهران شهریار مسدود شد. معترضان با تجمع در مقابل دانشگاه آزاد در گوهردشت شعار دادند: ««ملت ما عاصیه، برده‌داری کافیه.» در سرآسیاب ملارد هم بانکی آتش زده شد. حضور ماموران گارد ویژه در تهرانسر پررنگ بوده است.

در شهریار و کرج راهپیمایی‌هایی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین در جریان بود. سرعت اینترنت در شهریار و کرج کاهش پیدا کرد، به شکلی که عملاً شبکه‌های اجتماعی از دسترس خارج شدند. شعار استقلال آزاد، جمهوری ایرانی از شعارهای مردم معترض در کرج بوده است.

در کرج، خیابان طالقانی، معترضان از کسبه خواستند که مغازه‌هایشان را تعطیل کنند:

معترضان خیابان‌های اصلی بهارستان، رباط کریم، خیابان ولیعصر شهریار، خیابان کامیون‌داران پردیس به سوی تهران و برخی دیگر از خیابان‌‌ها را با توقف خودورهایشان مسدود کردند. آمد و رفت در اتوبان کرج به تهران نیز مختل شد.

شهر قدس و پردیس هم شاهد اعتراضات بوده‌اند.

در ستارخان تهران، تظاهرات و اعتراض مردم چشمگیر بود:

در بهارستان اصفهان، میدان اصلی شهر، چهارراه ولیعصر خیابان بسته شد.

در گرگان، مردم در خیابان شالیکوبی تجمع کردند.

در هشتگرد استان البرز هم مردم تجمع کرده و شعار دادند. فولادشهر و مریوان هم به اعتراضات پیوستند.

مردم ارومیه شعار دادند:‌ «بیزیم دوشمن بوردادی، یالاندی آمریکادی/دشمن ما همینجاست دروغ میگن آمریکاست»

در چهاردانگه تهران مردم شعار دادند: «پول نفت گم شده؛ خرج فلسطین شده». بزرگراه همت تهران نیز با حضور معترضان و توقف ماشین‌ها بسته شده است:

اصفهان، کرج، سنندج، ایلام، شیراز، تهران، گرمسار، تبریز سقز، چابهار، رشت، اهر، اسلام‌شهر، بهبهان، یزد، سرپل‌ذهاب، گرگان، ارومیه، بوشهر، رودهن، دماوند، جم، یاسوج، بابل، فسا، کنگان و …، از جمله شهرهایی هستند که در اعتراضات امروز حضور داشته‌اند.

اعتراض به گرانی بنزین: ده‌ها شهر به اعتراضات پیوستند

همچنین بررسی کنید

نئولیبرالیسم، ایدئولوژی‌ای که مسبب مشکلات ماست

جرج مونبیوت / مترجم: فائزه کارخانه هرگز فکر نکنید بیکاری یک معضل ساختاری است: اگر …

جاری شدن فاضلاب در کوت‌عبدالله

عکس: مرتضی جابریان بالا آمدن سطح فاضلاب شهری و ورود آن به سیلاب در شهرک …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super