خانه / اخبار / روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۲ عقرب
ادامه اختلافات بین سران حکومت وحدت ملی و مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۲ عقرب (آبان) کابل است.

روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۲ عقرب

مواد مخدرImage copyrightAFP
Image caption تولید مواد مخدر در افغانستان در سال جاری میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته است

شورای عالی احزاب جهادی و ملی که مرکب از شماری از احزاب جهادی افغانستان است، سه شنبه ۱۱ عقرب/ آبان اعلام کرد که اجازه نمی‌دهد اختلاف میان رهبران دولت وحدت ملی در این کشور باعث بحران شود و این شورا “جلو بحران را در کشور خواهد گرفت.”

ادامه اختلافات بین سران حکومت وحدت ملی و مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۲ عقرب (آبان) کابل است.

اختلافات سران حکومت

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد بار اول نیست که عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس‌جمهوری لب به اعتراض می‌گشاید؛ اما حرف‌های آقای دوستم در مورد سمت‌گرایی اشرف غنی تازه و بی‏پرده بود.

اطلاعات روز نوشته که کشمکش میان معاون اول و دفتر ریاست‌جمهوری یا ناشی از تمرکز بیش‌از حد اختیارات و قدرت حکومتی است و یا در بدبینانه‌ترین حالت، ریشه در تحولات بزرگ منطقه‌ای دارد. در هر دو صورت، پیامد این تنش‌ها سنگین و غیر قابل پیش‌بینی و برای شهروندان کمرشکن است.

اطلاعات روز افزوده که سخن گفتن از عدالت و قانون و عمل کردن مبتنی بر نفی قانون و نقض عدالت، تبدیل به اصل مهمی در سیاست‌ورزی در افغانستان شده است. از این‌جهت، گروه‌های ذینفع در حکومت غالبا بر سر منافعی می‌جنگند یا دچار اختلاف می‌شوند که الزاما نفعی به قانون‌مند شدن نظام دارد.

اطلاعات روز می‌نویسد که سران حکومت باید دست‌کم برای بقای نظام هم که شده، به قانون اساسی و اصل عدم تبعیض در عزل‌ونصب‌ها و توزیع اقتدار سیاسی و خدمات دولتی بازگردند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که تبارز اختلافات میان سران حکومتی تشویش‌های جدی را در سطوح مختلف اجتماعی خلق کرده زیرا حکومت فعلی بر مبنای توافقنامه سیاسی میان دو تیم تقسیم شده است.

افغانستان نوشته که اختلافات اخیر مقامات یعنی ناکامی سران حکومت در پیشبرد مشترک و قانونی امورات مملکت که در دراز مدت می‌تواند نشانه ظهور یک بحران سیاسی دیگر در این کشور باشد و بی‌توجهی به آن می‌تواند ثبات سیاسی کشور را به مخاطره بیندازد.

افغانستان افزوده که باید ریشه‌ها و عوامل پنهانی این اختلافات بررسی شود و در راستای حل آن راهکارهای معقول و همه جانبه سنجیده شود.

Image caption روزنامه ۸‌صبح

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد با اختلافاتی که در درون حکومت میان مقامات بلند پایه وجود دارد، اعتبار نظام شدیدا صدمه دیده و بقای آن زیر پرسش جدی رفته است.

آرمان ملی نوشته که همه این مقامات شکایت دارند که رئیس جمهور غنی قدرت را در انحصار خودش گرفته و به دیگران ارزش قایل نمی‌شود.

آرمان ملی افزوده که باتوجه به این ملاحظات اگر راه حل جستجو نشود بعید است که حکومت بتواند به عمرش ادامه بدهد.

تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که تولید و قاچاق مواد مخدر یکی از معضلاتی است که از سه‌دهه به این‌سو گریبان‌گیر افغانستان است.

۸‌صبح نوشته که تولید و تجارت مواد مخدر بخش مهم اقتصاد جرمی را در افغانستان تشکیل داده و طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی از آن سود می‌برند و بحران شکل‌گیری دولت مدرن در افغانستان را نیز عمیق ساخته است.

۸‌صبح افزوده که دولت افغانستان و جامعه جهانی در مبارزه با این پدیده ناکام بوده‌اند.

۸‌صبح می‌نویسد که اگر دولت افغانستان بتواند از پلیس و دیگر نهادها فسادزدایی کند، قاچاق مواد مخدر تا حدی مهار می‌شود و آسیب‌پذیری افغانستان از ناحیه‌ آن کمتر. همچنان افغانستان به کمک‌های بیشتر جامعه جهانی برای مبارزه با مواد مخدر نیاز دارد.

روزنامه عدالت و توسعه نیز می‌نویسد که افزایش میزان تولید مواد مخدر در افغاستان نشان می‌دهد که تلاش‌های حکومت برای مبارزه با این پدیده نتیجه برعکس داشته است.

عدالت و توسعه نوشته که بی توجهی به اقتصاد زارعان، نبود اراده برای مبارزه جدی با کشت و قاچاق مواد مخدر و مفاد مالی مخالفان مسلح در ادامه این پدیده از دلایل دیگر ناکامی این مبارزه بوده است.

همچنین بررسی کنید

چطور روشن کردن درخت کریسمس راکفلر در نیویورک یک رسم نود ساله شد

منبع پخش – https://ir.voanews.com/a/us-new-york/4691455.html

گفتکوی حکومت با مدیرعامل «متواری» هفت تپه برای حل مشکلات او!

Translate »
"
2016

Watch Dragon ball super