خانه / اقتصادی / رویترز: شرکت ملی نفت چین هم از پروژه پارس جنوبی خارج شد

رویترز: شرکت ملی نفت چین هم از پروژه پارس جنوبی خارج شد

شرکت ملی نفت چین اعلام کرد که حاضر به سرمایه‌گذاری در پروژه بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی نیست. علت خروج این شرکت از پروژه پارس جنوبی، فشارهای آمریکا اعلام شده است. توتال نیز از این پروژه کناره‌گیری کرده بود.بهره‌برداری از فاز ۱۱ حوزه گاز طبیعی پارس جنوبی، پروژه‌ای بود که می‌بایست از طریق همکاری شرکت فرانسوی توتال، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت نفت ایران اجرا می‌شد.

در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تجدید و تشدید تحریم‌های ایران از سوی این کشور، شرکت توتال اعلام کرده بود که از ادامه همکاری در این پروژه منصرف شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مقامات جمهوری اسلامی ایران پس از آن از آمادگی شرکت ملی نفت چین برای پیشبرد این پروژه خبر داده بودند. اکنون خبرگزاری رویترز، در گزارشی که روز چهارشنبه ۲۱ آذر (۱۲ دسامبر) منتشر کرده، از انصراف این شرکت چینی خبر داده است.

فشار آمریکا

تا کنون مسئولان شرکت ملی نفت چین از اظهار نظر پیرامون خروج آن‌ها از پروژه بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی خودداری کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع چینی آشنا با استراتژی و عملکرد این شرکت، اعلام کرده است که مسئولان این شرکت زیر فشار آمریکا ناگزیر به اتخاذ این تصمیم شده‌اند.

روشن نیست که آیا خروج شرکت ملی نفت چین از پروژه پارس جنوبی، به دستور دولت چین بوده یا تصمیم مسئولان خود این شرکت بوده است.

آنچه در رسانه‌ها بازتاب یافته این موضوع است که خروج این شرکت از پروژه پارس جنوبی، پس از چهار دور دیدار و مذاکره با مقامات آمریکایی اتخاذ شده است.

یکی از منابع خبری که با خبرنگار رویترز گفت‌وگو کرده درباره جایگاه و نقش همکاری اقتصادی چین و آمریکا گفته است: «مناسبات با آمریکا برای چین از هر چیز دیگری مهم‌تر است. از این رو، شرکت ملی نفت چین، که یک شرکت دولتی است، قطعا از انجام هر چیزی که بتواند به مناسبات چین و آمریکا و مذاکرات این دو کشور پیرامون مسائل تجاری آسیب برساند، خودداری می‌کند.»

همکاری چین و ایران

مقامات شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی ایران نیز تا کنون حاضر به موضع‌گیری پیرامون تصمیم شرکت ملی نفت چین مبنی بر خروج از پروژه پارس جنوبی نشد‌ه‌اند.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود به نقش چین در بهره‌برداری از حوزه‌های نفتی آزادگان و مسجد سلیمان اشاره می‌کند.

در این گزارش آمده است که چین مقامات دولت ترامپ را متقاعد کرده که نمی‌تواند به فعالیت خود در این دو حوزه نفتی پایان دهد.

پروژه بهره‌برداری از حوزه‌های نفتی آزادگان و مسجد سلیمان بر اساس روشن “بای‌بک” صورت می‌گیرد. در واقع چین از طریق دریافت نفت استخراج شده از این دو حوزه نفتی، هزینه‌های سرمایه‌گذاری و انتقال تکنیک استخراج را تامین می‌کند.

چین تا کنون میلیاردها دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده است. باید خاطر نشان ساخت که شرکت ملی نفت چین، نخستین شرکت بزرگ نفتی بود که پس از رفع تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵ و کسب توافق هسته‌ای با ایران، اقدام به سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز ایران کرده بود.

به این ترتیب، با خروج دو شرکت توتال و شرکت ملی نفت چین، اجرای پروژه بهره‌برداری از فاز ۱۱ حوزه گاز طبیعی پارس جنوبی دشوار خواهد شد.

https://www.reuters.com/article/us-china-iran-gas-sanctions/cnpc-suspends-investment-in-irans-south-pars-after-u-s-pressure-sources-idUSKBN1OB0RU

همچنین بررسی کنید

شماری از نمایندگان مجلس خواستار توقف اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی شدند

شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جناح‌های مختلف با انتقاد از اختصاص ارز ۴۲۰۰ …

درآمد شرکت‌های کلان آلمانی کاهش چشمگیری یافته است

شرکت‌های آلمانی به‌ شدت وابسته به صادرات هستند به همین دلیل بحران‌های تجاری به‌ سرعت …

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super